B^r Ral Nieuwerkerks Godshuis kent een rijke historie Ouwerkerk bruist van activiteiten mm SCHOUWEN-DUIVELAND 33 X JlSr HAARWERKEN HAARWERKEN @38588 W V- w Wil - HOEKSS, sa fh 3®$» NIEUWERKERK - De monumentale Johanneskerk in Nieuwerkerk heeft een rijke historie. De huidi ge kerk is slechts een schim van de oorspronkelijke kerk. Die is ge bouwd tussen 1475 en 1509. De kerk was destijds 65 meter lang en paste bij de functie van Nieu werkerk in die tijd. Want het dorp had zich ontwikkeld tot het centrum van Duiveland. Een verwoestende brand in 1583 zorgde er voor dat het schip van de kerk afgebroken moest worden en het is nooit meer herbouwd. Het koorgedeelte van de oude kerk bleef overeind en dat is nu de huidige kerk van Nieuwerkerk. Dat verklaart de bijzondere, afge kapte vorm van de kerk en de los se toren. Aan het koor zit de sa cristie vastgebouwd. Dit gebouw stamt uit de 16e eeuw en is in de loop der jaren behoorlijk scheef gezakt. Uit de geschiedenis van de kerk blijkt dat de kerk tussen 1945 en 1952 gerestaureerd is, maar na de Watersnoodramp was een nieu we restauratie nodig. In de kerk heeft het water gestaan. De restau ratie na de Ramp werd in 1959 af gerond en uit die periode stamt de westelijke gevel, net als het nieuwe ingangsportaal. Dit por taal met puntdakje is er in 1957 voor gezet. De kerk is monumentaal, maar minstens zo bijzonder is de losse toren, die ooit onderdeel uit maak te van de kerk. Het is een zeskanti- ge toren, een van de twee toren in Nederland van dit type. In de Tweede Wereldoorlog is de toren in puin geschoten en pas in 1975 is de toren herbouwd. Daar heeft toenmalig burgemeester zich zeer sterk voor gemaakt en de kosten zijn betaald uit het oor logsherstel fonds. De toren is niet in eigendom bij de kerk, maar bij de gemeente Schouwen-Duive- land. Tussen de toren en de huidige kerk staat nu 'Punt-3'. Dit kerkge bouw heeft een glazen verbin dingsgang met de kerk en doet dienst als verenigingsgebouw voor de kerk en dorpsgemeen schap. Record Store Day bij Marmurgomusic Marmurgomusic in de Post- straat in Zierikzee doet van daag mee aan de Record Sto re Day; een internationaal festival waarbij de liefde voor de onafhankelijke pla tenzaak wordt gevierd. Dat gebeurt in Zierikzee met op tredens van Mark Lotterdam (12.30 uur), Half Way Station (15.30 uur) en Zinkzand (16.30 uur). Reünie leerlingen opstelopdracht In het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk wordt van daag een reünie gehouden van leerlingen van een basis school in Renesse die in fe bruari 1954 een opstelop dracht kregen om te schrij ven over de watersnood ramp van 1953. Het museum heeft de opstellen in collec tie. Ruim 83 mensen (leerlin gen en hun partners) ko men 's middags bij elkaar. SBS6 pakt stalker Breskens aan Het SBS6-programma Ge- stalkt van Alberto Stegeman besteedt morgenavond aan dacht aan de stalking van een vrouw uit Breskens. De vrouw werd meer dan een jaar lastiggevallen door haar ex-vriend. Hij begluurde haar en maakte haar leven tot een hel. Programmama ker Stegeman pakt de man hard aan. Hij zit al vast. Zondag, 21.30 uur, SBS6. Toeren langs kluten en Jacob Cats Vanaf het trampolinecen trum Westenschouwen kan vandaag per skelter de Klu- tenroute worden afgelegd. Starten kan de hele dag door vanaf 11.00 uur. Morgen kan de Jacob Cats route worden gefietst. Deze voert onder meer langs elzenmeetjes en andere elementen uit de tijd van Cats. Start vanaf 11.00 uur. Vertrekken kan de hele dag door. Kapsalon de Jonge De inventarisatieronde van Jaco- lien de Glopper van SMWO lever de een lange lijst met positieve punten over Ouwerkerk op. Zo is er eens per twee weken een koffie ochtend in de huiskamer van het dorpshuis. Een plek waar de laat ste nieuwtjes worden uitgewis seld. Ook de kerk heeft eens per maand een koffieochtend. Er wordt regelmatig samen gegeten. Niet alleen in het dorpshuis maar ook twee maal per jaar in de kerk. Ouwerkerk heeft nog een school, een café annex kapsalon, een groenteboer die langs komt, ie mand die diepvriesproducten ver koopt en tal van verenigingen. Hoewel er een lange lijst met posi tieve punten ligt, waren er toch nog wel wat zorgen over de toe komst. Een van de zorgpunten is de school. Er zijn nu 35 leerlin gen, maar aan het einde van het jaar zwaaien een paar af en er ko men geen nieuwe kinderen bij. „En als de school verdwijnt kan dat consequenties hebben voor verenigingen", zei een van de dorpsbewoners. Donderdagavond bleek dat het mooi zou zijn als er iets wordt opgezet waar ouderen kunnen aankloppen als ze een klus hebben, een boodschapje no dig hebben of als medicijnen ge haald moeten worden. Hoewel de bereidheid om elkaar te helpen best groot is, vindt niet iedereen het altijd even gemakkelijk om ie mand aan te spreken en hulp te vragen. De dorpsraad gaat met de suggesties aan de slag. In Ouwerkerk wordt veel ge organiseerd en zijn ook veel verenigingen actief en dat is goed voor de leefbaarheid. Kapsalon de Jonge ZATERDAG 18 APRIL 2015 H - XWf* X* >i ';V\* wiflcKit* nuS^ÉiMriH Frans Dieleman bij de gerestaureerde Johanneskerk in Nieuwerkerk. foto's Marieke Mandemaker ZIERIKZEE OUWERKERK BRESKENS WESTENSCHOUWEN Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 -^Q> www. kapsalondejongeaTl^(I^ door Meiita Lanting OUWERKERK - In Ouwerkerk zijn veel verenigingen actief, wordt veel georganiseerd en de betrok kenheid van inwoners met elkaar is groot. Dat bleek donderdagavond tijdens de startbijeenkomst van Thuis in de kern' van SMWO. Een project dat is opgezet om er voor te zorgen dat ouderen in de dor pen kunnen blijven wonen. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 127