Nick Van der Lijke naar Europese Spelen Het maakt Cocu niet uit hoe er gewonnen wordt 3 Verstappen is ontevreden it Bij het voetbal scoort de spits, maar noemen we de rest van het elftal knechten? 46 SPORT AMSTEL GOLD RACE Roy Curvers hielp vorige week Degenkolb aan de zege in Parijs-Roubaix. Morgen mag hij dat met Tom Dumoulin proberen. Van der Lijke, afkomstig uit Mid delburg en dit seizoen actief voor Team LottoNL-Jumbo, rijdt op 21 juni de wegwedstrijd. De nationale ploeg, die onder lei ding staat van bondscoach Johan Lammerts, bestaat verder uit Niki Terpstra, Mathieu van der Poel, Pim Ligthart, Wouter Wippert en Stef Clement. De selecties zien er verder als volgt uit: Tijdrit mannen 18-06: Stef Cle ment. Wegwedstrijd vrouwen 20-06: Chantal Blaak, Lucinda Brand, An na van der Breggen, Ellen van Dijk, Annemiek van Vleuten, Ma rianne Vos. Tijdrit vrouwen 18-06: Ellen van Dijk en Annemiek van Vleuten. Maar toch. Een goede eindsprint volstaat vandaag voor de titel. „Het moet kunnen lukken", sprak Cocu gisteren tijdens het wekelijk se persgesprek met een glimlach, maar toch ook tegen zijn natuur in. De oefenmeester is het hele jaar al wars van te veel zelfverze kerdheid, bluf, oppokerij of groot spraak. Het liefst heeft hij dat de buitenwereld geen actie onder neemt tot de titel binnen is. Een illusie in een tijdperk waarin (so ciale) media en gemeentelijke pro tocollen rond een voetbalduel zeer dominant zijn. „Ik vond dat er deze week in de eerste dagen wat veel dingen rond onze selectie speelden", gaf de oefenmeester aan. „Dan heb ik het zeker niet over transferperike len, maar over kampioensgerela- SAKHIR - Max Verstappen had even tien minuutjes nodig om af te koelen na de tweede vrije trai ning, gisteravond op het verlichte circuit van Sakhir in Bahrein. De zeventienjarige Limburger was verre van tevreden met zijn auto, die niet voor de eerste keer met remproblemen kampte. „Het is eigenlijk een beetje een verloren training. We hebben bij lange na niet alles kunnen testen wat we op het programma had den. Eigenlijk ben ik meer bezig teerde zaken. Spelers krijgen er het nodige van mee en rijden ook door de stad en zien dat alles en iedereen ermee bezig is. Daar moet je je voor kunnen afsluiten en ik denk dat dat iets makkelij ker is voor ervaren en iets oudere spelers. De afgelopen dagen is er besloten en naar behoren ge traind en daar ben ik tevreden over. Het gaat er voor ons om dat we de wedstrijd tegen Heeren veen winnen en als dat lukt, heb ben we gedaan wat we moeten doen." Daarna volgde een opmerking uit het trainersjargon. „We moeten onszelf belonen", aldus Cocu. Het is een ietwat kleurloze tekst die trainers almaar vaker gebruiken, maar Cocu gebruikte hem giste ren wel in een logische context. „We zijn dit jaar een echt team ge weest en daar ben ik trots op. In alles hebben we uitgestraald dat we ons doel wilden bereiken. Nu kunnen we het daadwerkelijk rea liseren. Dat het tegen sc Heeren veen kan lukken, betekent uiter aard dat het een andere wedstrijd is dan andere. Het maakt me eer lijk gezegd niet uit hoe er gewon nen wordt, als het maar gebeurt." Het 'kampioensduel' met sc Hee renveen is ook gewoon een duel met de enige eredivisieploeg waar PSV dit jaar niet van won. Daar naast was er natuurlijk de bekerze perd bij Roda JC. Vorig jaar hiel den de Friezen PSV in eigen huis op 1-1 en Cocu weet dat trainer Dwight Lodeweges opnieuw niets liever wil dan een Eindho- vens feest verstoren. Cocu: „We hebben met een groot deel van de groep de ervaring van een jubi leumwedstrijd in de benen. Dat kan van pas komen." VALKENBURG - De meeste renners die Parijs-Roubaix hebben gere den, moeten een week herstellen, zowel fysiek als mentaal. Die zit ten enkele dagen niet op de fiets, laat staan dat ze zeven dagen later alweer zin hebben in een grote klassieker. Zo niet Roy Curvers, die morgen in de Amstel Gold Ra ce zelfs wordt opgezadeld met een cruciale taak: Tom Dumoulin aan de hand nemen in de zenuw achtige koers door het Zuid-Lim burgse Heuvelland. „Ik had eigenlijk nergens last van na Parijs-Roubaix," vertelt de ren ner van Giant-Alpecin. „Geen za delpijn, geen blaren op mijn han den, alleen wat vermoeide be nen." Het zal met de euforie van de overwinning te maken heb ben. Vorige week zondag loodste de 35-jarige wegkapitein John De genkolb naar de zege in Roubaix. „Het was mijn taak om John te be geleiden, op sleeptouw te nemen, hem uit de wind te houden, hem op de