'Vondst Romeinse trouwring aan vooravond huwelijk' Geen taart en slingers op het verjaardags feest van 'Tussen Kunst en Kitsch', maar een tentoonstelling en een boek. Drie experts van het programma geven hun top 3 van meest bijzondere vondsten. 14 VERDIEPING JUBILEUMSEIZOEN Mieke Zilverberg, expert klassieke archeologie en mun ten uit de oudheid, en als enige van de experts al van af het begin bij het tv-programma betrokken yu&> Oud is niet per defini tie kostbaar." De uit spraak van Joseph Estié, expert Euro pees en Chinees por selein, meubelen en volkskunst, prijkt naast een levensgrote foto van de man op een muur van een van de zalen van het Amersfoortse museum Flehite. In de hoop dat hun oude object een for tuin waard is, melden zich bij de taxatie dagen die Tussen Kunst en Kitsch in het land houdt zo tussen de duizend en vijf tienhonderd mensen met een van thuis meegenomen schilderij, sieraad, boek of huisraad onder de arm. Wie met zijn voorwerp door de voorse lectie komt, mag dit voorleggen aan een van de veertien experts die in het tv-pro- gramma kunst van kitsch onderscheiden en er een verwachte veilingopbrengst bij noemen. Meestal valt die tegen, wat in veel huiskamers meestal tot enig leedver maak leidt. Soms is die hoger dan ge dacht en heel soms heel veel hoger, wat op de bank voor de tv ongetwijfeld ook commentaar oplevert. Voeg hierbij een charmante, oprecht geïnteresseerd lijkende presentator - na Cees van Drongelen en Nelleke van der Krogt is dit met ingang van de nieuwe tv-reeks Frits Sissing - en het resultaat is steevast goed voor meer dan anderhalf miljoen kijkers. De aflevering van afgelopen woensdag was na het Achtuurjournaal het meest be keken programma die dag en liet daar mee het Champions Leaguevoetbal ach ter zich. De experts hebben ter gelegenheid van het dertigste verjaardagsfeestje de meest bijzondere vondsten geselecteerd. Die vormen de basis voor de tentoonstelling en het boek, die eenzelfde opzet hebben. Estié hangt dus niet alleen aan de muur in Amersfoort, zijn uitspraak en foto staan ook in het boek. De keuze voor het Amersfoortse mu seum is geen toevallige. De allereerste opname van het tv-programma was in 1984 in het Singer Museum in Laren. „Lekker dicht bij Hilversum, als we wat zouden vergeten dan konden we het makkelijk nog even ophalen", vertelt Cees van Drongelen in het boek. Als tweede opnamelocatie koos de AVRO (toen nog zonder TROS) voor Flehite. Onno Maurer, hoofd en conservator van het museum, is enthousiast. Ook met het oog op de kijkcijfers natuurlijk, daar windt hij geen doekjes om. „En ik vind het zo'n sympathiek programma. De waarde ervan is dat ook mensen die geen kunstliefhebber zijn, zo toch met kunst en cultuur in aanraking komen. Bovendien is het museum gehuisvest in middeleeuwse zogenoemde murenhui- zen. Het is een huiselijke omgeving en die past prachtig bij een programma waarin spullen worden getoond die men sen van thuis meenemen." Zijn team en hij hebben de afgelopen maanden overuren gedraaid. Het is bij voorbeeld door heel Nederland gereden om met alle 101 eigenaren van de geselec teerde voorwerpen een gebruiksovereen- komst te sluiten. De adressen waren te achterhalen doordat AVROTROS het be stand van wie wat was, al die jaren goed heeft bijgehouden, vertelt Maurer. „En bijna iedereen was enthousiast." Sommige voorwerpen zijn natuurlijk van eigenaar gewisseld. Zo hangt het olieverfschilderijtje van een jong paar van Pieter Brueghel de Jongere (waarde 80.000 tot 100.000 euro, door de eigena resse in 1950 gekocht voor 100 gulden) nu in het Rijksmuseum Twenthe. Zijn persoonlijke favoriet? Het album amicorum of vriendenboek van Emilie Coucke uit het begin van de 20e eeuw, met tekeningetjes erin van schilders als Isaac Israëls en jan Toorop en ook een bij drage van Louis Couperus. Bas Hesse- link, expert boeken, prenten en teke ning, schatte de waarde in 2012 op 25.000 euro. Maurer is ook een groot fan van het werk van Albert Fiks, een ontdekking van het programma: een vergeten schil der, nota bene uit Amersfoort, tot ie mand acht of negen jaar geleden een van zijn werken aanbood bij Tussen Kunst en Kitsch. „Wij hadden nog nooit van hem gehoord", bekent Maurer. Het leidde alle maal tot een tentoonstelling over Fiks, een boek en Flehite heeft inmiddels ook een verzameling van Fiks' werk opge bouwd, dat ondertussen flink in prijs is gestegen. Niet alleen kunst, ook aan kitsch is ge dacht. Zo staat in de museumkelder een wandvullende vitrinekast met allemaal kitsch en één kunstvoorwerp ertussen. Het is aan de bezoeker dat eruit te halen. Dertig jaar en kijkcijfers Romeinse trouwring, goud, 2e eeuw na Chris tus, 2.500 euro. Asurn in grafkist, respec tievelijk glas en steen, 1e eeuw na Christus, 50.000 euro. „Waarschijnlijk is dit het kleinste voorwerp van de ten toonstelling. Meest frappant vind ik de omstandigheid dat de eigenaar het met een me taaldetector heeft gevonden in de buurt van het vroegere Romeinse Nijmegen (Novio- magus) aan de vooravond van zijn huwelijk, toen zijn aanstaande vrouw haar vrijge- zellenfeestje met vriendinnen vierde. Gouden trouwringen uit de Romeinse tijd zijn vrij „Hierbij gaat het om de com binatie van een glazen asurn in een lokale, natuurstenen, ronde grafkist. De meeste grafkisten die we kennen, zijn rechthoekig. Rond is heel bij zonder, maar zeer goed door dacht, omdat dat de beste be scherming voor het glas gaf. Dat is ook duidelijk tot uiting gekomen, de glazen urn is nog intact en de resten van bot en as zitten er nog in." Romeinse paradedolk, brons, 1e eeuw na Chris tus, 10.000-15.000 euro. „Bij deze prachtige bewaard gebleven bronzen dolk gaat het zowel om de omstandig heid van de vondst als de zeldzaamheid. De dolk is in de stort van de opgraving in Alphen aan de Rijn gevonden. De stort wil zeggen de afgewerkte en zorgvuldig doorzochte grond van de opgraving zelf, die op een hoop was gegooid. De ei genaar heeft beter gezocht dan de archeologen en geluk door Saskia Wassenaar De tentoonstelling 30 Jaar Tussen Kunst en Kitsch in 101 ontdekkingen is van 19 april tot en met 22 juli in Museum Flehite in Amers foort. Het boek kost 19,95 euro en is te koop in de boekhandel en bij het museum. Opnamedag van Tussen Kunst en Kitsch in Gent in 2008. foto Leendert Jansen/AVROTROS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14