kort Aantal startende bedrijven in Zeeland loopt terug Goede kans dat de kentekenplaten op jouw auto van Goese makelij zijn, meer precies van J.Knieriem BV in de Anthony Fokkerstraat. Het familiebedrijf produceert jaarlijks miljoenen nummerborden - naast duizenden verkeersborden en aanverwante niches. Niet alleen voor de Nederlandse markt, ook voor verre buitenlanden. India, Verenigde Arabische Emiraten, Suriname, Filipijnen enzovoorts. Made in Zeeland. O De Ondernemer Zeeland 181 19 Adviseurs hebben menigmaal geadviseerd om de bedrijfs naam te internationaliseren. J.Knieriem - Duitsland uitge zonderd - is in het buitenland niet uit te spreken. Maar nee. Knieriem hecht aan Knieriem. Datzelfde geldt het bedrijfslogo - door de RDW in de jaren dertig van de vorige eeuw als fabrikan tenkeurmerk uitgegeven. Voor mondiale markten is JKG enige concessie van Marten en Jacco Harinck, de zesde generatie in het familiebedrijf dat op 1 april 1843 als koper slagerij in hartje Goes is begonnen. Fone tisch staat Djee Kee Djie voor initialen en domicilie van de stichter, na 172 jaar uitge groeid tot een gedegen onderneming met vestigingen in Goes en Zwijndrecht, 41 fte op de loonlijst en actief in Europa, Afrika, Zuid-Amerika en Azië. Met de invoering na het millennium van Europese kentekenplaten produceert Knieriem een fors deel van de twaalf mil joen nummerborden voor zes miljoen Ne derlandse voertuigen. In 2014 is JKG bij uit zondering groot in het nieuws. Het bedrijf haalt een Filipijnse mega-order binnen voor de levering van ruim twintig miljoen hoogbeveiligde kentekenplaten - in geld uitgedrukt vijftig miljoen euro. Vijf jaar werk, een productielijn en anderhalf man erbij. Knieriem viert het succes met een.gebak je. Bescheidenheid tekent van oudsher het bedrijf, is de kern in het verhaal van Jacco Harinck. In dienst van de klant. Doe maar gewoon, is de filosofie, zorg datje goed bent in wat je doet en dat je de klant optimaal bedient. JKG is wars van superlatieven als 'beste' en 'grootste', duidt Jacco (50) - met broer Marten (51) sedert 1999 directie van het familiebedrijf. "In de export van kente kenplaten opereren er wereldwijd twintig bedrijven. Wij zijn met stip de kleinste. Wij zetten in op langetermijnrelaties. We heb ben klanten waarmee we al meer dan der tig jaar zaken doen. Ons belang is dat die klant vooruit kan." Met aluminium als basismateriaal pro duceert JKG voor een groot aantal lan den beveiligde kentekenplaten en voor de Nederlandstalige markt verkeers- en tekstborden, voertuigmarkeringen en ook kunststof spuitgietproducten. Fabricage ongeacht moeilijkheidsgraad en techni sche specificaties van grondstof tot eind product in eigen werkplaatsen, inclusief een gereedschapsmakerij. "Dat is onze kracht. Wij houden de kennis en ontwik keling van onze producten in eigen huis. Geen concurrent die dat doet," zegt Jacco. In zijn stem weerklinkt trots. Toch dit: "Wat is bereikt, hadden we nooit gekund zonder de vorige generaties en zonder de club mensen die hier nu werkt. Het belang rijkste gereedschap is ons personeel." Knieriem bereidt inmiddels uitbreiding voor aan de Industriestraat. Ook dat ge beurt in stilte. Deelname aan de twee jaarlijkse internationale verkeersbeurs uitgezonderd, besteedt JKG nog te weinig energie aan marketing, zegt Jacco. 'Rich tinggevend voor uw mobiliteit', is de slogan die het moet doen. www.jkg.eu Tekst Peter Oggel Foto Lex de Meester Nummerplaten van de wereld op alle wegen Eigen werkplaatsen VLISSINGEN* Minder mensen in Zeeland wagen de sprong om voor zichzelf te beginnen dan vorig jaar. Dit blijkt uit onderzoek van De Twaalfde Man Marketing Communicatie uit Middelburg. Zo hebben er 733 Zeeuwen, sinds begin dit jaar, een eigen bedrijf gestart. Dit levertzo'n 1.000 nieuwe banen op. In dezelfde periode vorig jaar begon nen nog ruim 750 mensen voor zich zelf. Ook het aantal ondernemers dat voortijdig de handdoek in de ring gooit, loopt flink terug ten opzichte van vorig jaar. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er 448 Zeeuwse ondernemers die een punt zetten achter hun carrière als ondernemer. Vorig jaar waren dit er nog bijna 500. In heel Nederland loopt het aantal starters iets terug. In de eer ste drie maanden van dit jaar begonnen ruim 41.000 mensen een eigen bedrijf. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er meer dan 44.000. Er zijn verschil lende oorzaken voor de lichte daling van het aantal starters te noemen, zegt Mare Volleman van De Twaalfde Man. "Een belangrijke oorzaak is dat de economie langzaam uit het dal krab belt. Veel mensen begonnen een eigen bedrijf uit de situatie dat ze voorlopig geen uitzicht hadden op een baan in loondienst. Die vooruitzichten zijn wat rooskleuriger." De geluiden dat de economie iets beter draait, weerklin ken in Zeeland ook in het lagere aantal ondernemers dat de deuren sluit ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Zo werden in Zeeland bijna 10 pro cent minder stoppers geteld dan in het eerste kwartaal van 2014. De aange naam positieve verwachting is wel dat ook in Zeeland de komende tijd minder ondernemers zullen stoppen doordat de economie steeds verder aantrekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 116