'Goese koopavond is met enige bijsturing het behouden waard' Stenen op het spoor oorzaak treinstremming Gele borden vaak genegeerd 32 BEVELANDEN en THOLEN CULTUUR OP THOLEN Het doek is definitief gevallen voor de Stichting Uit op Tholen, die grote namen naar het eiland wist te halen. De oud-wethouder heeft in op dracht van beide partijen onder zocht hoe de vlag er wat betreft het fenomeen koopavond in Goes bijhangt. Hij heeft daarvoor met meer dan veertig mensen gespro ken en concludeert op basis van die gesprekken dat de Goese koop avond nog levensvatbaar is. Wel zijn er wat betreft Linssen en paar maatregelen nodig om het wekelijkse winkelavondje te laten opbloeien. Zo zouden winkeliers op donderdagavond niet tussen half zes en zeven de deuren moe ten sluiten, maar gewoon aaneen gesloten open moeten blijven tot 21.00 uur. Daarnaast zouden er aanvullende activiteiten georganiseerd moeten worden, zoals bijvoorbeeld live muziek. En iedereen moet erach ter staan. Richting de gemeente adviseert Linssen na te denken over het par keren: dat zou wat hem betreft op koopavond gratis moeten zijn. Sinds eige tijd is het tarief voor de parkeergarage Centrum aan de Westwal op donderdagavond al een euro, maar bezoekers moeten dus nog meer tegemoet worden gekomen. Wethouder Jo-Annes de Bat zegt dat daar over wordt nagedacht. „We willen over een paar weken knopen doorhakken met de on dernemersorganisatie." Met name in Zeeuws-Vlaanderen hebben winkeliers de koopavond al grotendeels aan de wilgen ge hangen wegens te gering rende ment. In Hulst is de koopavond al grotendeels verleden tijd, in Sluis blijven de winkels ook niet open en in Oostburg, waar de koopa vond traditiegetrouw op woens dag wordt gehouden, in aanslui ting op de weekmarkt, is de be langstelling inmiddels ook mini maal. Ook elders in het land kalft de belangstelling onder midden standers af en wordt gezocht naar alternatieven. Steeds vaker wordt gekozen voor zondagsopenstel ling, maar in Goes is dat juist een punt van discussie. Open blijven tussen half zes en zeven, gratis parkeren en aanvullende activiteiten zul len koopavond goed doen. WERK AAN DE DIJK THOLEN - Nooit meer Freek de Jon ge in Meulvliet, Wibi Soerjadi in het atrium van het gemeentehuis of Maria de Fatima in dorpshuis De Vossenkuil. Het doek voor de Stichting Uit op Tholen - die de afgelopen 29 jaar grote namen naar het eiland wist te halen - is gisteren definitief gevallen. De slotvoorstelling in sport- en gemeenschapscentrum Haestin- ge, van tributeband The Beatles Revival, trok gelukkig meer pu bliek dan veel andere optredens die Uit op Tholen de afgelopen ja ren verzorgde. „Soms zat er maar dertig man", zegt Aad Volwerk, vrijwilliger van het eerste uur. „Dan zinkt de moed je in de schoenen, hoor." De dalende bezoekersaantallen waren voor het bestuur reden om enkele maanden geleden de hand doek in de ring te gooien. „Je bent wel bezig met gemeenschaps geld", stelt bestuurslid Emiel van Dongen, doelend op de subsidie van de gemeente. „Als je dan merkt dat er steeds minder men sen komen, kun je dat nauwelijks meer verantwoorden." Van Dongen omschrijft de situa tie als 'trekken aan een dood paard'. Ja, bij hoge uitzondering zat de zaal vol, zoals een paar maanden geleden bij pianist Wibi Soerjadi. Of in 2013, toen de popu laire schrijver en taalkundige Wim Daniëls naar de bibliotheek in Tholen kwam. Maar veel vaker bleef een groot aantal stoelen leeg. „Vorig jaar trokken we met onze voorstellingen gemiddeld 46 bezoekers", aldus Van Dongen. „Dat is te weinig. Punt." Naar de reden kan hij alleen maar gissen. Feit is dat 'Uit op Tholen' vroeger een vaste groep mensen had, die vaak voorstellingen be zocht. Maar zij werden ouder en De politie kreeg rond 21.45 uur de melding dat de machinist iets had gehoord en daarom de trein had stilgezet. Dat was ter hoogte van Hansweert. De hulpdiensten worden dan in geschakeld omdat er sprake kan zijn van een aanrijding met een persoon. Ter plekke werden ech ter op op beide sporen stenen aan- er kwamen nauwelijks jongeren voor terug. „De financiële crisis heeft ook een rol gespeeld", weet Van Dongen. „Toen die begon, is het bij ons ook misgegaan." Aad