Graszoden bijzondere tak in de akkerbouw Activiteiten voor museumweek Gestolen auto's terecht 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Bijzondere, zeldzame én bekende hoofddeksels in Goese wisselexpositie 'Zeeuw in da HOED'. GOES - Je moet een beetje bekend zijn met 'ghetto-slang', het taaltje waarvan Amerikaanse gangsta- rappers zich bedienen, om de bril jante dubbelzinnigheid van de naam van de nieuwe wisselexposi tie 'Zeeuw in da HOED' van His torisch Museum De Bevelanden in Goes te begrijpen. Maar de on dertitel verklaart al veel: 200 jaar hoeden uit de buurt van Beve land. Het museum aan de Singelstraat heeft zelf aardig wat hoeden in de collectie. Daarnaast was in Goes tot begin jaren '70 de firma Ma- gielse gevestigd, die zo'n twee eeuwen lang hoofddeksels ver vaardigde. Aanleiding genoeg dus voor een expositie, dacht Van Rooijen. En over hoeden valt veel te vertellen. Een powerpoint-pre- sentatie, waar de conservator mo menteel de laatste hand aan legt, geeft behalve een inkijkje in de ge schiedenis van de familie Magiel- se en hun omzwervingen binnen Goes (er was een fabriek aan de Ganzepoortstraat, maar daarnaast diverse locaties in de binnenstad) ook inzicht in hoe een hoed werd vervaardigd. Van Rooijen heeft er een berg werk aan gehad. „Want daar is vrij weinig over te vin den." Het gaat dan met name over het productieproces van hoeden van haarvilt, zoals Magielse dat deed. „In tegenstelling tot wolvilt blijft haarvilt langer op kleur en is het beter bestand tegen de re gen", legt Van Rooijen uit. Het haar was onder meer afkomstig van konijnenvacht, en, zo blijkt, er kwamen nogal wat chemische goedjes aan te pas zoals zwavel zuur en kwiknitraat. Toch bereik ten de Magielsen allemaal een re delijk hoge leeftijd, ontdekte Van Rooijen. De expositie zelf laat een kleine vijftig hoeden zien van allerlei tij den: petten, dameshoeden, stro hoedjes, matrozenhoedjes, val hoedjes voor kinderen ('bedekt het teere blood voor zeere val of stoot', aldus de reclameslogan van destijds) en natuurlijk veel streek- drachthoeden. Bijzondere en zeld zame exemplaren zitten er ook bij, zoals een driekanten steek, voor de gelegenheid geleend van het Zeeuws Museum. Maar het pronkstuk en Van Rooijens per soonlijke favoriet is een hoge hoed uit 1800 van Cornelis Ale- goed, een onderwijzer uit Nisse. „Die komt uit onze eigen collectie en was beschadigd, maar voor de expositie hebben we hem laten restaureren." Zeeuw in da HOED wordt op 23 april geopend en loopt tot en met 19 maart 2016. Wie over de Lagezoom bij Burgh-Haamstede komt, kan niet om de prachtige groene gazonnen heen die rond de graszodenkwe- kerij liggen. Hier en daar ruw on derbroken door stukken grijze klei. Het zijn de plekken waar de graszoden inmiddels 'geoogst' zijn. Bij graszoden kweken draait het om een mooi, dicht, onkruidvrij gazonnetje. Om dat te kunnen kweken, moet de ondergrond per fect zijn, vertelt Boot. Glad en strak. Dat betekent dat hij na het ploegen flink wat tijd moet ste ken in het gladmaken van de ak ker. „Een andere boer is voorzich tig met het aanrijden van de grond, maar ik niet. Ik moet een vaste bodem hebben." Is de grond eenmaal gereed, dan komt een collega-boer om te zaaien met een speciale graszaai- machine. Die kan goed versprei den en voldoende dicht zaaien. „Zodat het zo snel mogelijk dicht ligt", zegt Boot. Maar om een mooie grasmat te krijgen met een goed wortelbed is het vooral van belang goed te bemesten en veel, heel veel te maaien. „Doordat je continu topt Op de akker creëer je een wortelbed. Ik heb een maaimachine van zes meter breed en kan in anderhalf uur twaalf hectare maaien." En dat is gelijk aan de omvang van