Technische bedrijven kennen elkaar vaak niet' APPUEDll!m;lllMJ!bHl 6 7 "Voor ons is innoveren een soort van eerste levensbehoefte. In ons vakgebied hebben we eigenlijk ook geen andere keuze, maar we zijn wel voldoende ondernemer om het rendabel te maken." Aan het woord is Jan Wilem Mol van Applied Instruments. HetVlissings bedrijf ontwikkelt en produceert hoogwaardige onderdelen voor wetenschappelijke meetapparatuur. Innovatie ten top. O De Ondernemer Zeeland Het bescheiden pand van Ap plied Instruments op de Ken- niswerf in Vlissingen doet niet vermoeden dat er een mondiale marktleider in spe cialistische elektronica voor analytische apparatuur gevestigd is. Toch maken we reldwijd honderden laboratoria gebruik van de kennis die hier geboren wordt. "Wij werken in een nichemarkt, we kunnen ons overal vestigen. Wat wij nodig hebben, is een vruchtbare bodem, een plaats waar we onze vleugels kunnen uitslaan. Deze om geving werkt voor ons faciliterend", doelt commercieel directeur Jan Willem Mol op de Kenniswerf. Zeven van de twaalf men sen bij Applied Instruments houden zich bezig met R&D. Mol: "Dat is een zware toe komstinvestering, maar het is ook hoe we groeien. Met wat we nu doen, valt over tien jaar misschien geen droog brood meer te verdienen." Naast de elektronica wordt bijvoorbeeld ook de robotica in eigen huis ontwikkeld. Technisch directeur Henk Klein Wolterink: "We bedienen de OEM (Original Equip ment Manufacturer) markt met halffabri- caten voor wetenschappelijke meetinstru menten en apparatuur voor chemische analyses. Het gaat dan om de ontwikke ling en productie van hightech en ken nisintensieve onderdelen. Alle producten gaan we vanuit ons basisontwerp ook nog eens klantgericht doorontwikkelen, daar zijn we erg goed in. Intellectual Property is de waarde van ons bedrijf." Voor Applied Instruments is het belang van innovatie overleven en groeien, maar ook als je in een minder hoogwaardig segment zit, betekent stilstand achteruitgang. Als mondiale speler in een specialistische nichemarkt zit Applied Instruments wat minder in de lokale netwerken. "Toch is zo'n HZ voor ons een redelijk zwaarwegen de reden om hier te zijn. Op termijn hebben wij toch een behoefte aan hoogopgeleid personeel. We hebben ook interessante sa menwerkingsvormen in deelonderzoeken met Chemie, daarnaast vind ik dat we een maatschappelijke rol moeten hebben en stages moeten faciliteren", zegt Mol. De inspanningen op de Kenniswerf en bij DOK41 zien Mol en Klein Wolterink als stimulerend en nuttig. "Het is hier een concentratie van energie, zoiets kan ons innovatieproces versnellen", zegt Klein Wolterink. "Er wordt ook heel wat geor ganiseerd. Bijvoorbeeld lezingen over octrooi- of merkenrecht. Of laatst heeft DOK41 op eigen initiatief nog een Europese subsidieaanvraag voor ons afgehandeld. Normaal steekje daar veel tijd en moeite in en is de uitkomst onzeker, zij hebben ons daarbij echt over de streep getrokken", ver telt Mol. Het innovatieklimaat in Zeeland is moei lijk in te schatten. "Je hebt hier minder gekwalificeerde mensen, maar je raakt ze ook minder snel kwijt", zegt Mol. Klein Wolterink: "We moeten naar buiten kijken, ons meten met de technische hotspots en daarbij niet te veel focussen op de soort van innovatie. De totaliteit van een gebied als Middelburg-Vlissingen kan een aantrek kingskracht hebben. Jonge mensen willen best in Zeeland wonen, maar als we geen passende banen bieden, dan hebben ze die keuze niet." VLISSINGEN Schelde Exotech heeft baat gehad bij de netwer ken die Kenniswerf Zeeland te bieden heeft. Zeeuwse bedrijven moeten elkaar vaker tegenko men, omdat ze samen meer kun nen en van elkaar kunnen leren, stelt directeur Jos Mols van het Vlissingse hightech-bedrijf. Zeeland telt tal van bijzondere bedrijven die soms wereldwijd met succes opereren, met name in de sector techniek. Schelde Exotech ontwerpt, ontwikkelt en bouwt zeer geavanceerde apparatuur voor industriële toepassingen. Speci aliteiten zijn warmtewisselaars, reactoren en vacuümvaten voor de (petro-) chemische industrie, waarbij zeer bijzondere lege ringen worden toegepast. Zo produceert het bedrijf momen teel de Space Chamber 2 voor de ruimtevaart en heeft het eerder vacuümvaten voor nucleair onderzoek en chipsmaker ASM gebouwd. Een enkele keer komt het bedrijf in het nieuws, als bijvoorbeeld een groot reactor vat dat naar Noorwegen wordt verscheept. Exotech produceert vrijwel uitsluitend prototypes of enkelstuks, omdat seriematige productie hier veel te kostbaar zou zijn voor de klant. Schelde Exotech is een van de drie be drijven die in de jaren negentig zijn voortgekomen uit scheeps werf De Schelde. "We begonnen in 1998 met 65 man. Nu werkt er 80 man", zegt Mols, die Lucht en Ruimtevaarttechniek heeft gestudeerd aan de TU Delft. "95 procent van onze mensen zijn techneuten, van wie velen een hbo-opleiding hebben gevolgd. Vaak hebben ze nog een lasop- leiding gevolgd ook. We voeren ook reparaties uit tijdens onder- houdsstops in de chemie en in de scheepvaart." Kenniswerf Zeeland was met name nuttig voor netwerken, zegt Mols. "Veel mensen in Zeeland weten niet wat er in Vlissingen allemaal gebeurt op het gebied van techniek. Maar heel veel technische bedrijven in Zeeland kennen elkaar ook niet. Dat is jammer, want door betere contacten kun je elkaar helpen. We hebben nu goede contac ten met een aantal machinale bewerkers in de provincie, maar ook met de sociale werkvoorzie ning Orionis over uitbesteding van bepaalde werkzaamheden. Zo moet op alle apparaten een 'naamplaat' worden gegraveerd, waarop alle benodigde techni sche informatie staat." Tekst John de Kok Foto Lex de Meester om te groeien Innoveren Jan Willem Mol van Applied Instruments: "Wat wij nodig hebben, is een vruchtbare bodem, een plaats waar we onze vleugels kunnen uitslaan." Robotica Hoogopgeleid personeel Innovatieklimaat I www.applied-instruments.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 104