Ik krijg mijn diploma in Ecuador, via Skype' Bestuurders in Sluis Informatiedagen doen vaker actief mee airconditioning 30 ZEEUWS-VLAANDEREN gemeentehuis Samenwerking gemeenten in Kanaalzone - zonnepanelenen 'Kerk, Krimp en Kans' brengt situatie van kerken in kaart, maar zet extra in op twee kerkgebouwen in Breskens en IJzendijke. OOSTBURG - De toekomst van de PKN-kerk in Breskens en de ka tholieke kerk in IJzendijke zijn on derwerp van een brede studie in het kader van het project 'Kerk, Krimp en Kans'. Groepen betrok kenen praten met elkaar over alle mogelijkheden. Kerk, Krimp en Kans is een initia tief van Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ), de provin cie en de gemeente Sluis. Het doel is te komen tot een toekomst visie voor leegstaande kerkgebou wen, en er alternatieve bestem mingen voor te zoeken. Binnen het project wordt inmid dels gefocust op twee kerken: de PKN-kerk in Breskens en de ka tholieke kerk in IJzendijke. „We zijn in beide plaatsen met par tijen als dorpsraden, onderne mers, dorpsraad en gemeente in overleg", zegt projectleider David Koren (SCEZ). „En er kijken archi tecten mee: in Breskens is dat Ni co Fierloos, en in IJzendijke Gui- do Goethals." De situatie in beide plaatsen is to taal verschillend, legt Koren uit. „Met het gebouw in Breskens kun je in potentie méér. Het is geen Rijksmonument en het is best in goede staat. Probleem is echter dat de mogelijkheden in Breskens kleiner zijn. Er is net een nieuw mfc geopend, waar potentiële ge bruikers van het gebouw onder dak hebben gevonden. En voor veel ondernemers ligt het ge bouw net wat ver van de haven en het centrum." In IJzendijke is het net andersom, verklaart Koren. „Daar is het draagvlak om iets met de kerk te doen best groot. Er zijn concrete vervolgstappen gezet: onderne mers gaan kijken of ze iets in of De kerk in Breskens is er be ter aan toe, maar minder ge wild. Die in IJzendijke is juist in minder goede staat. met de kerk kunnen, de gemeen te en de dorpsraad zien ook wel wat in een multifunctionele invul ling, en het bisdom wil actief meewerken." Daar staat tegen over dat het kerkgebouw zelf er niet al te best aan toe is. „Er moet flink geïnvesteerd worden om dat helemaal in orde te maken." Precies met dat dilemma krijgt de gemeente Sluis straks vaker te ma ken wanneer politieke keuzes ge maakt moeten worden. „We heb ben voor alle kerkgebouwen in beeld gebracht wat de huidige functie en staat is, en of er in het dorp draagvlak en kansen zijn om er iets mee te doen", vertelt Ko ren. „Het is straks aan de gemeen te om in te zetten op het behoud van bepaalde kerken, en daardoor te accepteren dat andere verdwij nen. Dat zijn politieke keuzes, waar wij ons niet mee kunnen en willen bemoeien." OOSTBURG - De gemeente Sluis gaat in het gemeentehuis in Oost burg een pasfotodienst aanbie den. Er komt een automaat. De maatregel is een gevolg van het sluiten van fotozaak Verschoo- re in Oostburg. Daardoor kunnen mensen die een pasfoto of rijbe wijs nodig hebben, geen pasfoto's meer in Oostburg laten maken. Dat is onwenselijk, vinden ze in het gemeentehuis. Baliemedewer kers helpen desgewenst een hand je bij de 'bediening' van de auto maat. Die komt in het Klanten Contact Centrum, het deel van het gemeentehuis waar de balie- en publieksfuncties zijn onderge bracht, en wordt op 22 april ge plaatst. De winkel van Verschoore sluit al een week eerder. De ge meente bekijkt of er ook voor die 'overlapweek' nog een oplossing gevonden kan worden. Sinds 2007 vormden Gent en Ter- neuzen een zogenoemd Grens overschrijdend Openbaar Lichaam. Dat wordt nu opgeven. De vier gaan nu verder onder de plechtige naam Benelux Groepe ring voor Territoriale Samenwer king Kanaalzone (BGTS). Dat overlegorgaan biedt meer armslag voor een intensievere grensover schrijdende samenwerking. Die was tot nu toe vrijblijvend, maar een nieuwe Beneluxovereen- komst biedt meer mogelijkheden. Als de vier gemeenteraden ak koord gaan, ondertekenen de bur gemeesters op vrijdag 5 juni de overeenkomst. Duurder