Kees Izeboud heeft zich decennialang in dienst ge steld van wetenschap, bedrijfsleven en maatschappij. Nu is het tijd om afstand te nemen. „Ik heb altijd een brede blik en betrokken zijn op mensen nagestreefd." ii 36 ZEELAND INTERVIEW KEES IZEBOUD De politiek zou niet moeten frustreren maar inspireren. Het is een boodschap die Kees Izeboud (69), gepre zen als markant en be kwaam bestuurder, bij zijn afscheid graag onder de aan dacht brengt. Om hem uit te luiden wijden Film by the Sea, Omroep Zeeland, Zorg- stroom én HZ University of Applied Sciences (de Zeeuwse organisaties waar hij de laatste ja ren in de raad van toezicht zat) vrijdag 24 april een symposium aan zijn visie. Het cv van 'Prof. drs. C. Izeboud RA' - een im ponerende hoeveelheid wetenschappelijke ac tiviteiten, bestuursfuncties, commissariaten, adviesprojecten en publicaties - zou alleen al een krantenpagina in beslag nemen. De agen da van de Vlissinger is dan ook altijd vol ge weest. Toch stolde dertien jaar geleden de tijd even, tijdens een vakantie met echtgenote Gré op Bali. „Ik had net gezwommen en stond op het strand, toen ik een hartstilstand kreeg. In eens ben je helemaal weg. Gré heeft me toen weten te reanimeren. Later heeft ze nog een compliment van de cardioloog gekregen dat ze dat goed heeft gedaan." Verandert zo'n gebeurtenis hoe je in het leven staat? „Het is wel indrukwekkend. De eerste tijd is heel raar. Gré wilde me niet meer alleen weg laten gaan en ik durfde niet meer alleen op stap. Je beseft ineens heel goed dat je er zo maar niet meer kunt zijn. Maar het heeft uit eindelijk niet ons leven ingrijpend beïnvloed of tot grote keuzes geleid. We zijn wel een jaar later teruggegaan naar die plek op Bali." Heb je altijd in Zeeland gewoond? „Ik ben geboren in Koudekerke, waar mijn va der bakker was. Al op mijn zestiende ben ik gaan studeren in Amsterdam, waarna ik in de Randstad ben gebleven. Toen het werk het vijftien jaar geleden toeliet om daar weg te gaan, zijn we in Vlissingen komen wonen. Niet zozeer uit een groot verlangen om terug te keren naar Zeeland, maar omdat we allebei zeemensen zijn. Vlissingen is eigenlijk het eni ge plekje aan de kust dat een beetje overzichte lijk is en waar ook nog wat te doen is. We heb ben hier een heel warm onthaal gehad. De bin nenstad is een dorp, iedereen kent elkaar. Als je daar niet tegen kunt, moet je hier niet gaan wonen. Wij passen daar goed in." Had je een mooie jeugd in Koudekerke? „Ja, het was een warm nest, met zeven kinde ren. Kritisch gereformeerd, maar ik heb zeker geen religieuze trauma's gehad. Ja, op zondag deed je dingen niet, maar dat hoorde er ge woon bij. Daarom sprak het verhaal van Dors vloer vol confetti van Franca Treur me wel aan, in die zin dat het een van de eerste boeken is waarin niet wordt gesuggereerd dat het in dat milieu allemaal zo verschrikkelijk erg en zwaar was. Voor onszelf was het een heel ge wone wereld. Weliswaar een wereld met be perkingen, maar waar zijn die niet?" Was het niet heel vroeg om al op je zestiende be drijfseconomie te gaan studeren? „Ik was een goede leerling, dus ik had een klas overgeslagen. Ik vind het van mijn ouders wel dapper dat ze me naar Amsterdam lieten gaan. Naar de Vrije Universiteit, dat dan weer wel. Rotterdam was geen optie. Maar het ging goed in Amsterdam. Ik wilde al leen al heel vroeg trouwen en kinderen. Dat gebeurde ook. Toen ik 21 was, kwam er een drieling. We hadden al een dochtertje, dus in eens hadden we vier kinderen. Dat heeft wél voor een belangrijk deel mijn le ven bepaald. Ik had nog geen inkomen, woon de in een studentenhuis. Bij instanties liepen we tegen een muur op en ineens ben je afhan kelijk van anderen. Dat zijn ervaringen die je nooit vergeet. Die werken nog steeds door in de manier waarop ik naar mensen kijk die in de problemen zitten. Als je studeert heb je nog een luxe positie, want je weet dat het la ter beter gaat worden. Je hebt tenminste per spectief, terwijl heel veel mensen nu in een uitzichtloze situatie verkeren." Je hebt altijd uiteenlopende werkzaamheden naast elkaar gedaan. Is dat een bewuste keuze ge weest? „Ja, ik heb altijd een brede blik nagestreefd. Ik vond dat als je bedrijfseconoom bent, je niet je hele leven alleen op de universiteit moet zit ten, maar ook het bedrijfsleven