het be drijf. Een mooie graszode heeft een ste vig wortelbed, is mooi dicht met frisgroen kortgeknipt gras en be vat geen onkruid. Dat betekent dat Boot regelmatig moet spuiten tegen het onkruid. „Dat kan niet anders." En hij moet vaak berege nen, niet alleen om het gras te la ten groeien, maar ook om het te kunnen oogsten. Twaalf maanden nadat het gras is gezaaid kan het worden geoogst. Dat gebeurt met een speciale snij machine. Het gras wordt met een deel van de wortellaag losgesne den van de akker en gelijk opge rold, klaar voor levering. Boot levert uitsluitend op bestel ling. Grasrollen zijn niet houd baar. Is het eenmaal geoogst, dan moet het zo snel mogelijk ver werkt. „Anders heb je kans dat het gaat broeien." Boot levert vooral aan hoveniers, tuincentra en campings in de om geving. Ook particulieren kunnen bij hem terecht. Brouwershaven, Brouws Mu seum: Open op zaterdag van 9.00-17.00 uur. Toegangsprijs 2 eu ro. Bruinisse, Brusea: Hier is een ten toonstelling te zien over de Greve- lingendam onder het motto: '50 jaar vasteland Schouwen-Duive- land 1965-2015'. Bovendien biedt Brusea films, foto's, tekeningen en verhalen. Open zaterdag van 10.00-17.00 uur. Toegangsprijs 2 euro. Burgh-Haamstede, De Burghse Schole: Meester Hubregtse deed in het begin van de vorige eeuw onder meer onderzoek naar de bo demschatten van de Kop van Schouwen. Van hem is werk in beeld gebracht. Verder is er in het museum aandacht voor geschiede nis van de voorheen belangrijke (vissers)haven Westenschouwen. Bezoek aan historisch schoolklas- je en wandelen op de Karolingi sche Ringwalburg, Open op zater dag van 13.00-16.00 uur. Toegang gratis. Het vijftigjarig bestaan van de Grevelingendam komt in diverse musea op Schou- wen-Duiveland aan bod. Dreischor, Museum Goemans- zorg: Open zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur. 25% korting op toegangsprijs. Ouwerkerk Watersnoodmu seum: Films over de ontsluiting van het eiland met opening van de Grevelingendam en de Zee- landbrug (50 jaar geleden. Open op zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur. 25% korting op toegangsprijs. Zierikzee, Cameramuseum: Open zaterdag en zondag 13.00- 17.00 uur. Zierikzee Museumhaven: Het museum bestaat 25 jaar. Open op zaterdag van 13.00-17.00 uur. Toegang gratis. Zierikzee, Stadhuismuseum: Open op zaterdag, 11.00-17.00 uur. KAPELLE - De politie heeft woens dag op de Vierwegen in Kapelle een Middelburger (33) aangehou den die in een gestolen personen auto reed. Die was zondag 12 april gestolen in 's Gravenpolder. De man is naar het politiecellencom plex Torentijd in Middelburg ge bracht. Hij blijft voorlopig vast zit ten. Bij zijn woning is ook een tweede auto gevonden die ook in 's Gravenpolder werd ontvreemd. Johan Boot bij pas geoogste rollen gras. Het duurt twaalf maanden voor het gras goed genoeg is voor de verkoop, foto Dirk-Jan Cjeltema Van steek tot matrozen hoed door Luc Oggel Conservator Koen van Rooijen met de hoge hoed uit 1800 van onderwijzer Cornelis Alegoed uit Nisse. Op de ach tergrond de bolhoed van zanger Bart van der Weide van de band Racoon, foto Marcelle Davidse door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - „Het heeft bijna niets met akkerbouw te ma ken", verontschuldigt Johan Boot zich bij binnenkomst. „De enige overeenkomst is het ploegwerk." Johan Boot kweekt graszoden en ja, dat is inderdaad een bijzondere tak binnen de akkerbouw. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? ZIERIKZEE - De musea op Schou- wen-Duiveland pakken zaterdag en zondag uit ter gelegenheid van de Nationale Museumweek. Een over zicht van de activiteiten:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59