-■ I Kun je vrouw tot Betonrot 66 We moeten wel oppassen voor mijnen en niet ontplofte explosieven 4 IN HET NIEUWS BERGING MH17 Grootste kans voor speurders om twee Nederlanders te vinden ligt bij dorpje Hrabove. gg|||| mWMm 469 u www.dejongintra.nl/busreizen TOMMY WIERINGA Alex Brenninkme- ijer zit nooit verle gen om een sterke mening. In zijn tijd als Nationaal Om budsman niet en in zijn huidi ge functie als lid van de Europe se Rekenkamer niet. In de Volkskrant van afgelopen maandag noemde hij de Euro pese Unie een 'vereniging van onbetrouwbare leden'. Hij is nu een jaar in functie bij de Re kenkamer en ziet lidstaten uit sluitend het eigenbelang na streven. Ze 'harken' zoveel mo gelijk subsidie binnen onder het motto *beter verkeerd bij mij besteed dan goed bij de bu ren'; daarenboven ontbreekt het ze ten enenmale aan een vi sie op Europa. Visie, je hoort er vaker om vra gen. Prediker, wijs als altijd, zei het al: 'Wat er niet is, kan niet worden geteld.' Het is waar dat Europa visie ontbeert en vooral uit materialistische drijfveren bestaat, maar dat is nu eenmaal haar ontwerp. Het grondplan van de Unie is juist wars van al te grote visies en voornamelijk economisch van aard; de weg liep van kolen en staal naar de euro. En de cul tuur dan, Goethe, de renaissan- Wilders is nooit te beroerd om de Bierkelleragitator uit te hangen, maar toch lukte het me niet om hem te zien als het betonrot van Europa. ce, het Parthenon? Dat is de Eu ropese folklore waarmee het geheel is opgetuigd. Confetti. Verwaaid bij het eerste zuchtje tegenwind. Brenninkmeijer noemt nationa lisme het betonrot van Europa, op dezelfde dag waarop Wil- ders de Pegida-aanhang in Dresden begroet met 'trotse pa triotten'. Van je land houden, in orde, maar, vraagt een Groninger zich dan misschien af, houdt het land ook van jou? De noor derlingen wonen intussen bo venop een reusachtig sinkhole omdat de NAM en het ministe rie van Economische Zaken de cennialang welbewust de geva ren negeerden vanwege het ge win. (Is er al een parlementaire enquête in voorbereiding, die nationale schaamlap?) Het hoogste rechtscollege moest er aan te pas komen om de kraan een eindje dicht te draaien. Het land hield hier beslist meer van aardgasbaten dan van Gro ningers. Wilders is nooit te beroerd om de Bierkelleragitator uit te han gen, maar toch lukte het me niet om hem te zien als het be tonrot van Europa. Dat komt door foseph Roth, die een klei ne honderd jaar geleden profe tische woorden over de Europe se eenheid schreef. In zijn ro man 'Vlucht zonder einde' laat hij de hoofdpersoon zeggen: 'U wilt een Europese gemeen schap in stand houden, maar die zou u eerst in het leven moeten roepen. Want die ge meenschap bestaat niet, anders zou ze zichzelf wel in stand we ten te houden.' Het enige wat Europa werke lijk verenigt, het is hier eerder opgemerkt, is een militair avon tuur. Zelfs als dat defensiefis. Een supranationale troepensa mentrekking aan de Europese oostgrenzen, parades, een vlieg- show - het zal wonderen doen voor de eenheid. De gemeen schappelijke vijand is nog al tijd het beste recept. Vladimir Poetin zal de geschiedenis in gaan als de man die Europa ver enigde. DONETSK - Opnieuw hebben de Nederlandse bergers in Oost-Oe- kraïne menselijke resten gevon den van slachtoffers die de afgelo pen zomer vielen bij het neer schieten van vlucht MH17 van Ma laysia Airlines. Een deel van de bo venlaag van de bodem wordt afge graven. Gevonden resten worden overgebracht naar de Oost-Oe- kraïense stad Charkov en vervol gens ter identificatie naar Hilver sum getransporteerd. Op de twee crashsites bij het dorp Hrabove hebben 21 forensi sche experts uit Nederland en vier uit Malesië, bijgestaaan door plaatselijke rampenbestrijders, gis teren gegraven. Het bovenste deel van de bodem is in grote plastic zakken afgevoerd. „Daardoor komt de bodem eronder bloot te liggen en die onderzoeken we op menselijke resten", vertelt de Ne derlandse teamleider Hans van der Veen. Hij zegt dat de kans dat de twee nog niet geïndentificeer- de Nederlanders bij Hrabove lig gen het grootst is. Naar verwach ting zal het onderzoek bij deze plaats dit weekeinde worden afge rond. Maandag gaat het bergingsteam naar het gehucht Petropavlovka, tien kilometer westelijker. Daar liggen nog veel brokstukken en persoonlijke bezittingen en moge lijk ook menselijke resten. De site is door de Nederlanders nog niet onderzocht, omdat het ten tijde van eerdere missies in de frontlijn te gevaarlijk was. 1 i§ '*H tt Él //••V 8 V 1 Van der Veen spreekt van een 'uit stekende' samenwerking met de rampenbestrijders van de zelfuit- geroepen republiek Donetsk. Ook zijn er geen moeilijkheden met de werkzaamheden zelf. „Het weer is goed, als het regent kan dat het werk ernstig hinderen. Wel moeten we oppassen voor mijnen en niet ontplofte explosie ven. Maar daarbij krijgen we hulp van de lokale bevolking. En in dien nodig hebben we onze eigen specialisten." „Waar halen ze het lef vandaan? Het is niet-ethisch en discrimine rend. Ik ben verstandelijk gehandi capt en heb mooi twee goed opge voede kinderen. Het een heeft niets met het ander te maken." Barbara de Leeuw is autistisch en heeft daar onlangs een boek over geschreven. Het plan van Leef baar Rotterdam schoot haar in het verkeerde keelgat. „Het doet mij denken aan '40-'45." Een pleidooi voor gedwongen an ticonceptie voor vrouwen die door hun verslaving, psychische aandoening of verstandelijke han dicap 'beter geen kinderen kun nen krijgen', maakt een felle dis cussie los. Leefbaar wil dat Rotter dam bij het rijk aandringt op een nieuwe wet, zo kondigde raadslid Ira van Winden gisteren aan. De reacties stroomden binnen bij de partij. „Bijvoorbeeld van een oma die riep om maatregelen. Zij past Terug voor twee door onze correspondent Joost Bosman r~>-. WJ -Je* f. 1 r TirV, .jLeSv -JéZ - - ,y Hans van der Veen, teamleider bergingsmissie Wolfach in het Zwarte Woud 8-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Luxe Comfort Class touringcar Deskundige chauffeur/reisleider Reiscode: ebwlf02 Beieren, Bohemen Praag 8-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Luxe Comfort Class touringcar Deskundige chauffeur/reisleider Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisburea door Marjolein Kooyman en Antti Liukku ROTTERDAM - Leefbaar Rotterdam wil gedwongen anticonceptie voor falende ouders. Het plan maakte gisteren veel emoties los. Voor het ministerie is het taboe er al af: staatssecretaris Van Rijn gaat bin nenkort de discussie aan in de Ka mer. De verslavingszorg juicht dat toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4