juiste momenten voorin te brengen. Dat werkte perfect en ge lukkig is hij dan zo'n supertalent dat hij de koers nog kon afmaken ook." Wat Curvers op de kasseien deed met Degenkolb, moet hij morgen in de Limburgse heuvels doen met Dumoulin. „Dat hebben we vorig jaar voor het eerst gedaan. Toen moest Tom gewoon de hele koers in mijn wiel blijven, tot de finale. Dat werkte heel goed. Natuurlijk kent hij het parkoers zelf ook op zijn duim, maar het is gewoon handig als ik voor hem ruimte maak in het peloton en bezig ben met de belangrijke punten in de koers, zodat Dumoulin zoveel mo gelijk energie kan besparen." Dumoulin roemde eerder al de rol van Curvers. „Ik leer meer van hem dan hij van mij. Hij voelt feil loos aan hoe je je door een pelo ton moet manoeuvreren." In het verleden zou een renner als Cur vers 'knecht' worden genoemd, maar die term raakt steeds meer in onbruik. „Het heeft iets min derwaardigs, het woord 'knecht'. Wielrennen is bij de amateurs een individuele sport, maar vanaf de profs is het gewoon een team sport. Ik heb mijn rol, net zoals in het voetbal een verdediger of een middenvelder een functie heeft. De spits scoort, maar noemen we de rest van het elftal knechten? Zo moet je dat in het wielrennen ook zien. Ik ben wegkapitein, wij zijn een team." Volgens Curvers klopt het cliché- beeld van zijn team: „We zijn echt een vriendenploeg. Ik weet bijna alles over Degenkolb en Du moulin. Dat schept een hechte band en dat maakt het makkelij ker om voor die jongens door het vuur te gaan. Op papier zal onze sprinttrein fysiek de mindere zijn van Etixx-Quick Step, maar die van ons functioneert meestal be ter. Die chemie tussen ons levert een paar procent extra op." Los van de grote zeges van Degen kolb en de tijdritoverwinning van Dumoulin vorige week in de Ron de van Baskenland wordt er door Giant een stuk minder vaak ge wonnen dan vorig jaar. „Dat klopt. Maar dat heeft te maken met een nieuwe tactiek. Vorig jaar reden we veel koersen, ook de kleinere. Daar wonnen we dan wel, maar in de monumenten red den we het niet. We koersten te veel, zou je kunnen zeggen. Dit seizoen richten we ons op de gro te wedstrijden en tot nu toe pakt dat heel goed uit." Curvers, die je met een beetje goe de wil een bescheiden versie van Thomas Dekker (zelfde looks, maar stukken minder arrogant) zou kunnen noemen, treedt zel den op de voorgrond, maar intus sen maakt hij deel uit van een team dat dit seizoen al twee mo numenten (Degenkolb won naast Parijs-Roubaix ook Milaan-Sanre- mo) op zak heeft. Hij rijdt waar schijnlijk dit jaar zijn vierde Tour de France en de sleet zit er bij de Limburger nog niet op. Het voorjaar is lang voor Curvers. „Morgen is de laatste wedstrijd van mijn voorseizoen, maar ik heb geen enekele moeite om me te motiveren in mijn eigen provin cie, met een provinciegenoot in mijn wiel. Ik neem Dumoulin mee op sleeptouw totdat de finale losbarst. Daarna zit mijn werk er op en moet hij zelf verder." geweest met het oplossen van pro blemen", zei Verstappen nadat hij de training op de zestiende plaats had afgesloten. Ook teamgenoot Carlos Sainz had problemen en werd slechts veertiende, een onge bruikelijk lage klassering voor de beide Toro Rosso-rijders. In de middagtraining, onder extre me hitte van 37 graden, deden de Toro Rosso-bolides het beter. Ver stappen werd zesde, een fractie langzamer dan Sainz. „Toen had den we geen problemen." NIEUWEGEIN - Wielrenner Nick van der Lijke is opgenomen in de Ne derlandse ploeg die meedoet aan de Europese Spelen. De eerste edi tie van dit evenement wordt van 12 tot en met 28 juni in de Azer- beidzjaanse hoofdstad Baku gehou den. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Trainer Phillip Cocu moet zich al weken voelen als een Tour-renner in de gele trui die de reuzencols in de Alpen en Pyrenneeën achter zich heeft gela ten. De bloemen en het podium staan op het Eindhovense gemeen tehuis af klaar, maar helemaal ze ker waant de coach zich nog niet. Thuis in actie komen tegen sc Hee renveen is niet als uithollen op de Champs-Élysées, weet hij. Eerder een lastige overgangsetappe waar in een goed niveau moet worden gehaald voor de winst. PSV heeft met de drie punten van een over winning op Heeren veen genoeg om kam pioen te worden. Wegbereider voor de kampioenen door Robin van der Kloor Roy Curvers Bart Deurloo met tatoeages in actie tijdens het EK Turnen in Montpellier. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47