66 Als je in je hotel of jeugdherberg aankwam, kon je eerst je eigen shirt nog gaan wassen SPORT 51 ps-Élysées sprong ik nog weg en heb ik een ronde of vier/vijf al leen op kop gereden. Twee rond jes voor het eind werd ik bijge haald maar ik kwam toch nog als vijftiende met m'n vuist omhoog over de streep. Dat ik die Tour uit gereden heb, nadat ik zo vreselijk heb afgezien, voelde voor mij als een overwinning." In het eind klassement wordt hij 83e. Daar mee houdt hij nog twee renners achter zich. Twee jaar later mag de inmiddels 31-jarige wielrenner het nog een keer proberen. Weer in een Bel gische ploeg, dit keer Splen- dor-Wickes. Met ploeggenoten als de dit jaar overleden Claude Criquielion, Paul Wellens en de broers Eddy en Walter Planckaert. „Na de zestiende etappe heb ik toen op moeten geven. De dag er voor was de aankomst op Alpe d'Huez en daar ben ik 's avonds ziek geworden. Ik denk dat ik iets uit het publiek heb aangenomen dat niet goed was." In ieder geval was het niet moge lijk om door te fietsen en Schip per besluit de volgende dag niet meer te starten. „Eddy Planckaert was ook koortsachtig en aan de diarree. Hij zei: 'Jos, ik stap ook op, ik ga met je mee.' Maar toen ik de volgende ochtend m'n kof fer had gepakt en uit het raam keek, zag ik Eddy in z'n tenue en met fiets naar de start vertrekken. Ik kon toen in m'n eentje op de trein en Eddy is die dag al voor half koers afgestapt. Later bleek dat-ie van ploegleider De Kimpe moest starten." Jos Schipper rijdt elf seizoenen als profwielrenner rond. Naast zijn twee deelnames aan de Tour de France staan er ook nog drie deelnames aan de Ronde van Spanje op zijn palmares. Met in 1978 een vijfde plaats in het eind klassement van die Vuelta, op een dikke vier minuten achter win naar Bernard Hinault. „Ik kan terugkijken op een schitte rende carrière. Voor mezelf ben ik zeer tevreden." Want Schipper be gon pas laat met fietsen. „Ik heb eerst nog aan voetbal, zwemmen en atletiek gedaan. Zwemmen en atletiek ging eigenlijk ook best goed. Pas toen ik achttien of ne gentien was, ben ik gaan wielren nen." Bij de nieuwelingen bleek al snel dat fietsen hem ook goed afging. „Ik won toen in twee jaar tijd twintig wedstrijden. Puur op ka rakter. Een mooie stijl had ik niet. Ze zeiden wel eens tegen me: 'Schipper, je zit als een zout zak op je fiets.' Bij de amateurs kon ik m'n plan goed trekken. Ik was geen top, maar reed wel mooie prijzen. Een wedstrijd of veertig heb ik daar wel gewon nen." Schipper was geen renner die in een bepaalde discipline uitblonk. Geen rasechte sprinter, klimmer of tijdrijden Maar in goede vorm kon hij veel. „Ik voelde wel eens aan de start m'n vingers tintelen. Dan wist ik dat ik goed was. Dat had ik ook wel eens in de finale van een koers. Ik was vooral een aanvaller. Sprong er vaak in en smeet dan met mijn krachten. Dat is nou eenmaal de aard van het beestje. Tien keer getelefo neerd en de elfde keer weg zijn. Misschien niet altijd even slim, maar ik zat nooit te linkeballen en deed altijd netjes m'n kop- werk. Ik kon in een groepje wel aardig aankomen en soms was ik ook goed in het hooggebergte. Ik herinner me een keer dat ik Johan de Muynck in de bergen helemaal heb teruggereden naar voren. Ter wijl hij minuten achter lag." In de klassiekers behaalt Schipper vierde plaatsen in Gent-Wevel- gem en de Amstel Goldrace. Ook wordt hij zesde in de Ronde van Vlaanderen. Met nog een tweede plaats op het Nederlands kam pioenschap achter Johan van der Velde prima resultaten voor een laatbloeier. Toch ziet de inmiddels 63-jarige wielerliefhebber hoe het in zijn ogen anders en beter had kunnen gaan. „Wij moesten indertijd al les rijden. Je had soms geen tijd om adem te halen. We reden soms meer dan honderd koersen per jaar. Dat is achteraf eigenlijk te gek. Mocht ik het nu over doen dan zou ik, zoals dat nu gaat in het wielrennen, meer m'n rust pakken en pieken. Ook zou ik er op letten dat ik meer at en dronk onderweg. Zo gaat dat nu ook in het wielrennen met de uitgebalan ceerde voeding en trainingsme thoden." Fietsen doet de Domburger nog graag. Maar niet meer zo veel. „Ik heb er vaak geen tijd voor. Met mijn baan bij horecagroothandel Kreko en het ondersteunende werk voor de twee bed break fasts en de hotelchalets Grasdui nen van mijn vrouw schiet er soms wel eens een seizoen of zelfs een jaar bij in." Wel volgt hij het wielrennen nog op de voet. „Ik houd alles in de ga ten. Ik geniet altijd voor de televi sie. Wielrennen is een gecompli ceerde sport. Ik kijk altijd naar de Belg. Met wieler-analist José de Cauwer, die lang de vaste ploeg maat was van Hennie Kuiper." Schipper denkt dat hij wel bij de Zeeuwse Tourfmish aanwezig zal zijn. „En dan hoop ik dat het flink waait, want dat zou het bijzonder maken. Dat heb je wel kunnen zien bij de laatste Gent-Wevel- gem. Dan moet er geknokt wor den. En je moet altijd knokken om ergens te komen. Dat heb ik wel geleerd. Wilskracht is de bes te doping die er is." ZATERDAG 18 APRIL 2015 wel rekening met me Op de Col du Tourmalet is Jos Schipper (vierde renner van links) in goed gezelschap. De groep is in achtervolging op de ontsnapte Raymond Martin. Van links naar rechts: Sven-Ake Nilsson, Vincente Belda, Johan de Muynck, Jos Schipper, Jean-René Bernaudeau, Joaquim Agostinho, Ludo Loos, Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en Robert Alban. reproductie foto Cor Vos uit wielermagazine van 1980 1982 Eindstand Ronde van Frankrijk: 1. Bernard Hinault 2. Joop Zoetemelk 3. Johan van der Velde Jos Schipper afgestapt i.v.m. ziekte Jos Schipper op de Domburgse duinen, foto Lex de Meester Jos Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52