'Ik deed de gordijnen bij het torenlicht dicht' Jongerencentrum 4SD vestigt zich Schouwen biedt hulp in Theo Thijssenschool Zierikzee aan akkervogels SCHOUWEN-DUIVELAND 35 Bram de torenwachter, zo kent Was- schsappel hem. Hij werkte 37 jaar bij de Kustwacht en stond vijftien jaar op 't feze ren torentje en ook vijftien jaar op 't ödge licht. „In het begin ging ik hierzo 's och tend naar boven om de gordijnen rond het licht dicht te doen. Anders kwamen er problemen met de zon. 's Avonds moest ik die weer open doen natuurlijk." De Polderhuismannen Adrie Provoost (projectleider vuurtorens) en Henk Kloos terziel (bestuurslid) praten hem even kort bij over de plannen met de vuurtoren. Het Polderhuis neemt beide Westkapelse torens in exploitatie. Werkafspraken met Rijkswaterstaat en Stichting de Domei nen zijn gemaakt. De beheersovereen komst wacht op ondertekening. De toren- lichten blijven branden en RWS houdt onbeperkt toegang tot de karakteristieke kustbakens. Die organisatie blijft ook ver antwoordelijk voor het technisch en bouwkundig onderhoud. De nieuwe in richting is het pakkie an van het mu seum. Op de begane grond van het Hoge Licht wordt nu flink verbouwd. Er komt een aparte ruimte voor de kaartverkoop en een winkeltje, mét kacheltje. Sanitaire voorzieningen completeren het geheel. Bram: „Een kacheltje, kiek 's oan." Op de verschillende etages komen exposities en de torenwachterskamer wordt in oude luister hersteld. De oud-wachter vind de plannen 'mooi'. „Maar houdt iemand de boel ook schoon? De traptreden hebben wel een veegbeurt nodig hoor," waar schuwt hij. Als hij hoort dat dat ook de be doeling is, verlaat hij gerustgesteld zijn to ren. De beide torens vormen een uitbreiding van de Polderhuisactiviteiten. Henk Kloosterziel: „De naam Polderhuis is in middels veel meer dan alleen het mu seum. Het is de overkoepelende naam voor alles wat we doen. Er werken nu nu 185 vrijwilligers. Een groep van zo'n twin tig tot dertig man meldde zich onlangs voor de torens. In werkgroepen gaan ze aan de slag. Voor de verbouwing, rondlei dingen, ticketverkoop. Alles in feite." Bezoekers aan Het Hoge licht gaan straks op een ontdekkingsreis. Achter de deuren zit telkens een andere ruimte met ver schillende inrichting. De eerste en twee de etage lenen zich goed voor (wisselex posities. De verblijfsruimte op de derde Volgens welzijnsmedewerker van SMWO, Michael van Nguyen, werd er al langer uitgekeken naar een geschikte locatie in Zierikzee om een jongerencentrum in te vestigen. „Zo'n anderhalf jaar gele den merkten we al dat er behoef te was aan een plek waar Schouw- se jongeren terechtkunnen. Op straat kwamen we dan bijvoor beeld groepjes hangjongeren te gen die op veel plekken wegge stuurd werden. We hebben toen een tijdje in het MFC gebivak keerd, maar het is lastig om daar veel mensen tegelijk in één klaslo kaal onder te brengen. We heb ben ook nog even in poppodium Brogum gezeten, maar dat was ook lastig plannen met alle activi teiten die daar op de agenda staan. Toen we aan de gemeente voorstelden om het jongerencen trum in de voormalige school te vestigen, kregen we groen licht. We zijn nu nog bezig met klus sen en op dinsdag 5 mei gaan we open." Het jongerencentrum 4SD gaat vanaf die datum vier dagdelen ac tiviteiten organiseren voor kinde ren en jongeren. Zo wordt er ge knutseld en vinden er allerlei sportactiviteiten plaats. Om de jongeren naar het nieuwe cen trum te krijgen worden sociale media gebruikt, maar Van Nguyen hoopt ook op mond-tot- mond reclame. Ook is hij van plan om ook jongeren die op straat rondhangen te benaderen om naar het nieuwe jongerencen trum te komen. Gisteren hield Chiel Jacobusse van Stichting Het Zeeuwse Land schap een presentatie over het re servaat bij de natuur- en vogel wacht Schouwen-Duiveland in Renesse. Reservaat vindt Jacobus se eigenlijk niet het juiste woord, want het betreft geen natuurge bied. Het meest opvallende aan het project vindt Jacobusse de sa menwerking tussen natuurorgani saties en agrariërs. Om de akker vogels een handje te helpen, voe ren zij namelijk een aantal aanpas singen door op grond die ze pach ten of in eigen bezit hebben. Zo als net na de winter ploegen, zo dat de vogels kunnen profiteren van de stoppels. Een andere aan passing is het niet bespuiten van gewassen. Jacobusse: „Bij een bio logische boer die ook meedoet zijn al 22 paar leeuwerikken ge teld, terwijl het er in totaal 25 zijn. Dat stemt ons hoopvol voor de toekomst." en de torenwachterskamer op de vijfde etage worden in ere hersteld. De vierde verdieping blijft gesloten. Daar hebben providers hun apparatuur staan. Tot eind april is de toren gesloten voor pu bliek vanwege de verbouwing. Vanaf 1 mei gaan de deuren weer open. Niet alles is dan gereed. Kloosterziel: „Dit jaar ge bruiken we om het goed op te zetten. Pa sen volgend jaar moet het echt klaar zijn. Dan gaan we feestelijk open." Het ijzeren torentje is straks ook toegan kelijk, maar alleen in combinatie met een museumwandeling; 'Gidsen langs de zee'. ZATERDAG 18 APRIL 2015 door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Hij kijkt even naar boven als hem gevraagd wordt of hij nog naar het to renlicht zou klimmen. Abraham de Kam (94), oud-torenwachter op het Hoge Licht in Westkapelle: „Ja, dat denk ik wel hoor." Lachend: „Maar dan moet ik wel zeven keer rusten hoor. Het zijn toch 179 treden. Dat haal ik niet meer in één keer". door Wendy de Jong ZIERIKZEE - Jongerencentrum 4SD opent vanaf dinsdag 5 mei de deu ren in de voormalige Theo Thijssen school aan de Calandweg in Zierik zee. SMWO zocht al langer naar een geschikte locatie en met toe stemming van de gemeente is de nieuwe stek nu een feit. RENESSE - Een 500 hectare groot 'akkervogelreservaat' moet ervoor zorgen dat akkervogels als de veld leeuwerik, patrijs en graspieper de komende jaren weer volop te zien zijn op Schouwen. Dit omdat het al jaren niet goed gaat met de broed- vogelstand van akkervogels in het hele land. De torenramen bieden een prach tig zicht op Westkapelle en omge ving. inzetjes Annemarie Zevenbergen Henk Kloosterziel (links) en Adrie Provoost in werkoverleg bij de toren, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 129