wordt de samenwerking niet, eerder goed koper. De gemeenten betalen jaarlijks 2500 euro per jaar. Dat is de helft minder dan tot nu toe. „Ik hou van buitenlandse cultu ren en wil meehelpen aan een be tere wereld", vertelt Sophie. Via de organisatie Local Dreamers gaat ze daarom Engelse les geven in Ecuador en straatkinderen be geleiden. „Ik ga hen bijvoorbeeld helpen met hun huiswerk", ver telt ze. Daarna gaat ze naar het Amazoneregenwoud. „Een van de weinige pure gebieden die er nog zijn in de wereld. Ik ga afgezon derde indianenstammen ontmoe ten en hen spelenderwijs Engels bijbrengen", zegt ze enthousiast. „Ik denk dat ik ook veel van hen kan leren." Ook werkt ze nog een week op een cacaoplantage mee. Local Dreamers is geen commer ciële organisatie. Daarom zijn er kosten aan de projecten verbon den, waar Sophie een tombola voor heeft opgezet. Ze werkt al vier jaar vrijwillig in Wereldwin kel 2 Be Fair in Hulstwaar ze 250 euro van heeft gekregen. Door lo ten te verkopen, probeert Sophie nog meer geld bijeen te sprokke len. Ze vertrekt na de examenpe riode op 21 juni. Op 11 augustus komt ze terug en begint dan aan de internationale studie Liberal Arts and Sciences in Den Haag. „Daardoor kan ik mijn vwo-diplo- ma niet in ontvangst nemen, maar krijg ik het in Ecuador, via Skype", lacht ze. Wie Sophie wil steunen kan kijken op facebook.com/sophienaarecuador De Sluise burgemeester en wet houders gaan hun best doen om zich bij openbare gelegeneheden vaker op een dergelijk creatieve manier te presenteren. Het tradi tionele toespraakje kan dan ook wel eens achterwege gelaten wor den. „Bij bepaalde gelegenheden ontkom je natuurlijk niet aan een officiëel woordje", zegt gemeente woordvoerster Justa van Hermon. „Maar als het ook anders kan, gaan onze bestuurders ook vaker zelf meedoen." Concrete plannen zijn er nog niet. „Maar je zou kunnen denken aan aan een rondleiding door een wethouder bij de opening van bij voorbeeld een museum", geeft Van Hermon aan. „Door hun werk, of door persoonlijke interes se, hebben burgemeester en wet houders vaak genoeg kennis van zaken om een dergelijke taak op zich te nemen." KLOOSTERZANDE - Poppe Installa tietechniek aan de Hulsterweg 75C in Kloosterzande houdt van daag en morgen informatiedagen over zonnepanelen en airconditio ning. Zonnepanelen winnen terrein vanwege de lagere aanschafkos ten. Dat maakt de installatie voor particulieren interessanter. Air conditioning in huis rukt ook op, onder meer omdat steeds meer mensen vanuit huis werken en airco-apparaten goedkoper zijn ge worden. Vandaag is de informatiedag van 13.00 tot 18.00 uur en morgen van 13.00 tot 16.00 uur. VOLVO V40 VANAF €25:1 CAPPENDIJK AUTO'S Mr' HJ' Hai^rneuze^ Blik op kerken in Sluis Sir door Martijn de Koning door Wout Bareman TERNEUZEN - De vier Kanaalzonege meenten gaan nauwer samenwer ken. Er was al periodiek overleg tus sen Gent en Terneuzen en daar slui ten zich nu ook de gemeenten Ever- gem en Zelzate bij aan. door Sophie Stockman HULST - Sophie van Denderen (17) uit Hulst maakt haar droom waar: de vwo 6 scholiere van het Reynae- rtcollege gaat zeven weken lang vrijwilligerswerk doen in Ecuador. Sophie van Denderen (17) heeft er enorm veel zin in om vrijwilligerswerk te gaan doen in Ecuador. foto Ronald den Dekker door Martijn de Koning OOSTBURG - Na het smartlappenfes tival in Retranchement vorig jaar augustus, deelde Albert de Bruijn niet alleen de prijzen uit. De Sluise wethouder, een verdienstelijk muzi kant, speelde ook zelf een deuntje. Het leidde tot waardering bij het publiek. DE MOOISTE REDEN OM V40 TE RIJDEN IS NIET EENS DE V40 ZELF Er zijn veel redenen om de V40 te rijten. Bijvoorbeeld de superzuinige 100% Zweedse motoren met i-Art technologie. De fantastische wegligging. De lage ^ijtelling van slechts 14%. Maar de V40 met de innovatieve voetgangersairbag rijdt u voor alles vet onverwacht op uw pad komt. Toch? J ONTDEK ALLE REDENEN IN ONZE SHOWROOM TERNEUZEN 0115 697455, www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73