Zierikzeeenaar van zijn bed gelicht voor het bezitten van munitie Zonnepanelen op dak dorpshuis scheelt geld Silhouetten tegen het Licht 32 SCHOUWEN-DUIVELAND RENOVATIE Grote renovatie van de monumentale Nieuwerkerkse kerk heeft 390.000 euro gekost. De politie kreeg een tip dat Neves munitie en mogelijk ook een vuurwapen in bezit had. Politie woordvoerder Alwin Don: „Om uit te kunnen sluiten dat hij een wapen in huis had, zijn we er met een naartoe gegaan met een aan tal politiemensen. Een wapen vonden we niet, maar wel muni tie, drie luchtdrukwapens en een aanstekerpistool. Het bezitten van luchtdrukwapens is niet straf baar, maar om te voorkomen dat er gevaarlijke situaties kunnen ontstaan is in overleg met de offi cier van justitie besloten om die behalve de munitie ook in beslag te nemen." Neves is erg geschrokken van de inval. Gisteren kwam een mon teur van een woningcorporatie zijn kapotte deur vernieuwen. Hij zegt nog altijd niet te weten waar om hij van zijn bed is gelicht en werd aangehouden. Neves: „Ze hebben mijn deur ingetrapt en stonden met getrokken wapens naast mijn bed. Ze beweren dat ik munitie in huis had, maar dat zijn losse flodders. Die kogels zijn onderdeel van de verzameling van mijn vader, die vijf jaar gele den overleed. Ik woon al vijftien jaar in Nederland, waarvan drie in Zierikzee en ik ben nog nooit eerder in aanraking gekomen met de politie." Neves is erg boos dat iemand de politie gebeld heeft terwijl hij in zijn ogen niets verkeerd heeft ge daan. „Ik snap niet waarom ie mand mij dit heeft aangedaan. Ik zou graag willen weten wie die persoon is, zodat ik diegene kan aanklagen. Voor hetzelfde geld belt er morgen weer iemand naar de politie met de mededeling dat ik een drugsdealer ben of dat ik een bazooka in huis heb. Dan staan ze straks weer aan mijn bed. Dat hoop ik echt niet nog een keer mee te maken. Ik heb er vannacht ook slecht van geslapen. Het ergste vind ik nog dat ieder een nu denkt dat ik een crimineel ben. Ik hoorde dat de inval zelfs op televisie te zien was. Zierikzee is net een dorp, daar kent ieder een elkaar en ik wil niet dat men sen mij zien als crimineel. Dat ben ik namelijk echt niet." NIEUWERKERK - Het heeft de nodi ge voeten in de aarde gehad, maar nu staat de Johanneskerk van Nieu- werkerk er weer tip top bij. „Wat we bereikt hebben is een wonder boven wonder", zegt Frans Diele- man, voorzitter van het college van kerkrentmeesters. De buitenkant van de Johannes kerk zag er slecht uit. hele brok ken natuursteen waren verdwe nen, door erosie waren stenen weggesleten en tijdens de restaura tie kwamhet college van rentmees ters er achter dat de natuurstenen afdekplaten van de dakbedekking los lagen. „Dat had zo maar naar beneden kunnen komen", zegt Dieleman. In 2010 bleek dat renovatie drin gend nodig was. Er werd een on derhoudsplan opgesteld en de res tauratiekosten werden berekend op zo'n drie ton. In het volgende jaar was er binnen de kerkgemeenschap nog even dis cussie over wat te doen. De kerk restaureren of laten verslonzen en gaan kerken in Punt 3, het gemeen schapsgebouwtje tussen kerk en toren. Maar het beeldbepalende pand was te waardevol. Er werd Rijks subsidie aangevraagd. Tot drie maal toe werd dit afgewezen en zag het er somber uit. Zonder sub sidie was restauratie niet haalbaar. Er moest ook nogal wat gebeuren. Zo moesten er nieuwe leien op een groot deel van het dak, de go ten en de regenpijpen moesten ver nieuwd, het mestelwerk moest her steld en opnieuw gevoegd, sommi ge glas-in-loodramen moesten ge restaureerd en de dertig jaar oude cv-ketel moest vervangen worden. Uiteindelijk kwam de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed over de brug met 50.000 euro, de provin cie Zeeland legde er nog eens een ton bij en de kerkgemeenschap had zelf ook het nodige geld ge spaard. De rest van de 390.000 eu