Immigrant blijft doelwit in Z-Afrika Boeit nu uw voonjaansvaitanTie! €299,- SoLmaRTours Qü» BUITENLAND 11 www.solmar.nl 0495-588740 lona naar Düsseldorf, te pletter te vliegen. Vanzelfsprekend was het een hoogst emotionele bijeenkomst. Tranen vloeiden, op momenten bijvoorbeeld dat nabestaanden probeerden om onder woorden te brengen wat zij hadden ervaren en nog meemaken. Sara, een jonge vrouw die haar zuster verloor, brak na twee, zacht uitgesproken zinnen. Hui lend: „Lieve God, geef onze veron gelukte familieleden en vrienden een nieuw thuis. En waak voor al tijd over hen." De rouwdienst was bedoeld als herdenking en ook als algehele emotionele steun, zei de voormali ge dominee en huidige president Gauck: „Als we naast onze lijden de medemensen blijven staan, als we er voor elkaar zijn, dan ont staat tussen ons een band van me deleven en rouw." Achttien slachtoffers, schoolkin deren en twee leerkrachten die te- Hoe vaak hebben we niet gehoord: 'Het was ons enig kind'. Dat heeft m'n hart gebroken. rugkeerden van een internationa le uitwisseling, kwamen uit de ge meente Hantern am See in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Een ensemble, bestaande uit lera ren van het getroffen gymnasium en ouders, trad op tijdens de dienst. Alleen al uit Haltern wa ren 160 mensen naar Keulen geko men. „Ik heb in Haltern in zoveel bedroefde ogen gekeken", zei pre sident Gauck. „Hoe vaak hebben we daar niet gehoord: 'Het was ons enig kind'. Dat heeft mijn hart gebroken." Experts werken nog altijd aan de identificatie van de slachtoffers. De berging van de lichamen en de wrakstukken van het moeilijk toegankelijke terrein kostte enorm veel inspanning. Van de li chamen was vaak niet meer over dan enkele kleine delen. De dienst was buiten de Dom van Keulen op een groot scherm te volgen. Ook in een nabij gele gen kerk konden bezoekers de her denking meebeleven. In de stad hingen zwarte rouwvaandels met het vluchtnummer in plaats van reclame-uitingen. In heel Duits land hingen de vlaggen halfstok. Germanwings, een prijsvechter van moederbedrijf Lufthansa, plaatste een paginagrote rouwad vertentie in grote Duitse kranten. Daarin verzekert het bedrijf de na bestaanden dat zij door Lufthan sa, dat zeer te lijden heeft onder imago-schade als gevolg van de ca tastrofe, zullen worden bijge staan. In de nacht van donderdag op vrij dag moesten winkels van buiten landse eigenaren in Johannesburg het opnieuw ontgelden. De poli tie gebruikte traangas, rubberen kogels en uiteindelijk zelfs echte munitie om de relschoppers het hoofd te bieden, meldden Zuid- Afrikaanse media. Sinds begin dit jaar gebruiken groepen relschoppers geweld te gen buitenlandse winkeluitbaters. In januari schoot een Somalische winkelier een veertienjarige jon gen dood tijdens een vermeende beroving. Sindsdien worden de winkels van immigranten aange vallen en geplunderd in verschil lende steden in Zuid-Afrika, met gewonden en doden tot gevolg. Dat begon in Soweto, een deel van Johannesburg. De afgelopen weken sloeg het geweld over naar andere steden, zoals Durban. Olie op het vuur waren de woorden van Zulu-koning Goodwill Zwelit- hini, die vooral een symbolische functie vervult. Op een bijeen komst zei hij dat immigranten de banen van Zuid-Afrikanen inpik ten en dat ze 'hun spullen moes ten pakken en vertrekken'. In Dur ban, waar veel Zulu's wonen, leid de dat tot rellen en aanvallen op winkels van buitenlanders. 5 tot 10 procent van de Zuid-Afrikaan se bevolking bestaat uit immigran ten. Vooral mensen uit Zimbab we, Zambia, Mozambique en Ma lawi zijn doelwit. Maar ook Paki staanse en Bengaalse asielzoekers worden aangevallen. Donderdag was er een solidariteitsmars in Durban tegen xenofobie (vreem delingenhaat - red). Sinds begin dit jaar gebrui ken groepen relschoppers geweld tegen buitenlandse winkeluitbaters 1 HofëD Rosa' Nairnca RésoRT Amaiiin Beste prijs, goede reis! ZATERDAG 18 APRIL 2015 Bondskanselier Angela Merkel (tweede van links) en de Duitse president Joachim Gauck (tweede van rechts) waren bij de her denking van de slachtoffers, foto's Oliver Berg/EPA door onze redactie buitenland familie nieuw thuis Jaochim Gauck, president Duitsland JOHANNESBURG - Tenminste vijf im migranten zijn deze week in Zuid- Afrika om het leven gebracht door meutes die het op immigranten ge munt hebben. LLOReT.pe Mait HofêPpLaza Rams SPANJE PANJE KROATIË CJïi Vertrek op 8,11,15 of 18 mei 2015 Prima hotel met gunstige ligging, centraal maar niet te druk. 10 DGn HP Vertrek op 24 april 2015 Gunstige ligging in Malgrat de Mar. 10 Don HP €199,- Ook laat vertrek mogelijk. jRovinj^ CJjï Vertrek op 8 en 15 mei 2015 Mooi complex, u verblijft in een studio dus veel ruimte! 10 DGn HP Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-pers.kamer. Indien er vroegboekkorting van toepassing is, is deze reeds in genoemde prijzen verrekend. Admkst busreis 10,-Bekijk voor al onze voorwaarden en aanbiedingen www.solmar.nl. Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11