Leed voor patient na 1111 1 vermijden 'Griepprik effectiever door 8 BINNENLAND BEURS Haram e-nummers zijn bron van zorg Omstreden lezing genocide afgeblazen Dat zegt hoogleraar interventie- cardiologie Robert Jan van Geuns vandaag in zijn oratie aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. In Nederland ondergaan jaarlijks ruim 38.000 mensen een dotterbe handeling. Daarbij wordt een ver nauwing in de kransslagader opge heven door een ballonnetje in de aderen op te blazen en de behan delde plek eventueel te 'stutten' met een stent. Door onder meer deze behandelingen is de sterfte aan hart- en vaatziekten aanzien lijk gedaald. Van alle gedotterde patiënten komt na enige tijd tussen de 10 en 20 procent terug omdat er weer een vernauwing zit in de krans slagader. Na zeven tot tien jaar krijgen veel patiënten problemen op dezelfde plek. Dit komt bijvoor beeld doordat het lichaam het me taal van de stent niet goed accep teert en weefsel gaat aanmaken. Van Geuns: „Dat moet beter, want de patiënt die een dotterbe handeling krijgt is gemiddeld 65 jaar. Die kan nog heel wat jaren mee, dus moeten we hem of haar ook een langere garantie kunnen geven dan een jaar." Een mogelijke oplossing is de al beschikbare oplosbare stent. Die verdwijnt volledig zodat er geen lichaamsvreemd materiaal achter blijft in het lichaam. Betere screening van patiënten biedt in de toekomst ook een op lossing. Dan is een gerichtere be handeling mogelijk. 'Mag je als goede mos lim paracetamol slik ken? Er schijnt varkens- gelatine in te zitten'. 'Welke e-nummers staan voor dierlijke in grediënten en zijn dus haram (onrein)?' Op internet gaan veel be wuste moslimconsu menten op zoek naar zul ke informatie. Voorlichtingsbureau Ikeethalal.nl speelt daar op in. „Wij controleren welke producten halal zijn", zegt Mariam Aar- as. Ook present op de inter nationale handelsbeurs voor de halalsector: de app 24Halal, waarmee je naar restaurants met ha- lalmenu's en moskeeën in de buurt kunt zoeken. „We zijn hard op weg de Tripadvisor voor de mos limgemeenschap te wor den", zegt Hicham Is- saouti. AMSTERDAM - De lezing over de Armeense genocide die de Ameri kaanse professor Justin McCarthy zou geven, gaat niet door. Mc Carthy zou 24 april spreken op de Vrije Universiteit in Amsterdam op uitnodiging van de Turkse stu dentenvereniging Anatolia. De op vattingen van de Amerikaan zijn omstreden. Hij ontkent de genoci de. Volgens hem zijn er veel min der doden gevallen. Aanvankelijk zou er een debat plaatshebben met de Leidse hoogleraar Erik-Jan Zürcher, die een andere mening is toegedaan. Hij heeft afgezegd. Nu er alleen een ontkenner van de genocide aan het woord zou ko men, is de bijeenkomst geschrapt. De hoogleraar aan de universitei ten van Utrecht en Hannover sprak gisteren in Antwerpen bij de presentatie van het boek Com municeren op uw gezondheid, waar van hij mede-auteur is. Volgens Osterhaus zal het ook niet meer voorkomen dat veel mensen die de griepprik hebben gehad, tóch griep krijgen. Dat is de afgelopen weken veelvuldig voorgekomen. Al dit jaar wordt de samenstelling van de griepprik op een later mo ment en ook op basis van veel re centere gegevens bepaald. Voor heen gebeurde dat aan het eind van de winter, nu gebeurt dat aan het eind van de lente, begin zo mer, aldus Osterhaus. Patiënten zullen daardoor veel weerbaarder zijn tegen heersende griepvarian- ten. De mismatch tussen de vaccinatie en de heersende griepvarianten, heeft tot veel onrust en wantrou wen geleid, vooral bij ouderen. Osterhaus: „Het geeft tegenstan ders van de vaccinatie bovendien extra argumenten in hun strijd te gen massale inenting." De griepgolf van 2014-2015 is niets vergeleken met de wereld wijde uitbraak van de Mexicaanse griep in 2009. Toen ontstond in veel landen paniek en eisten poli tici en gezondheidswerkers streng overheidsingrijpen en mas sale vaccinatieprogramma's. Zo'n paniek kan volgens Osterhaus dotteren u Naar halalhotel met door Paulus Smits ROTTERDAM - Veel hartpatiënten die gedotterd zijn, krijgen na ver loop van tijd opnieuw last van een vernauwing in de kransslagader. Dat is niet nodig; nieuwe materia len en technieken en een betere screening van de patiënten kunnen veel ellende voorkomen. Bij 10 tot 20 procent van de gedotterde patiënten keert na een aantal jaar de vernau wing in de ader terug. I Halalworsten- broodjes vinden aftrek op de beurs, foto Koen Verheijden. Viroloog Ab Osterhaus foto ANP door Paulus Smits ANTWERPEN - Een twintig weken durende griepepidemie, zoals die nu in ons land op een einde loopt, zal de komende tien jaar niet meer voorkomen. Dat zegt viroloog Ab Osterhaus, Nederlands bekendste wetenschapper op griepgebied. Speciale 'griepcommissaris' moet zorgdragen voor communicatie bij grootschalige uitbraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8