ro moest bij elkaar komen door middel van sponsoring, acties en zelfwerkzaamheid. „Er is door de vrijwilligers toch wel heel wat ge beurd. Zij hebben de oude cv ge sloopt en de nieuwe aangesloten. Er is geschilderd in de consistorie, waar de bibliotheek in zit, en vrij willigers hebben schoongemaakt", vertelt Dieleman. Maar er waren in het voortraject ook acties om geld in te zamelen, zoals tijdens Nieuwerkerk Bruist. „Er zijn kerst stukken gemaakt, kaarten gemaakt en natuurlijk Simons fietsplan. Daarmee is ook veel geld ingeza meld." De renovatie is in augustus vorig jaar gestart en in februari was de aannemer klaar. Gisteren is de kerk weer officieel weer in gebruik genomen. De kerkgemeenschap kan weer gaan sparen voor de volgende reno vatie, over een paar jaar. „Dan moe ten de onderkanten aangepakt. De noordkant van het dak kan nog een jaar of tien mee." De energielasten van het dorps huis zijn te hoog. Met de zonnepa nelen kunnen de lasten fors om laag. De dorpsraad legde het plan voor aan de inwoners tijdens de dorpsraadvergadering. Aan stroom is de dorpsraad jaarlijks 2800 euro kwijt en daar komt nog eens 4600 euro aan stookkosten bij. Om de kosten te drukken is een offerte gevraagd voor zonne panelen en een betere inregeling van de CV. Dit pakket kost 22.000 euro. Voor 14.000 euro heeft de dorpsraad inmiddels dekking ge vonden. Het resterende bedrag moet worden binnengehaald wor den door obligaties uit te geven met een looptijd van 5 jaar en 4 procent rente. De zonnepanelen leveren voldoende stroom om in de eigen behoefte te voorzien. Daarmee bespaart de dorpsraad 2800 euro stroomkosten uit. Daar naast wordt nog eens 900 euro be spaard op de stookkosten. Dorps bewoners suggereerden dat het beter is het pand eerst te isoleren en ledverlichting aan te schaffen. Nieuw bij de Katse Kaai Menu €29,50 Kreeften menu PREMIERE door Wendy de Jong ZIERIKZEE - Onterecht vindt Ma nuel Neves de inval wegens verbo den wapenbezit donderdagochtend in zijn woning aan de Plevierstraat in Zierikzee. Hij zegt niets meer te hebben dan losse flodders en een aanstekerpistool, maar de politie ziet dat anders. Ze vonden dan wel geen wapen, maar troffen wel mu nitie aan. Daarop is hij aangehou den en overgebracht naar Torentijd in Middelburg. Straks tipt iemand de politie dat ik drugsdealer ben en dan staan ze weer ten onrechte aan mijn bed. Johanneskerk kan weer tegen een stootje door Melita Lanting De Johanneskerk is gisteren officieel in gebruik genomen. ZIERIKZEE - Hij is speciaal voor projectie op de binnenmuur van de Dikke To ren gemaakt. Gisteren ging de film Silhouetten tegen het Licht in première. Deze film van Eef de Graaf, die een niet-alledaagse kijk op Schouwen-Duive- land geeft is dit weekend te zien en daarna van 27 april tot 8 mei, 21 tot 27 mei en van 26 juli tot 5 september, foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting OUWERKERK - De dorpsraad van Ouwerkerk onderzoekt de moge lijkheden voor zonnepanelen op het dak op het dorpshuis. Vrijdag/Zondag menu Tomatensoep of Bisque Homard 2 kleine Oosterschelde tongetjes, tarbot of tournedos Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac Bisque homard X 600 gram kreeft p.p. Dame Blanche of Irish coffee of koffie met cognac of koffie compleet €49,50 Reservering vooraf gewenst Met uitzicht op de Oosterschelde Niet van toepassing op zaterdag en feestdagen Veerhaven 3,4485 PL Kats Telefoon: 0113 - 600 200, Privé telefoon: 0611 70 5615 Openingstijden: maart t/m oktober: vrijdag, zaterdag en zondag www.restaurantkatsekaai.nl Westerzicht 260 Vlissingen M2makelaars.nl 10 JAAR 1HIJ.H Koopsom 129.000,- k.k. Open huis samen met Westerzicht 92. Aanmelden niet nodig. Leuke tussenwoningen met voorzieningen in de buurt. Geheel dubbel glas en kunststof kozijnen. Uw bezoek waard!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 126