Bluswatercapaciteit in Zeeland ontoereikend Tatoeage Elk jaar is het hard werken om mensen binnen te halen. Het bezoek loopt gestaag terug. 30 ZEELAND Fiets mee! MEDEWERKER Koning opent op 19 mei Sluiskiltunnel MUSEUMBEZOEK zaterdag Gemeenten zijn verantwoordelijk voor de aanwezigheid van vol doende bluswater via brandkra- nen en andere voorzieningen. Wa terleidingbedrijven leggen in nieuwbouwwijken steeds vaker smallere leidingen aan, die de helft zoveel water doorvoeren. Brandkranen zijn eveneens op dat netwerk aangewezen. Dat pro bleem wordt volgens Ruijs wel onderkend, maar is nooit serieus opgepakt. In 2009 zette de gemeente Schou- Zaterdag 13 juni 2015 DELTA RIDE FOR THE ROSES deltaridefortheroses.nl wen-Duiveland al verschillende knelpunten en mogelijke oplossin gen op een rij. In dat stuk wordt gesignaleerd dat het aanbrengen van extra brandkranen (kosten: 5000 euro per stuk) geen soelaas biedt, omdat de capaciteit van het leidingnetwerk hiervoor onge schikt is. Extra geboorde brand putten in de grondwaterlagen vor men wel een goed alternatief, maar dat kost het drievoudige van een standaard kraan én voor elke put moet vergunning worden aan gevraagd bij de provincie. De aanschaf van waterwagens is een andere optie. In Drenthe is de inzet van waterwagens standaard, aldus Ruijs. Bij een grote brand (ook nu al) kunnen meerdere wa gens uit de regio worden ingezet. Die containers kunnen worden bijgevuld met oppervlaktewater. Op industrieterreinen kan wel licht het gebruik van ongezuiverd 'grijs water' uitkomst bieden. Ruijs verwacht dat het rapport rond de zomer klaar is. VLissiNGEN - De grotere musea op Walcheren draaien het best. De publiekstrekkers onder de musea op de Bevelanden en Schouwen- Duiveland/Tholen boeren minder goed, met uitzondering van het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp. In Zeeuws-Vlaanderen trekken de musea minder bezoekers, daar springen het Visserijmuseum in Breskens en het bezoekerscen trum Saeftinghe er uit. Het Zeeuwse beeld strookt niet helemaal met het landelijk beeld. Landelijk is het aantal museumbe- ZOEKT zoekers gestegen en dat is vooral te danken aan de grote musea. Maar dan gaat het om musea die meer dan 100.000 bezoekers trek ken en daar kunnen ze in Zeeland alleen maar van dromen. Het mu seum dat in deze provincie de meeste bezoekers binnenhaalt, is het Watersnoodmuseum bij Ou- werkerk, met 81.000 in 2014. En dat waren er aanzienlijk minder (6.160) dan het jaar er voor. Uit een opgave van de stichting Cultureel Erfgoed Zeeland blijkt dat Zeeland een veertigtal musea kent. Vier waren er niet open in 2014. Van de resterende Zeeuwse musea scoorden er 18 minder be zoekers dan in 2013 en 18 meer. Vooral op Walcheren konden posi tieve cijfers opgetekend worden, met uitzondering van de musea in Arnemuiden. In Zeeuws-Vlaan- deren zaten - zoals gezegd - Bres kens en Saeftinghe en het Belfort in Sluis in de plus. Op Schouwen-Duiveland en Tho- len schreven de musea in Brou wershaven, Dreischor en het Stad huismuseum in Zierikzee zwarte cijfers. Op de Bevelanden teken den alleen het Historisch Mu seum de Bevelanden en de Stoom trein Goes Borsele rode cijfers. Het totale bezoekersaantal van al le Zeeuwse musea, voorzover ze open waren, bedroeg aan het eind van 2013 456.656 en een jaar later was dat gedaald tot 451.923. Ook dat strookt niet met het lan delijke beeld zoals het CBS dat schetst, waarin juist dankzij de grote musea sprake is van een toe name van het museumbezoek. In Zeeland gaan of zijn dit jaar de volgende musea wel weer open: het stadhuis van Veere, het Wa renhuis Land van Axel, het Indus trieel Museum in Sas van Gent en museum oud-Westdorpe. DEN HAAG - Koning Willem- Alexander opent dinsdag 19 mei officieel de Sluiskiltunnel. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat gisteren bekendgemaakt. Ko ning Willem-Alexander en Konin gin Maxima brengen op die dag een streekbezoek aan Zeeuws- Vlaanderen. Zij bezoeken achter eenvolgens de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis. Het streekbezoek heeft als doel het Koningspaar nader kennis te laten maken met de actuele the ma's in de regio. De Sluiskiltun nel betekent een verbetering van de infrastructuur en verkeersdoor- stroming in de regio. Donderdag werd be kend dat uit onder zoek van de Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) is ge bleken dat ongeveer een derde van de inkt die gebruikt wordt voor tatoeages, kankerverwek kende stoffen bevat. En daar ko men ze nu mee? Vroeger waren tattoos een zeldzaamheid en zag je ze eigenlijk alleen bij zeelui, nu loopt half Nederland ermee. Ik heb eens gelezen dat zeelui een tatoeage plaatsten in de hoop aan de hand daarvan te worden herkend na verdrinking. Een soort DNA avant la lettre. Nu zijn het niet meer de zeelui die om hun tattoos bekend staan, maar vooral de voetbal lers. De meesten zitten van on der tot boven volgeplakt. Van de week zag ik Gregory van der Wiel met Paris Saint Germain te gen Barcelona voetballen, die zit er ook helemaal onder, tot in zijn nek aan toe. Afschuwelijk om te zien vind ik. Hij zal het wel mooi vinden en het zal hem een worst zijn wat een ander er van vindt. Hij hoeft zich geen zorgen te maken dat hij niet wordt aangenomen als hij gaat solliciteren, want hij hoeft nooit meer te solliciteren, hij is al lang en breed voetbalmiljonair. Het probleem is natuurlijk dat al die jonge gasten die hun idolen na doen er ook helemaal onder zit ten en die moeten wel op zoek naar een baan. Je wilt immers toch een bed, bad en brood, zon der dat je afhankelijk bent van een regering die daar jaren over moet soebatten. Maar goed, nu is de vraag niet alleen meer of ta toeages esthetisch, maar ook me disch verantwoord zijn. In 30% van de gevallen niet en daar komt de NVWA veel te laat mee. We houden straks geen Neder lands Elftal meer over en ik maak me zorgen om al die dui zenden mensen die de afgelo pen jaren een tattoo hebben la ten zetten. Het is immers al lang geen zeldzaamheid meer, het is een hype geworden. En zie het maar weer eens ongedaan te krij gen, dat is moeilijk en duur. Al hoewel, een vriendin van ons had een paar jaar geleden een vlinder op haar nogal stevige rechterbil laten zetten, maar ze is gaan lijnen en heel veel afge vallen. Nu is die vlinder toch ner gens meer te bekennen. Top 5 meest bezochte Zeeuwse musea in 2014 1 2 3 4 5 Maikel Harte Zeeuwse musea maken jacht op de bezoekers door Marcel Modde MIDDELBURC - De bluswatercapaci teit in de Zeeuwse gemeenten schiet tekort. Volgens directeur Gerrie Ruijs van de Veiligheidregio Zeeland (VRZ) vergt het up-to-da- te krijgen van het netwerk een mil joeneninvestering en dat geld is er niet. De VRZ onderzoekt mogelijke alternatieven om toch aan het lan delijk toetsingkader te kunnen vol doen. -^tot 50 V voordeel Pullman showroom collectie slapen meer door Jeffrey Kutterink en René Schrier De PZC is op zoek naar een culinair medewerker die één keer in de twee weken op free lancebasis de Rubriek Uit Eten verzorgt. Hij/zij bezoekt daar voor restaurants in alle hoeken van Zeeland en schrijft hierover uitgebreide, gefundeerde re- censies.Onze gedroomde kan didaat moet over ruime kennis van food en koken beschikken. Een vlotte pen, kritisch vermo gen en aanleverdiscipline zijn basisvoorwaarden. Daarnaast is kennis van (gastronomisch) Zeeland een pré. De PZC roept vooral jongere foodadepten meteen vlotte schrijfstijl op te reageren. Sollicitanten kunnen voor woens dag 22 april een mail sturen naar: f.balkenende@pzc.nl In Zeeuws-Vlaanderen zaten het Visserijmuseum in Bres kens en het bezoekerscen trum Saeftinghe in de plus. Het totaal aantal bezoekers van de Zeeuwse musea be droeg eind 2013 456.656. In 2014 was dat 451.923. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Watersnoodmuseum, Ouwekerk 81.000 bezoekers Zeeuws Museum, Middelburg 46.202 bezoekers Stoomtrein Museum Goes-Borsele, Goes 33.188 bezoekers Terra Maris, Oostkapelle 30.411 bezoekers Dijk- en Oorlogsmuseum, Polderhuis, Westkapelle 30.362 bezoekers Minst bezochte museum in Zeeland Witte's museum voor fotografie en radio in Axel bron Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29