in moet gaan. Daarom ging ik bij adviesbureaus werken en ben later mijn eigen bureau begonnen om bij zo veel mogelijk bedrijven binnen te komen. Zo had ik de combinatie van wetenschap - en later het hoogleraarschap - en praktijk. Dat is geweldig, want ik kan geen wetenschap bedrij ven zonder dat ik door de praktijk word ge voed. Ik deed er ook allerlei dingen naast, zo als op het gebied van ontwikkelingssamenwer king. De kennis van al die verschillende secto ren - ik heb dingen ook nooit langer dan tien jaar gedaan - heeft me enorm verrijkt. Het voorkomt dat je bedrijfsblind wordt." Je hebt vele toezichthoudende functies vervuld. Is dat altijd goed gegaan? „Ik kan me in elk geval geen grote zeperds her inneren, al zijn er organisaties en bedrijven die het later niet zo geweldig hebben gedaan. Ik ben commissaris geweest bij ING Neder land in de periode dat de financiële crisis uit brak. Ik ben commissaris geweest bij Ballast Nedam, dat nu op de rand van de afgrond staat. Ik ben commissaris geweest bij Delta, Het blijft jammer dat overheden niet echt beseffen hoe belangrijk Film by the Sea is voor Zeeland op het moment dat het bedrijf investeerde in zonne-energie en biogas. Het is dus niet alle maal succesvol geweest. Dat heb ik heel erg ge vonden, maar hadden we het op dat moment beter kunnen doen? Zijn we onverantwoord bezig geweest? Ik denk het niet. Maar het heeft wel pijn gedaan." Na je terugkeer in Zeeland werd je hier gevraagd voor allerlei organisaties. Wat was het leukste om te doen? (Lange stilte) „Dat weet ik eigenlijk niet. Dankzij Film by the Sea heb ik wel een voor mij nieuwe wereld leren kennen. Dat is heel boeiend, maar 'leuk'? Dat is geen term voor mij. Ik schep er zeker genoegen in, maar het gaat mij er vooral om: kan ik een serieuze bij drage leveren. Zo niet, dan ben ik weg." Wat is er, mede onder jouw hoede, de afgelopen ja ren in Zeeland minder goed gelukt? „Ik blijf het jammer vinden dat overheden niet echt beseffen hoe belangrijk Film by the Sea is voor Zeeland en dat wat Leo Hannewijk tot stand brengt elk jaar met zoveel gedoe over geld gepaard moet gaan. Het zou mooi zijn als in de politiek iemand net zo enthou siast over het festival wordt als men over de Tour de France is. Bij Zorgstroom vind ik het verschrikkelijk om te zien hoe er met klanten én personeel moet worden omgegaan omdat er gewoon geld wordt weggehaald. Dat gebeurt op een kille, afstandelijke manier zonder fatsoenlijke dis cussie over wat de consequenties zijn voor de mensen die ervan afhankelijk zijn. En daar hebben ze ook nog een woord voor uitgevon den: participatiemaatschappij. De HZ heeft ongelofelijke stappen gezet als het gaat om de kwaliteit van het onderwijs, maar de wijze van financiering vanuit Den Haag is nog altijd zeer nadelig voor kleinere hogescholen. En bij Omroep Zeeland vond ik het jammer dat de Timmerfabriek als huisvesting niet doorging. Financieel gezien was het niet haal baar, maar ik weet niet of het zo verstandig is het gebouw leeg te laten staan. Beter iets dan niets, lijkt mij." Je hebt de afgelopen jaren al je activiteiten afge bouwd. Is het genoeg geweest? „Het was wel heel erg gepland. Ik deed heel veel dingen, maar ik ben inmiddels ook 69. Ik zeg niet dat ik nooit meer wat buiten de deur doe, maar je moet er wel zelf de regie over houden. Ik zou niet graag horen bij de catego rie die ergens te lang blijft zitten." Je afscheid wordt in de vorm van een symposium of'beraad' gegoten. Welke visie wil je daarmee naar voren brengen? „Ik zie bij al die organisaties ontzettend veel mensen hard werken. De organisaties worden Als ik geen bij drage kan leveren, ben ik weg door Rolf Bosboom Kees Izeboud (Koudekerke, 1946) studeer de bedrijfseco nomie en ac countancy aan de VU in Am sterdam. Als organisatie adviseur bege leidde hij veran deringsproces sen in Neder land en ontwik kelingslanden. Daarnaast was hij van 1992 tot 2011 parttime hoogleraar aan de VU in Am sterdam en had bestuurlijke of toezichthouden de functies bij tal van organisa ties en bedrij ven, zoals ING, Novib, Hivos, Delta, HZ, Trio- dos, Omroep Zeeland en Film by the Sea. Izeboud woont in Vlissingen, is vader van vijf kinderen en is sinds 1987 ge trouwd met Gré van Dort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35