nieuwe aanpak' Praten over veilig internet, werken aan cyberaanval 66 Waarom geen speciale zorg voor haar dat weinig licht krijgt door een hoofddoekje? molenaar^ BINNENLAND 9 reportage Bedrijven ontdekken de moslimconsument, blijkt op nieuwe halalbeurs. rt Westerse landen zijn grote bedreiging voor online privacy 66 Cyberaanval veroorzaakt andere manier van lijden. Misschien langduriger www.molenaar.nl <3^ U*i&kI EINDHOVEN - Een schaal Brabantse worstenbroodjes trekt de aan dacht in een stand vlakbij de in gang. Worstenbroodjes op een in ternationale handelsbeurs voor de halalsector? „Jazeker. Ze zijn ha- lal", verklaart ondernemer Kadir Ahmed. „Als kind vond ik het al tijd jammer dat ik ze niet mocht eten. Nu maak ik ze zelf. Mooi toch, hoe twee culturen in zo'n broodje versmelten?" Leuk, versmeltende culturen, maar de meeste ondernemers op de eerste Halal Expo Europe in het Eindhovense Beursgebouw denken in de eerste plaats aan klinkende euro's. De halalindus- trie is één van de snelst groeiende sectoren, zegt directeur Chris Ael- berts van congresorganisatie NBI International. „In Nederland zijn 850.000 halalconsumenten, we reldwijd zijn dat er 1,8 miljard. Juist in veel moslimlanden zoals Indonesië groeien de bevolking en de koopkracht. Dat maakt het heel aantrekkelijk om in zulke lan den zaken te doen." Die zaken hebben lang niet alleen betrekking op halalvlees, al zit het merendeel van de zestig expo santen wel in de voedingssector. Zo zijn verschillende kippenslach- ters en dönerleveranciers verte- worden voorkomen als Nederland in navolging van België een spe ciale permanente griepcommissa- ris aanstelt. Die moet zorgdragen voor een goede communicatie bij een grootschalige uitbraak. De Belgische griepcommissaris Marc van Ranst lichtte gisteren zijn optreden bij de uitbraak van de Mexicaanse griep toe. Wereld wijd eiste die griep meer dan 17.000 doden, het aantal in Neder land breef beperkt tot 60 (naast de circa 250 mensen die jaarlijks als gevolg van 'gewone' griep en longontstekingen overlijden). Paniek is volgens Van Ranst te voorkomen door vanaf het eerste signaal van zo'n griepuitbraak te genwoordigd, net als de produ cent van Vivera-vleesvervangers. Machinefabrikant Selo uit Olden- zaal verwacht in Eindhoven goe de zaken te doen. De proceslijnen die het bedrijf levert, zijn ge schikt om producten als ketchup en babyvoeding halal te produce ren. Delegaties uit Turkije, Alge rije en Sri Lanka hebben serieuze interesse getoond, vertelt verko per Stefan Aerts. „In Bagdad draait al een jamfabriek met ma chines die wij hebben geleverd. Wij doen zaken in de hele we reld, maar merken dat zeker de ha- lalmarkt erg in opkomst is." Naast de voedingssector vormen ook halalcosmetica, -geneesmid delen, -toerisme en zakelijke dien sten groeimarkten, zegt medeor ganisator Mustafa Sentürk van Ho- giaf, een koepel van Turkse onder nemersverenigingen. „Halal gaat verder dan geen varkensvlees eten. Het is een levensstijl voor moslims. Neem toerisme. In het hotel waar ik vannacht sliep, had ik bij het ontbijtbuffet beperkte keuze. Je ziet nu dat de toerisme sector langzaam begint in te spe len op moslims." Het Rotterdamse Port Hotel profi leert zich op de beurs als hét za- kenhotel voor moslims. Zo is er een gebedsruimte, het menu is ha lal en er wordt geen alcohol ge schonken. In de kamers is de rich ting van Mekka gemarkeerd. Ook van zeep en shampoo zijn op de beurs allerlei halalvarianten te koop. Die bevatten geen alcohol en dierlijke ingrediënten, zegt ver koopster Pascalle Driouech. Ze toont het paradepaardje van haar merk Sahfee Care: shampoo voor covered hair. „In Nederland zijn al lerlei shampoos te koop voor blon de, rode of krullende haren. Waar om geen speciale zorg voor haar dat weinig licht en zuurstof krijgt door een hoofddoekje?" „Ieder mens zou altijd volledige en vrije toegang tot internet moe ten hebben", zegt Nnenna Nwa- kanma van de World Wide Web Foundation, een stichting die strijdt voor vrijheid op het web. „Maar dat is niet zo. In Bahrein en in Syrië zitten mensen vast om dat ze hun opinie online hebben gezet. Turkije en Egypte