De afgelopen jaren zijn er door heel Nederland verschillende initiatieven voorbij gekomen om energieneutrale vakantiewoningen te realiseren. Tot nu toe kwam nog maar weinig van die plannen terecht. Maar in Renesse verrijst nu de eerste energieneutrale vakantiewoning van Zeeland. De Ondernemer Zeeland 261 27 Ondernemers Jorien en Tom van Rees runnen al meer dan tien jaar BHVK Leisure, een bemiddelingsbureau voor de verhuur van vakantiewonin gen. Hun ervaring is dat er meer vraag is vanuit de markt naar degelijke, luxe wo ningen met veel privacy en comfort. On danks het grote aanbod in Zeeland, zijn er voor zover bekend nog geen energie neu trale vakantiewoningen. Jorien van Rees: "We zijn hier al jaren mee bezig, het is natuurlijk een kostbaar pro ject. Door op deze manier kleinschalig te bouwen, proberen we ons in de markt te onderscheiden en in te zetten op het mid den- en hogere segment. De vakantiewo ning die nu gebouwd wordt is een van de elf Zeeuwse Parels zoals de woningen gaan heten. Er wordt gebouwd met duurzame materialen, er komen zonnepanelen op en een warmtepomp in. Er komt geen gas meer aan te pas. Wel een HR kachel om zelf hout in te stoken." Meer generaties De energie neutrale vakantiewoning levert zowel voor de eigenaar als de huurder voor deel op. Beiden willen graag zo laag mo gelijke lasten. Door de duurzame manier van bouwen en omgaan met energie is dat mogelijk. Als het goed is staan deze wonin gen er over vijftig jaar nog en kunnen dus meerdere generaties er gebruik van maken. "In het ontwerp is ook rekening gehouden met die verschillende generaties," vertelt Van Rees. "De woningen bestaan uit drie woonlagen, waarvan de onderste een souterrain is. Zowel in het souterrain als op de begane grond wordt een badkamer gerealiseerd. Indien van toepassing hoeven oudere gas ten dus geen trappen te lopen." Licht en ruimte Het ontwerp voor de vakantiewoningen werd gemaakt door architect Erik van den Bos uit Bruinisse. Duurzaamheid op zich is dan wel een trend, maar nog niet eerder kwam Van den Bos een energie neutrale vakantiewoning tegen. "De ecolodge heeft wel een andere in steek, maar komt dan nog het dichtst in de buurt. Toch zijn er ook daar nog niet veel van. Een project als dit is al snel te duur voor een projectontwikkelaar. Het was erg leuk om het ontwerp te mogen ma ken. Er waren een paar bijzondere dingen om rekening mee te houden. Bijvoorbeeld de extra ruimte voor de installatie voor de warmtepomp en de wellnessruimte." Door naar beneden te bouwen, kon er meer ruimte gecreëerd worden zonder het aantal door de gemeente voorgeschre ven vierkante meters te overschrijden. Een bijkomend voordeel van deze bouw methode is dat het onder de grond al koel is. Verder is er veel gebruik gemaakt van glas, dus is de vakantiewoning heel licht. Van Rees vindt het wel jammer dat er nog niet meer van dit soort projecten in Zee land opgepakt zijn. "Ik denk wel eens, als ik kijk naar de wereld, zo kunnen we niet doorgaan, we moeten toch iets verande ren? Met dit project willen we letterlijk een steentje bijdragen op lange termijn." Tekst Mariska den Hartog Illustratie Mounir Slimane/Architectuurproducties bv Energieneutrale vakantiewoning In Renesse verrijst nu de eerste energieneutrale vakantiewoning van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 124