Volwerk bespeurde de laatste jaren ook wat desinteresse bij mensen. „Ze vonden wat wij de den fantastisch, maar als het punt je bij paaltje kwam, bezochten ze geen voorstellingen. Ook nu hoor ik van Jan en allemaal dat het zo jammer is dat we stoppen. Dat zal wel, denk ik dan, maar ik heb jul lie nog nooit gezien bij een voor stelling." Van Dongen heeft dezelfde erva ring. „Dan kwam je mensen te gen die zeiden: 'oh ja, die voorstel ling was gisteravond hè? Ik had willen gaan, maar het is er niet van gekomen.' Waren ze maar ge komen, dan hadden we nu mis schien niet hoeven te stoppen." Desondanks kijken de twee vrij willigers terug op vele mooie ja ren. Van Dongen bewaart goede herinneringen aan onder meer de Portugese fado-zangeres Maria de Fatima, die optrad in Oud-Vosse- meer. „Wat een prachtige voorstel ling was dat. Maar ja, ook toen weer met veel te weinig publiek." De Tholenaar zegt er trots op te zijn dat de stichting altijd een af wisselend programma heeft kun nen samenstellen, met verschil lende vormen van podiumkunst en artiesten van allerlei pluima ge." Volwerk kijkt met veel plezier te rug op de cabaretvoorstellingen met onder andere Youp van 't Hek en Freek de Jonge. „Wat een topavonden waren dat!", zegt hij. „Maar zelfs dit soort grote namen was de laatste jaren geen garantie meer voor succes. Freek de Jonge is een paar jaar geleden nog ge weest, maar we kregen niet alle stoelen bezet." De inwoner van Tholen bewaart getroffen. De trein had geen scha de en kon na verloop van tijd zijn reis vervolgen. Reizigers, zowel in de trein als op stations, waren wel gedupeerd door de aanzienlijke vertraging. De politie schaart het incident on der de noemer vandalisme. Vol gens politiewoordvoerder Alwin Don is het 'vrij uitzonderlijk' dat er voorwerpen op het spoor wor den gelegd. „Het mag duidelijk zijn dat dat ongewenst is." Het ging in dit geval om een zoge heten TIS 3.1-melding: een treinin- cidentscenario waarbij sprake is van een aanrijding met een per soon of (klein) voorwerp. Nieuw bij de Katse Kaai Menu €29,50 Kreeften menu €49,50 Westerzicht 260 Vlissingen IHIiM-A Koopsom 129.000,- k.k. door Luc Oggel GOES - In tegenstelling tot Terneu- zen, waar winkeliers overwegen de koopavond af te schaffen, moet die in Goes juist worden behouden. Dat adviseert Charles Linssen aan de gemeente en ondernemers. OOSTDIJK - De omleidingsroute voor fietsers die bij Oostdijk is ingesteld, wordt veelvuldig genegeerd. Projectbureau Zeeweringen roept daarom fiet sers op de route tussen Krabbendijke en Yerseke op, om voor hun eigen veilig heid de gele borden te volgen. Om vermenging van zwaar vrachtverkeer, dat werkt aan de Oosterscheldedijk bij de Pieterspolder met fietsverkeer te voor komen, mogen fietsers de komende maanden niet over de Inundatieweg rij den. In plaats daarvan moeten ze schuin omhoog naar de Nieuwlandse Binnen dijk rijden, die parallel ligt aan de Inundatieweg. Het projectbureau consta teert dat nog niet iedereen dit doet. De route wordt met name gebruikt door leerlingen van het Calvijn College in Krabbendijke. foto Marcelle Davidse Nooit meer Youp m .Mi - Youp van 't Hek door Rob Paardekam Jules Deelder Wibi Soerjadi Freek de Jonge door Luc Oggel GOES - Het treinverkeer tussen Goes en Kruiningen was donder dagavond ruim anderhalfuur ge stremd door stenen op het spoor. De politie gaat uit van opzet. (rf/b, />Y Vrijdag/Zondag menu Tomatensoep of Bisque Homard 2 kleine Oosterschelde tongetjes, tarbot of tournedos Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac Bisque homard X 600 gram kreeft p.p. Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac of koffie compleet Reservering vooraf gewenst Met uitzicht op de Oosterschelde Niet van toepassing op zaterdag en feestdagen Veerhaven 3,4485 PL Kats Telefoon: 0113 - 600 200, Privé telefoon: 0611 70 5615 Openingstijden: maart t/m oktober: vrijdag, zaterdag en zondag www.restaurantkatsekaai.nl M2makelaars.nl 10 JAAR Open huis samen met Westerzicht 92. Aanmelden niet nodig. Leuke tussenwoningen met voorzieningen in de buurt. Geheel dubbel glas en kunststof kozijnen. Uw bezoek waard!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 140