sluiten soms delen van het internet af. En de Westerse landen zijn mo menteel een grote bedreiging voor online privacy." De Afrikaanse krijgt een groot ap plaus tijdens de internationale cy bertop in Den Haag. Meer ap plaus dan premier Rutte (die de top opende), meer dan minister van Buitenlandse Zaken Koen- ders en zeker meer dan de ambas sadeur van China. Die laatste stel de in zijn verklaring dat zijn land voor een 'veilig, open en vrij' in ternet is. Precies in die volgorde. Naast Nwakanma zijn er wel meer op de top die twijfelen aan de oprechte bedoelingen van de aanwezige landen. Want waar de ministers van Buitenlandse Za ken praten over een veilig inter net, maken hun collega's van De fensie thuis plannen voor cyber- aanvallen. En worden er steeds ge avanceerdere programma's ge schreven om de cyberinfrastruc tuur van de vijand plat te leggen. „In de nabije toekomst ligt het voor de hand dat er een aanval zal komen op een bankensysteem in een land. Of op een ander deel van cruciale infrastructuur, zoals het energienet", zegt Eneken Tikk van het Internationale Instituut voor Strategische Studies, een Britse denktank. „Het is een andere manier van aanvallen. Je vernietigt iets niet, maar je neemt de controle over. Je zorgt ervoor dat mensen geen geld meer kunnen overmaken. Het veroorzaakt een andere ma nier van lijden. Misschien wel langduriger." Ook het Rode Kruis maakt zich zorgen. Niet dat er al tentenkam pen worden opgezet voor cyber vluchtelingen, maar ook een web- aanval kan de mensenrechten schenden. „De ontwikkelingen gaan snel, we zijn bezorgd over de humanitaire gevolgen van toe komstige cyberaanvallen. Het wordt een groot onderwerp in de nabije toekomst", stelt Laurent Gi- sel van het Internationale Rode Kruis. Uit dezelfde bezorgdheid riepen Nederland, Australië en de EU gis teren op dat landen onderling moeten afspreken eikaars 'vitale cybersystemen niet te ondermij nen'. Net zoals in een reguliere oorlog ziekenhuizen niet mogen worden aangevallen. Minister Koenders vertelde daar niet bij dat ook Nederland inmid dels een cybercommando heeft, wat dergelijke aanvallen kan uit voeren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ziet ondertus sen de recente hack van Sony door, vermoedelijk, Noord-Korea als een aanval op de 'nationale soevereiniteit' van het land. Een hoge ambtenaar van het ministe rie: „Normen zijn mooi. Totdat ie mand ze overtreedt. Dan moeten we terugslaan." gaan waarschuwen. Van Ranst: „Je moet voortdurend bezig zijn met uitleggen, geruststellen en vertrouwen wekken. Vragen van uit het publiek moeten snel wor den beantwoord. Ga traumatisch nieuws (de eerste dode) niet uit de weg, maar geef er wel goede uitleg bij." Het maakte van Ranst tot een be kende en tot op zekere hoogte po pulaire Belg. Hij bezondigde zich niet aan politieke uitspraken. Van Ranst: „Je zit er namens de minis ter, maar je moet je verre van poli tiek houden. Je informatie moet vooral betrouwbaar zijn. Je moet pers en publiek meezuigen in je geloof in een goede aanpak." Gratis thuis proberen? Bel 0800 - 27 40 400 voor een proefrit VRIJDAG 17 APRIL 2015 halalzeep door Annemieke van Dongen Pascalle Driouech, Sahfee Care door Cyril Rosman DEN HAAG - Ruim honderd landen pleiten op de tweedaagse cybertop in Den Haag voor een 'vrij en veilig internet'. Maar wat als diezelfde overheden die vrijheid beperken? Of zelf een cyberaanval uitvoeren? Nnenna Nwakanma Eneken Tikk van Britse denktank Een scootmobiel wilt u voelen en ervaren. Wij vinden het dan ook belangrijk dat u in uw eigen omgeving kunt proefrijden. Een van onze adviseurs komt met diverse modellen bij u thuis, wanneer u dat wilt. Vraagde brochure via 0800-27 40 400 ofkijkopwww.molenaar.nl OPVOUWBAAR Bij Molenaar vindt u een grote collectie opvouwbare scootmobielen v.a. 399,- ornjub VASTE MODELLEN De goedkoopste aanbieder van Nederland. Meteen groot aanbod v.a. 1890,- PECHHULPSERVICE Gratis Molenaar Mobiliteitspas (bij vaste modellen) via de ANWB *Leeftijdskorting alleen geldig bij aanschaf van een vaste scootmobiel, niet geldig i.c.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9