ZorgSaam trekt zich uit medisch centrum terug 1 Werkgroep voor optimaal vervoer In Terneuzen kreunt de blues 32 ZEEUWS-VLAANDEREN BREAKING POINT Terneuzenaar Ugur Kirdas overwon angst voor water in tv-programma op Discovery. Lees-luisterboek Jan Lauret gepresenteerd Het is nu aan woningcorporatie Woongoed, de bouwheer van het centrum, om snel een oplossing te vinden voor het probleem dat is ontstaan door de beslissing van ZorgSaam. „We gaan de komende weken met alle partijen over een mogelijke doorstart praten", geeft Woongoed-woordvoerster Suzan ne de Vries voorzichtig aan. „We zijn er in elk geval blij mee dat de gemeente doorgaat. Dat geeft ver trouwen." Het zat er al een tijdje aan te ko men dat ZorgSaam zich zou terug trekken. ZorgSaam moet fors be zuinigen. Investeren in een nieuw gebouw ligt dan niet voor de hand. Het pand dreigde boven dien fors duurder te worden. Aan nemers schreven veel hoger in dan verwacht. „We kunnen niet meegaan in de meerprijs", geeft René Maas van ZorgSaam als offi ciële reden voor het besluit zich terug te trekken. Woongoed heeft in de onderhan delingen met de laagste inschrij ver de meerkosten echter al aan zienlijk weten terug te brengen. De gemeente Terneuzen heeft daarom ook besloten wel mee te blijven doen in het centrum, al dus wethouder Cees Liefting. Hij heeft het over een nog 'miniem verschil'. Liefting vraagt zich overigens af of het idee achter het centrum nu nog overeind blijft. De bedoeling was alle vormen van eerstelijns- zorg - van huisartsen, apotheek, maatschappelijk werk tot thuis zorg - in één overzichtelijk, mo dern gebouw. Met het vertrek van ZorgSaam komt dit concept on der druk te staan. Garmt Harskamp, één van de deel nemende huisartsen in Axel, ziet het niet zo somber in. Hij noemt het 'heel positief dat de gemeen te blijft meedoen. Het wegvallen van ZorgSaam is te repareren, ver wacht hij. ZorgSaam zou voor ruim vier ton in het zo'n vier mil joen euro kostende centrum deel nemen. Terneuzen heeft er bijna acht ton voor gereserveerd. Zorg Saam kan een boete krijgen, om dat ze zich heeft teruggetrokken. Of Woongoed die ook oplegt, kan woordvoerster De Vries nog niet zeggen. We gaan met alle partijen over een mogelijke doorstart praten TERNEUZEN - Hij had er ook voor kunnen kiezen om nooit meer te gaan snorkelen en zwemmen. Maar opgeven en zijn hoofd laten hangen, is geen karaktereigen schap van Ugur Kirdas (37) uit Terneuzen. Hij besloot zijn diep ste angst onder ogen te zien en dat voor het oog van de hele we reld; in het tv programma 'Bear Grylls Breaking Point' op Discovery Ugur, stoere ex-militair en kick boxer, werd doodsbang voor wa ter nadat hij in 2004 de tsunami in Thailand overleefde. Hij moest vluchten voor de golven en was er getuige van veel leed. Hij kwam dan wel redelijk heelhuids -op een gebroken pink na- thuis, maar de natuurramp maakte van hem een ander mens. Van water moest hij niets meer weten. Bushcraft (de kennis en vaardig heid om in de natuur te kunnen verblijven en overleven) is een hobby van Ugur. De Britse tv-per- soonlijkheid, avonturier en survi valspecialist Bear Grylls was voor hem dan ook geen onbekende. Ugur had al heel wat program ma's van Grylls op Discovery ge zien. Groot was dan ook zijn ver bazing toen hij vorig jaar opeens werd gebeld door medewerkers van Discovery. „Ze wilden vanal- les van me weten. Ik vond het niet eens zo heel raar. Ik had kort geleden een tijdschrift gekocht van ze en daar moest ik ook gege vens voor invullen. Uiteindelijk bleek dus dat mijn vrouw me had opgegeven voor een nieuw tv-pro- gramma op Discovery, een 'avon- turenprogramma', nou, dat heb ik geweten." In Breaking Point neemt Grylls steeds twee personen met een be paalde fobie mee de wildernis in om ze te confronteren met hun angsten, tot ze bijna op breken staan. Het doel is hun angst te overwinnen. In september vorig jaar vloog Ugur (die ook vliegangst heeft) „We weten natuurlijk dat we geen directe invloed hebben op besluiten over het openbaar ver voer", geeft Van de Vijver aan. „Maar we kunnen wel kijken of we zelf op kleine schaal verbete ringen kunnen aanbrengen." Van de Vijver hoorde tijdens de bijeenkomst een aantal interessan te suggesties. „Zo kunnen we eens kijken of we, door bijvoor beeld het opzetten van een websi te, samenrijden kunnen bevorde ren. We zouden dan vraag en aan bod bij elkaar kunnen brengen." De gemeente zou ook een taak kunnen hebben bij het zoeken naar vrijwilligers als chauffeurs op buurtbussen, geeft Van de Vij ver aan. Daarnaast kijken Con- nexxion en de provincie samen of knelpunten opgelost kunnen wor den. Zo waren er in Sluis onder meer klachten over de haltetaxi. Informatie erover zou moeilijk te vinden zijn, en sommige gebrui kers noemen de manier waarop een haltetaxi besteld moet wor den 'omslachtig'. TERNEUZEN - In je moertaals actue le onderwerpen aankaarten, dat is aan Jan Lauret wel besteed. In Ter neuzen presenteerde hij gisteren zijn tweede boek, Radiopraot. Lauret komt uit Hoek en hij koes tert het dialect van het Land van Axel. Bij Omroep Zeeland is hij ge regeld te horen in radiocolumns. Die zijn nu gebundeld in zijn jongste publicatie. De meest uit eenlopende onderwerpen komen aan bod; natuur, familie, maat schappelijke en politieke actuali teit. En steeds met een flinke do sis humor. Radiopraet bevat in schrift dertig van Laurets columns, opgefleurd met foto's uit zijn persoonlijke ar chief. Vijftien colums zijn ook nog opgenomen in een luister-cd die achterin het boek te vinden is. Lauret publiceerde eerder al, in 2010, het boek Oekse Praet. Oorspronkelijk ontwerp Gezondheidscentrum Axel van Annelies Cruz. door Harmen van der Werf AXEL - ZorgSaam trekt zich terug uit het in Axel geplande gezond heidscentrum, maar dat betekent zeker nog niet het einde van het project. De gemeente Terneuzen, die ook twijfelde over verdere deel name, blijft wel meedoen. 'Gevecht tegen Suzanne de Vries, Woongoed door Sheila van Doorsselaer m door Martijn de Koning SLUIS - Een werkgroep binnen de gemeente Sluis gaat kijken welke maatregelen genomen kunnen wor den om het openbaar vervoer in (West-)Zeeuws-Vlaanderen te ver beteren. Dat zegt wethouder Chris- tianne van de Vijver, naar aanlei ding van een goedbezochte bijeen komst over het openbaar vervoer, donderdag in Sluis. TERNEUZEN - Met gevoel voor symboliek zou je kunnen zeggen dat Terneu zen al een tijdje de blues heeft, maar gisteravond was het letterlijk het geval. In elf kroegen kreunde de blues tijdens de dertiende editie van de jaarlijkse bluesroute. Die werd in Porgy Bess geopend door de Zeeuwse bluestrots The Juke Joints, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 149