Uitstelgedrag van Grieken leidt tot groeiende ergernis 66 12 BUITENLAND PRIMATOLOOG YVONNE DE JONG In toeristische gebieden verliezen apen hun angst voor de mens. De gevolgen zijn triest en vaak niet te overzien, constateert primatoloog en conservationist Yvonne de Jong (44). NANYUKl - Ze ziet het dagelijks, toeristen die apen in het wild te genkomen en die dan proberen op allerlei manieren in contact te komen met de dieren. Door ze te voeren en soms zelfs te aaien. Zorgelijk en uiterst onverstandig, zegt Yvonne de Jong. Want de meeste mensen hebben geen idee wat de gevolgen zijn van het goed bedoelde stukje brood dat ze een aap geven op het terras van een hotel of op de picknickplaats in een wildpark, vaak aange moedigd door gidsen. Het is wel degelijk gevaar lijk voor zowel apen als mensen, benadrukt De Jong die al jaren onder zoek doet naar primaten in Oost-Afrika en hier in 2012 op promoveerde. Wilde apen houden in de regel afstand en wil len weinig met mensen te maken hebben, omdat ze voor de meeste soor ten een reële bedreiging vormen. De apensoorten die zich aangetrokken voelen tot de voor hen kunstmatige omgeving (bavianen, vervetapen) passen hun gedrag aan en ontwikkelen agressie ve strategieën om aan menselijk voedsel te ko men. De Jong: „Als een manne lijke baviaan niet krijgt wat hij vraagt, pakt hij het gewoon, ook al moet hij daar een autodeur voor openmaken of een knauw uitdelen. Deze agressie zal alleen maar toenemen en voor veel overlast zorgen, waar de apen op afgerekend wor den. En dan hebben we het nog niet eens over de vele ziektes die primaten (van aap naar mens en andersom) kunnen overdragen." De Nederlandse wetenschapper woont met haar gezin in een zelf ontworpen huis aan de voet van Mount Kenya, aan de rand van Nanyuki, 200 km ten noorden van de Keniaanse hoofdstad Nai robi. In haar achtertuin, het be schermde natuurgebied Lolldaiga Hills, lopen olifanten, leeuwen, Als een baviaan niet krijgt wat hij wil, pakt hij het, ook al moet hij een knauw uitdelen cheeta's, buffels. En uiteraard pri maten, zoals bavianen, huzaar apen en vervetapen. In de Afrikaanse bush voelt De Jong zich thuis, zegt ze, uitkij kend over de weidse savannes en heuvels van Lolldaiga. Op een rug- zaktocht door Tanzania en Kenia in 1996 realiseerde ze zich dat ze hier haar onderzoeken naar prima ten wilde doen. Samen met de Amerikaanse we tenschapper Dr. Thomas Butyns- ki reist De Jong naar gebieden waar nog weinig of geen onder zoek is gedaan. „Om de biodiversi teit van Oost-Afrika ef fectief te kunnen be schermen moeten we weten welke soorten en ondersoorten waar le ven, hoe het met de aan tallen gesteld is en waar door ze bedreigd wor den." Primaten, bena drukt De Jong, spelen een essentiële rol bij het verspreiden van zaden en zijn zo onmisbaar voor een gezond ecosys teem. „Ook zijn ze van vitaal belang voor ons begrip van menselijke ziektes en de evolutie van de mensheid." Alle apensoorten in Oost-Afrika worden be dreigd, waarschuwt de primatoloog. Vandaar dat het belangrijk is dat lokale gemeenschappen en ook toeristen betrok ken worden bij de be scherming van hun leef gebied. „Het fotografe ren en rapporteren van groepen apen op daar voor bestemde websites (iNaturalist.org, Observa- tion.org, MammalMAP) levert nuttige informatie op voor wildbeheerders en onderzoekers zoals wij, vooral als het gaat om schuwe of zeldza me soorten." De druk op bossen en andere eco systemen in Oost-Afrika is enorm groot, stelt De Jong, met name doordat de bevolking elke 20 jaar verdubbelt. „Willen we dat ook volgende generaties een gezonde leefomgeving hebben, dan zijn drastische maatregelen nodig waaraan iedereen zijn steentje moet bijdragen." De Grieken hopen dat de EU-mi- nisters van Financiën volgende week vrijdag op een bijeenkomst in Riga besluiten wat geld over te maken om de ergste financiële nood van Griekenland te lenigen. Die ministers eisen eerst een al lesomvattende lijst met hervor mingen. Die ontbreekt nog steeds, na twee maanden onder handelen. „Niemand verwacht een akkoord op 24 april", zegt de Duitse minister van Financiën Wolfgang Schauble. Zijn Slowaak se collega Peter Kazimir is pessi mistisch. „We hebben al zo veel tijd verspild. Griekenland komt steeds dichter bij de afgrond." Van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), een van de geldschie ters, hoeft Griekenland niet op coulance te rekenen. Topvrouw Christine Lagarde zei deze week dat Griekenland geen uitstel krijgt voor de aflossing van lenin gen. „Het is nog nooit gebeurd dat een ontwikkeld land daarom vroeg", zei ze. Griekenland heeft dat ook nog niet gedaan, maar naar verluidt hebben Griekse ambtenaren wel al naar de moge lijkheden geïnformeerd. Het land moet in mei 1 miljard eu ro aan het IMF afbetalen, zoals ge pland. Voor die datum moet de re gering nog de salarissen en pen sioenen van de ambtenaren over april overmaken - een uitgave van zo'n 1,5 miljard. Om ondanks de lege staatskas aan die verplichtingen te kunnen vol doen, overweegt staatssecretaris Dimitris Mardas van Financiën overheidsbedrijven via een wet te dwingen hun reserves te belenen. Volgens schattingen kan dat zo'n 3 miljard euro opleveren, genoeg om het uit te zingen tot 11 mei. Dan staat de volgende bijeen komst van de ministers van Finan ciën gepland. Dat zou wel eens de échte deadline kunnen zijn, aan gezien Griekenland een dag later 745 miljoen euro aan het IMF moet betalen. Mardas meldde donderdag dat het primair overschot van de regering - waarin aflossingen niet meegere kend worden - in de eerste drie maanden van het jaar uitkwam op 1,7 miljard, terwijl slechts 119 miljoen was begroot. Dat resul taat is uitsluitend bereikt doordat de regering zijn betalingen aan le veranciers heeft stopgezet. De belastinginkomsten waren juist 700 miljoen lager dan ver wacht. Eerder deze week bleek uit cijfers van het Griekse statistiek bureau Elstat dat het primair over schot in 2014 niet 1,5 procent be droeg, zoals afgesproken met de geldschieters, maar 0,4. Ondanks al deze donkere wolken blijft de Griekse premier Alexis Tsipras 'sterk optimistisch' over een overeenkomst voor het eind van de maand. „Omdat ik weet dat Europa heeft geleerd om on enigheid op te lossen", schreef hij in een verklaring. De regering ontkent geruchten dat ze van plan zou zijn een refe rendum, of zelfs nieuwe verkie zingen, uit te schrijven om met een nog sterker mandaat een gro tere vuist tegen de geldschieters te kunnen maken. door onze correspondent Frans van den Houdt Yvonne de Jong, primatoloog door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - Internationale geldschie ters verliezen hun geduld met Grie kenland, nu dat weer een deadline voor hervormingen dreigt te mis sen. Griekenland hoopt dat EU-ministers van Financiën volgende week toezeggen weer geld over te maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12