Ik deed de gordijnen bij het torenlicht dicht' Ommetje over Linten en Ruggen WALCHEREN 35 Bram de torenwachter, zo kent Was- schsappel hem. Hij werkte 37 jaar bij de Kustwacht en stond vijftien jaar op 't feze ren torentje en ook vijftien jaar op 't ööge licht. „In het begin ging ik hierzo 's och tend naar boven om de gordijnen rond het licht dicht te doen. Anders kwamen er problemen met de zon. 's Avonds moest ik die weer open doen natuurlijk." De Polderhuismannen Adrie Provoost (projectleider vuurtorens) en Henk Kloos terziel (bestuurslid) praten hem even kort bij over de plannen met de vuurtoren. Het Polderhuis neemt beide Westkapelse torens in exploitatie. Werkafspraken met Rijkswaterstaat en Stichting de Domei nen zijn gemaakt. De beheersovereen komst wacht op ondertekening. De toren- lichten blijven branden en RWS houdt onbeperkt toegang tot de karakteristieke kustbakens. Die organisatie blijft ook ver antwoordelijk voor het technisch en bouwkundig onderhoud. De nieuwe in richting is het pakkie an van het mu seum. Op de begane grond van het Hoge Licht wordt nu flink verbouwd. Er komt een aparte ruimte voor de kaartverkoop en een winkeltje, mét kacheltje. Sanitaire voorzieningen completeren het geheel. Bram: „Een kacheltje, kiek 's oan." Op de verschillende etages komen exposities en de torenwachterskamer wordt in oude luister hersteld. De oud-wachter vind de plannen 'mooi'. „Maar houdt iemand de boel ook schoon? De traptreden hebben wel een veegbeurt nodig hoor," waar schuwt hij. Als hij hoort dat dat ook de be doeling is, verlaat hij gerustgesteld zijn to ren. De beide torens vormen een uitbreiding van de Polderhuisactiviteiten. Henk Kloosterziel: „De naam Polderhuis is in middels veel meer dan alleen het mu seum. Het is de overkoepelende naam voor alles wat we doen. Er werken nu nu 185 vrijwilligers. Een groep van zo'n twin tig tot dertig man meldde zich onlangs voor de torens. In werkgroepen gaan ze aan de slag. Voor de verbouwing, rondlei dingen, ticketverkoop. Alles in feite." Bezoekers aan Het Hoge licht gaan straks op een ontdekkingsreis. Achter de deuren zit telkens een andere ruimte met ver schillende inrichting. De eerste en twee de etage lenen zich goed voor (wisselex posities. De verblijfsruimte op de derde Het ommetje voert wandelaars in twee routes van vier en zeven ki lometer vanaf de bolwerken door de wijken Klarenbeek en Veerse Poort naar het buitengebied net ten noorden van de stad. Langs de lintbebouwing aan de Nadorst- weg en de Noordweg, over de kreekruggen waarop die wegen zijn aangelegd. De wandelroute is bedacht door het wijkteam Klarenbeek/Veerse Poort. „We vinden het leuk om mensen kennis te laten maken met onze wijken en de mooie plekjes in de buurt te laten zien", vertelt wijkteamlid Radboud Mensonides. „Gaandeweg ontdek ten we ook dat er heel veel te ver tellen is. Daarom staan langs de routes informatieborden." Wie heeft zich bijvoorbeeld nooit afgevraagd waar de Nadorstweg vandaan komt? Mensonides: „Vroeger stond aan het einde van de weg een herberg die Nadorst heette. Dat kwam doordat knech ten die naar de markt waren ge weest er op de terugweg een bor rel dronken. En als je wat meer drinkt, krijg je nadorst. Die her berg was er al eind 17e eeuw." Over de wijken is ook veel te ver tellen, zegt Mensonides. „Klaren beek is een echte wijk van na de oorlog. Veerse Poort is architecto nisch heel bijzonder, omdat die volledig onder architectuur is ge bouwd, naar ontwerp van Herz- berger." Het wandelommetje Linten en Ruggen is gisteravond officieel ge opend. Het vertrekpunt voor de grote route van zeven kilometer is bij het Noordbolwerk. De blau we route slaat af ter hoogte van de Veerse Poort, voert door de wijk en sluit weer aan bij de drie sprong Nadorstweg, Prooijense- weg, Nieuwenhovenseweg. en de torenwachterskamer op de vijfde etage worden in ere hersteld. De vierde verdieping blijft gesloten. Daar hebben providers hun apparatuur staan. Tot eind april is de toren gesloten voor pu bliek vanwege de verbouwing. Vanaf 1 mei gaan de deuren weer open. Niet alles is dan gereed. Kloosterziel: „Dit jaar ge bruiken we om het goed op te zetten. Pa sen volgend jaar moet het echt klaar zijn. Dan gaan we feestelijk open." Het ijzeren torentje is straks ook toegan kelijk, maar alleen in combinatie met een museumwandeling; 'Gidsen langs de zee'. ZATERDAG 18 APRIL 2015 door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Hij kijkt even naar boven als hem gevraagd wordt of hij nog naar het to renlicht zou klimmen. Abraham de Kam (94), oud-torenwachter op het Hoge Licht in Westkapelle: „Ja, dat denk ik wel hoor." Lachend: „Maar dan moet ik wel zeven keer rusten hoor. Het zijn toch 179 treden. Dat haal ik niet meer in één keer". Radboud Mensonides op de splitsing van de twee routes in het ommetje Linten en Ruggen. „We vinden het leuk om mensen kennis te laten maken met onze wijken Klarenbeek en Veerse Poort." foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Even een ommetje maken is heerlijk om de muizenis sen uit je hoofd te wandelen. Wie het nieuwe ommetje Linten en Rug gen aan de rand van Middelburg loopt, komt wel terug met een hoofd vol leuke weetjes. Een gidsje over het ommetje is te downloaden via www.middelburg.nl Henk Kloosterziel (links) en Adrie Provoost in werkoverleg bij de toren, foto Ruben Oreel De torenramen bieden een prach tig zicht op Westkapelle en omge ving. inzetjes Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34