66 Het was niet makkelijk maar we kunnen Chiel nu loslaten. We waren gek op hem, dus moesten we hem laten gaan ZEELAND 39 Hoewel niet helemaal onverwacht, was en is het gemis groot in liefdevolle herinnering In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. TToen de dokter op 9 oktober 1992 's nachts rond drieën op de stoep stond om te vertellen dat hun zoon Michiel (24) was ver ongelukt, stortte de wereld van Huib en Ineke Marsman uit Renesse in. Wel beseften ze meteen dat dit realiteit was: ze moesten hiermee zien te leven. De boodschap kwam ook niet helemaal uit de lucht vallen; Chiel had al zo vaak dingen in die richting gezegd. Michiel was een rustige jongen, intelligent en vol humor. Hij had nooit moeilijkheden en had veel vrienden en vriendinnen. „Wel had Chiel grote problemen met het woord 'moeten'. 'Ik moet niets', was een ge vleugelde uitspraak van hem. Hij vond het ook niet nodig om te presteren, wilde geen carrière maken of rijk worden. Het enige wat voor hem van belang was: prettige din gen doen, op zijn manier." Dat leidde tot heftige botsingen met zijn vader en het duurde een tijd voordat Huib zich realiseer de dat er iets moest gebeuren. Er kwam een verzoeningsproces op gang en het tweetal werd dikke vrienden. „Gelukkig maar", zegt Huib nu. „Stel je voor dat we als kemphanen uit elkaar waren gegaan. Daar moet je niet aan denken. Tegen vrien den heeft hij gezegd: 'die ouwe van mij is een goede vent'. Dat gaf me een blij gevoel. Later besefte ik ook dat ik tijdens dat pro ces veel van hem heb geleerd en overgeno men." Er was nog iets met Chiel. Op de een of andere manier wist hij dat hij niet oud zou worden. Hij sprak daar al vroeg heel makkelijk over. Zijn ouders besteed den er niet veel aandacht aan. „Maar ook toen hij iets ouder was, waren er tekenen dat hij wist dat hij niet lang zou leven." Na het behalen van het VWO ging Michiel wiskunde studeren. Hij stopte, vervulde zijn dienstplicht en maakte plannen om iets met architectuur te gaan doen. Tot die tijd ging hij aan het werk bij bar De Stulp. Daar leefde hij zich helemaal uit, was er happy. Ineke: „Het was hard werken en als wij zeiden dat dat niet meer zo leuk zou zijn als hij ouder werd, was zijn reactie: 'Ach ma, maak je geen zorgen. Ik word niet oud..." Hun laatste avond samen keken ze met z'n drietjes naar Herman Finkers. Toen Michiel daarna op stap ging en de straat uitliep, keek Huib zijn zoon na tot hij om de bocht was verdwenen. Iets wat hij nog nooit had gedaan. Enkele uren later was Chiel er niet meer. Huib: „Het moet een 'onbewust weten' zijn geweest." Ineke: „Voor mij is het altijd een weten geweest. Vaak werd ik 's nachts pas rustig als ik hem thuis hoorde komen. Dan realiseerde ik me dat het al drie uur was geweest en kon ik eindelijk slapen. Het ongeluk gebeurde ook inderdaad om een uur of drie." Michiel trof die avond in Scharendijke een dorpsgenoot die aanbood hem thuis te brengen. Vlakbij huis gebeurde het ongeluk. Michiel was op slag dood. De andere jongen lag weken in coma. „We weten niet wat er is gebeurd, maar dat maakt niet uit. En nee, we heb ben dat die jongen nooit verweten. Hem treft geen blaam. Het gebeurde midden in de nacht op een stil weggetje. Er was geen ander verkeer en geen alcohol in het spel. Het leek wel of het zo moest zijn." Een ge voel dat versterkt werd toen ze hun kind in het mortuarium terugzagen. „We wisten gelijk toen we hem zagen: dit is goed zo. Hij zag er heel rustig en gelukkig uit." Niet dat dat besef het verlies minder maakte. Ineke: „Je hebt heel veel pijn, zielenpijn. Niet alleen geestelijk maar ook lichamelijk, op je borst. Dat is heel frappant." Wat hielp was dat Huib en Ineke heel goed wisten hoe Michiel in het leven stond. En hij had op zijn manier daar alles uit gehaald wat er in zat. „Dat is een gevoel dat overheerst." Na het overlijden van hun zoon vonden Huib en Ineke veel troost bij elkaar. „Onze liefde voor elkaar is altijd ons anker ge weest", zegt Ineke. Huib: „Dat geluk heb ben we en dat is nooit een inspanning ge weest." Blij waren ze ook met de vrienden van Michiel die regelmatig langskwamen. Ineke: „En veel mensen uit het dorp heb ben ons gesteund. Die hebben ons met veel genegenheid geholpen en aandacht ge geven; het werd niet doodgezwegen. Vanaf het begin spraken we allemaal heel open over Michiel. Maar ik kon pas na tien jaar huilen. Waarom weet ik eigenlijk niet pre cies, maar toen werd ik op zijn geboorte dag opeens huilend wakker." Huib ging na Michiels overlijden schilderen. Hij schilder de muren vol esoterisch werk, dat allemaal op de een of andere manier met zijn zoon had te maken. Tot drie jaar na diens dood hun oudste kleindochter Sanne werd gebo ren. Op het doek dat Huib toen schilderde, komt ze uit het licht met uitgestrekte arm pjes aan rennen. „Haar geboorte verander de alles", herinnert Ineke zich. „Ze kwam tevoorschijn uit het licht waarin Chiel ver dwenen was. Ik weet niet precies wat dat is, maar alsof je op dat moment nieuw le ven begroet." Veranderd zijn Huib en Ine ke, zonder meer. „We hebben geestelijk een zet in de rug gekregen, hebben geleerd meer te relativeren. We beseffen nu ook steeds meer wat écht liefhebben is, name lijk: loslaten. Het was niet makkelijk maar we kunnen Chiel nu loslaten. We waren gek op hem, dus moesten we hem laten gaan." ZATERDAG 18 APRIL 2015 Chiel Michiel (Chiel) Marsman: 17-09-1968-9-10-1992 door Esme Soesman „Het was niet makkelijk maar we kunnen Chiel nu loslaten. We waren gek op hem, dus moesten we hem laten gaan." Huib en Ineke Marsman Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl loslaten uit liefde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39