VVV waarschuwt voor gevaarlijk duinpad Kleur en de sfeer van het strand Historische personages voor aantrekkelijke entree Renesse vertellen hun verhaal Rode meidoorn voor 100-jarige 28 SCHOUWEN-DUIVELAND EXPOSITIE PLOMPE TOREN Natuurmonumenten besteedt met een expositie in de Plompe Toren aandacht aan het leven onder water. GEDENKBOOM Met Pasen zijn de nieuwe kaarten van het fietsknooppuntensys- teem uitgebracht. Kijken mensen via de app, dan popt bij het Duin hoevepad een waarschuwingsbe richtje op. Dit is het resultaat van overleg tussen de gemeente en de VW. De raad wilde betere infor matie voor de gebruikers, omdat het Duinhoevepad erg gevaarlijk terrein is. Regelmatig zijn er ern stige valpartijen. Het pad aanpas sen bleek te duur en dus wilde de gemeenteraad duidelijke waar schuwingen. Het gevraagde meer talige waarschuwingsbord komt er niet. Zo'n bord zou groot moe ten worden en daarvoor is te wei nig ruimte. Ook zou het te veel de toneren in de natuur. In plaats daarvan komt een kleiner bord met pictogrammen. De steile stuk ken worden bovendien voetpad. Bij deze expositie hebben we het leven onder water ook meegenomen van een goed voorbeeld.Sinds de opening van de kering is de stroomsnelheid lager, waardoor er minder water binnenkomt voor de zandplaten. Dat gaat ten koste van de overvloed van voed sel voor dieren", aldus Begijn. De totale kosten voor de expositie komen uit op om en nabij de hon derdduizend euro. „Daar hebben wij als Natuurmonumenten slechts eenderde van moeten beta len. Het restbedrag komt van sub sidies en fondsen van onze part ners." Begijn hoopt dat de exposi tie aanslaat bij het publiek. „Nu wordt de Plompe Toren jaarlijks door dertigduizend mensen be zocht. Dat aantal willen we nu op nieuw bereiken. Het helpt ons wel enorm dat het gebied rond om de toren na vijfentwintig jaar compleet is ingericht. Dat stimu leert het toerisme aan de zuid kust van Schouwen nog meer." BURCHSLUIS - Met aandacht voor de cultuur en historie van het ver dronken dorp Koudekerke en het ecosysteem in de Oosterschelde hoopt Natuurmonumenten van de Plompe Toren bij Burghsluis een permanente publiekstrekker te maken. Niet alleen de omge ving van de toren is vernieuwd, ook de inrichting heeft een face lift ondergaan. De expositie, die vanavond wordt geopend, moet zeker tien jaar meegaan. „We vinden het belangrijk om een educatieve boodschap over te brengen aan onze gasten. Daarbij leek het ons een leuk idee, om met behulp van handige tools, het leven in en rond de Ooster schelde te vertellen" zegt Paul Be gijn, communicatiemedewerker bij Natuurmonumenten. „Met ons team van vrijwilligers zorgen we ervoor dat de Plompe Toren netjes wordt ingericht voor de opening. Zo plaatsen we fak kels en kaarslicht en kunnen de gasten op het dak van de toren ge nieten van de zonsondergang." Natuurmonumenten hoopt met deze tentoonstelling vooral ver nieuwend te zijn. „Bij deze exposi tie hebben we het leven onder wa ter meegenomen. Eerder vertel den we vooral over het leven op en langs de Oosterschelde. Bij de ze expositie hebben we ook het le ven onder water meegenomen. We vinden het ook belangrijk om aandacht te besteden aan de pro blematiek die speelt rond de Del tawerken. De krimpende zandpla ten in de Oosterschelde zijn hier- De toegangswegen naar Renesse zijn nu niet echt uitnodigend. De toerist die aan komt rijden bij het dorp ziet als eerste een saaie ro tonde. Die rotondes (het zijn er twee, bij iedere toegangsweg één) worden aangekleed in de stijl van de zee. Schelpen, helmgras, paal hoofden en twee hooggeplaatste zeehonden moeten de toerist ge lijk in de sfeer van het strand brengen. De rotondes gaan qua ui terlijk lijken op de rotonde bij res taurant Helder. Deze rotonde is een aantal jaren geleden al door de ondernemersvereniging aange pakt in deze stijl. Ook de toegangswegen krijgen een oppepper. De Roelandsweg (naar het Transferium) is nu voor al saai. Banieren moeten bena drukken dat deze weg 'de poort naar het dorp' is. Er komt een digi taal informatiebord met belangrij ke toeristische informatie en het wordt ook duidelijker aangegeven dat dit de route naar een gratis parkeerterrein is. De andere toegangsweg naar het dorp - de Stoofweg - wordt nu ge domineerd door grote, opvallende snelheidsremmers. Deze chicanes (een soort bocht) worden alle maal opgefleurd met grote bloem bakken. Het afgelopen jaar ston den er maar op twee plekken bloembakken. De gemeente maakt haast met de aanpassingen. Deze weken wor den gebruikt voor het bestellen van alle materialen en nog voor de start van het hoogseizoen moe ten alle aanpassingen klaar zijn. Zij en enkele andere historische personages vertellen hun verhaal op verschillende locaties van de stadswandeling, waarmee in Zie rikzee de Nationale Museumweek wordt geopend. Deze historische wandeling begint bij de Sint Lie- vensmonstertoren. De route voert vervolgens langs het Burgerwees huis, het Stadhuismuseum, 't Gra vensteen, koopmanshuis De Ave- ling, Noordhavenpoort en via de Zuidhavenpoort naar de Stads- en Commerciewerf. Bij elk van deze locaties kunnen de deelnemers luisteren naar de verhalen die de personages uit de 17e, 18e of 19e eeuw te vertellen hebben. Het zijn verhalen over de haringvisse rij, over het leven in het wees huis, over de grote kerkbrand van 1832, het darinckdelven en andere bijzondere gebeurtenissen in Zie rikzee. Het is mogelijk de route op elk gewenst moment tussen 11.00 en 16.30 uur te beginnen of tussentijds te onderbreken. ZIERIKZEE - Onder toezicht oog van vier van haar acht kinderen en de kleu ters van Binnen de Veste heeft de honderdjarige Tine van de Waart uit Zierik- zee gisteren een rode meidoorn gepoot in de Raamstraat in Zierikzee. Sinds enige tijd krijgen alle honderdjarigen op Schouwen-Duiveland een 'eigen' boom. Van de Waart is geboren in Heinkenszand en heeft samen met haar man lange tijd een veehouderij gehad in Sirjansland. foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - Op alle nieu we routekaarten van de VW staat vanaf nu dat het Duinhoevepad in Burgh-Haamstede gevaarlijk is. Het drukke pad loopt van camping de Duinhoeve naar het strand. Elke etage van de toren een eigen karakter Paul Begijn Paul Begijn heeft vanaf het dak van de Plompe Toren een mooi uitzicht op een groot deel van Schouwen-Duiveland. foto's Marieke Mandemaker door Kees Rijborz door Melita Lanting RENESSE - Twee standbeelden van zeehonden die je aankijken, fier wapperende banieren en fleurige bloemen moeten de entrees van Renesse flink verfraaien. Het zijn de eerste concrete maatregelen die worden genomen in het kader van het toekomstplan voor het dorp. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Visser Willem, de bin- nenmoeder van het Burgerwees huis, koopman Dirk en Hortense de Beauharnais, de vrouw van Lode- wijk Napoleon, duiken zaterdag 18 april op in Zierikzee. Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratie horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda' Marie Curieweg 15,4389 WB Vlissingen T. 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57