'Met portret ging mijn grote wens in vervulling' 'Iedereen ziet dat het om een zeer elegant figuur gaat' VERDIEPING 15 B r>on& rooRTftg^ tié3®S^ "^V€p- v€e Frank Welkenhuysen, expert schilderijen 19e en 20e eeuw en kunst uit Indonesië Robert Aronson, expert Europees aardewerk ZATERDAG 18 APRIL 2015 i.v#o-cv.-Av* i.v/Av/ A.v/A IW« Rimpeling, M.C. Escher, 1950, geschatte waarde 15.000 euro. „Naast Van Gogh, Mondriaan en Rembrandt is Escher waar schijnlijk een van Nederlands bekendste kunstenaars. Van China tot Brazilië en van Rus land tot Japan trokken de af gelopen jaren tentoonstellin gen van diens werk drommen belangstellenden naar de mu sea. Zelf ben ik ook een groot bewonderaar en liefheb ber van zijn werk. Het was de afgelopen jaren iedere keer een feestje voor mij als er tij dens de opnamedagen een werk van Escher aan mijn ta fel opdook." Portret van een meisje, Raden Saleh, 1855, 50.000 euro. „Raden Saleh is de stamva der van de schilderkunst van Indonesië. Met het op duiken van dit prachtige por tret van een Indisch meisje ging mijn grote wens een keer een werk van Raden Sa leh te mogen bespreken in vervulling. Het was bijzon der van de huidige eigenaar, wiens over-overgrootmoe- der op het schilderij staat, te horen dat de familie het schilderij decennialang in de kelder had bewaard omdat ze niets wilden weten van hun Indische wortels." Abstract, Josef Ongenae, 1950-1955,15.000 euro. „Bijna iedereen zal bij dit werk denken aan Piet Mon driaan. Zowel de ruitvorm als de compositie van vlakken en lijnen doen denken aan deze belangrijke kunstenaar van De Stijl. De maker is echter de Belgische schilder Josef Ongenae. Die verdiepte zich na de oorlog in Mondriaans kunsttheorieën en zag het als zijn taak Mondriaans gedach tegoed, het zogenoemde neo- plasticisme, verder uit te wer ken en te verspreiden." Hartvormige kwispe door, Jan Theunis Dextra, circa 1740-1750, geschatte waarde 6.500 euro. „Kwispedoren zijn zulke bij zondere objecten. Op het eer ste oog aandoenlijke bakjes, maar als de kijker dan hoort waarvoor ze oorspronkelijk werden gebruikt, geven ze het gauw met een vertrokken gezicht terug. Tabak kauwen was echter een heel elegante bezigheid, bevestigd door de pracht van dit spuugbakje." Karaf met diamantlijn- gravure, Willem van Heemskerck, anno 1686, 70.000 euro. „Glas van Van Heemskerck is ongekend zeldzaam en ge liefd. Uit de archieven blijkt dat hij een succesvolle han delsman was en dat hij in zijn vrije tijd gedichten schreef en glas kalligrafeerde. Dat geeft voor mij al aan dat hij een le vensgenieter pur sang was. Het blauw in deze fles is bo vendien betoverend." Gestileerd vrouwelijk naakt, Philippe Devriez, circa 1925-1930, 20.000 euro. „Zonder veel van de periode of de stijl te kennen, kan ie dereen meteen zien dat het hier om een zeer elegant en verfijnd figuur gaat. De hou ding van de handen, het lichaam en de benen, geaccen tueerd door het ovale base ment, maakt dit tot één van m'n favoriete objecten op de expositie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15