1 Stille tocht voor arts: Hij' verdient Wilde beesten 6 BINNENLAND m FERRY MINGELEN VVD en PvdA wa ren het deze week snel eens. De op vang moet goed worden geregeld, ze kunnen niet vrij op straat gaan rondzwerven. De staatsse cretaris beloofde ervoor te zor gen. 'Daar kan de Kamer op ver trouwen!' Zo is er weer een af spraak uit het regeerakkoord geregeld. De WD was niet zo blij, maar het ging toch heel soepel. Hielp het dat WD-lei- der Rutte het voorstel hoogst persoonlijk op tafel had gelegd tijdens de formatie van zijn tweede kabinet? In ieder geval rondde de Tweede Kamer deze week het debat af en wordt het verbod op wilde dieren in het circus later dit jaar van kracht. De werkloze leeuwen en tij gers worden niet zomaar op straat gezet, ze krijgen elders goed onderdak. Beestenbed, -bad en -brood, om het maar zo te zeggen. Was de opvang van asielzoe kers ook maar zo soepel te rege len. Maar ieder kabinet, iedere staatssecretaris van Justitie voor Vreemdelingenzaken (de koppijnportefeuille) loopt te gen hetzelfde probleem aan. Nederland probeert de toe stroom van asielzoekers te re guleren, je kan tenslotte niet ie dereen opvangen, maar er zijn steeds weer groepen waarvoor dat heel gevoelig in de samenle ving ligt. Met name het beleid ten aanzien van uitgeproce deerde asielzoekers is nu om streden. De WD wil deze asiel- Of liet kabinet er uitkomt of niet, er zullen altijd uitgeprocedeerde asielzoekers blijven die Nederland niet willen verlaten. zoekers dwingen te vertrek ken, dus geen opvang, anders gaan ze zeker niet. De PvdA wil mensen niet zomaar op straat zetten. Het is een misverstand om te denken dat PvdA-bestuurders altijd soft over asiel waren. In tegendeel. Strenge regels kun nen het asielbeleid ook over eind houden. Dat stuitte wel op weerstand. Al in 1997 werd het beleid van PvdA-staatsse- cretaris Schmitz 'inhumaan' ge noemd omdat zij uitgeproce deerde asielzoekers met kinde ren op straat wilde zetten. En in 2001 tekende PvdA-staatsse- cretaris Cohen voor een nieu we, strenge Vreemdelingen wet, met kortere procedures, minder beroepsmogelijkheden en.geen opvang voor uitge procedeerde asielzoekers. Toen riep deze wet, ook in PvdA- kring, veel protest op. In 2012 sloten Rutte en PvdA- leider Samsom een deal over deze gevoelige asielproblema tiek. De PvdA kreeg het felbe geerde kinderpardon, de WD de strafbaarstelling van illegaal verblijf in Nederland. Maar de PvdA-achterban kwam in op stand en Samsom moest een nieuwe deal met Rutte maken. Dat lukte: de WD zag van de strafbaarstelling af) in ruil voor iets heel anders: belastingverla ging voor midden- en hogere inkomens, een uitgesproken WD-wens. Zakelijke koehan del. Vraag is of dat weer lukt nu WD en PvdA na de verkie zingen hun eigen kleur flink willen oppoetsen. En daar is het asielbeleid geschikt voor. Niemand wil een kabinetscri sis, maar in deze sfeer is een compromis lastig te vinden, an ders hadden ze er al niet zo lang op topniveau over verga derd. Of het kabinet er de ko mende dagen nu uitkomt of niet, er zullen altijd uitgeproce deerde asielzoekers blijven die Nederland niet willen verlaten. Ze zwerven rond op straat met of zonder bed, bad en brood. Opsluiten kan je ze niet, het zijn tenslotte geen criminelen of wilde beesten. Sonja Blokker (59) werkt nog al tijd 2,5 dag per week in de huisart senpraktijk aan de Dorpsstraat die anderhalfjaar geleden het middelpunt van een nationale rel was. Elke ochtend als ze binnen komt in de praktijkkeuken groet ze, voor ze haar jas ophangt en koffie zet, Tromps foto aan de muur. „Dan zeg ik: 'goedemorgen baas of goedemorgen dokter'." Na de affaire rond Tromp die met zijn zelfmoord eindigde, pakte Blokker haar werk direct op. Het plichtsbesef regeerde. „Alleen met de uitvaart van meneer Tromp is de praktijk één dag ge sloten geweest." Sonja doet haar werk ondanks alles nog altijd 'met plezier'. „We hebben een fijn team mensen." Maar geen dag gaat voorbij zon der dat de Tuitjenhornse aan de 59-jarige arts denkt met wie ze 17 jaar samenwerkte. Of zonder dat patiënten over hem beginnen. „Ie dereen kende meneer Tromp. Hij was hier 22 jaar huisarts." Voor de rest van Nederland is het een zaak die langzaam, tegen het licht van ander nieuws, is weg geëbd. Tromp die patiënt Theo Spaansen, die in de laatste fase van slokdarmkanker zit, in 2013 met euthanasie helpt. De co-assis- tent die erbij is en in het geweer komt omdat medische regels zijn overtreden. Tromp die geschorst wordt en zelfmoord pleegt. Blokker 'ziet het nog vaak voor zich'. „Hoe hij in een paar weken van een vrolijk, aanwezig mens veranderde in een schim van zich zelf." Ze is er vaak verdrietig om geweest en vroeg zich af: 'was het anders gelopen als hij niet ge schorst was?' Maar nu? Nu is ze vooral boos. Dat de dorpsdokter na het oordeel dat hij fout zat in het recente rapport van de com- missie-Bleichrodt 'andermaal aan de schandpaal wordt genageld' en instanties als het AMC, de inspec tie IGZ en het Openbaar Ministe rie 'opnieuw worden vrijgepleit'. Ik zag hoe hij van een vrolijk mens veranderde in een schim van zichzelf txxrf&r Afaro />f door Eefje Oomen I Sonja Blokker kwam met het idee voor een stille tocht, foto Pim Ras TUITJENHORN - Dat hun geliefde dokter Nico Tromp - de 'euthana- sie-arts' uit Tuitjenhorn - in een on derzoeksrapport onlangs 'nog een trap na kreeg', daar zijn ze in het dorp spinnijdig over. Tromps dok tersassistent Sonja Blokker houdt vanavond met vele dorpsgenoten een stille tocht voor de arts die in 2013 zelfmoord pleegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6