Triteleia A 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Veel bloembollen bloeien in het voorjaar, maar er zijn er genoeg die later bloeien. Triteleia bloeit pas in juli. Als ik een Nederlandse naam moet bedenken voor de Tri teleia, dan zou ik hem pauwenle lie noemen. De bloemen doen aan die van de lelie denken en de kleur is pauwblauw. Het bolgewasje zou niet betrouw baar winterhard zijn, maar ik heb daar nooit iets van gemerkt. Ik denk dat de reputatie van onbe trouwbaarheid te maken heeft met het feit dat de bollen vaak laat in het najaar worden geplant. Als je dan een natte winter krijgt, verrotten de bolletjes in plaats van dat ze wortels maken, je kunt dit voorkomen door grof zand, of liever grind, op de bodem van het plantgat te strooien. Triteleia komt van oorsprong van de Ameri kaanse westkust, uit streken waar minder regen valt dan hier. Zorg dus voor goede afwatering. Ik heb het over het plantgat, maar bedoel eigenlijk plantgaten. Want ik ben me maar al te bewust van de gewoonte van veel mensen om alle bollen uit een zakje in één gaatje te gieten. Plant de bollen niet in één gat, maar minstens 15 centimeter uit elkaar. Meng ze in het najaar eventueel door kro kus, iris, druifjes of tulpen, die al le eerder bloeien dan Triteleia. Triteleia met Allium sphaeroce- phalon samen is een vondst: de pauwblauwe bloemen van Trite leia kleuren mooi bij de rodekool- kleurige 'eitjes' van sierui Allium sphaerocephalon. Ook kun je de blauwe bloemschermen van de Triteleia combineren met knal oranje slaapmutsjes (Escholzia) en gifgroene wolfsmelk. Als deze heftige combinatie je wat te veel van het goede is, zou je eventueel kunnen overwegen af te blussen met zilvergrijs, in de vorm van Ar temisia of Eryngium giganteum. Kies - want je kunt kiezen - voor Triteleia Koningin Fabiola. Niet de bruisende ex-vorstin, maar de diepst paarsblauwe cultivar. Het kan ook heel anders: toen ik begin juli in een Engelse tuin op bezoek was om (met toestem ming van de eigenaar) wat orchi- deeënzaad te verzamelen in een bloemenweide, waren de meeste wilde bloemen uitgebloeid. Het gras begon al te vergelen en hier en daar bloeide nog slechts wat wikke en biggenkruid. Op mijn zoektocht naar uitgebloeide orchi deeën kwam ik bij een stuk gras dat vol stond met opvallende paarsblauwe bloemschermen. Van meters afstand zag je ze staan. En hoewel ik weet hoe een Triteleia eruitziet, duurde het toch even voordat ik me realiseerde wat ik zag: Triteleia, verwilderd in gras. Je bent er zo aan gewend een plant in de kunstmatige omge ving van een perk of een border te zien, dat je diezelfde plant in zijn Lange rug, korte beentjes of een lastig in te richten woonkamer? Soms is een standaardbank gewoon niet handig. Laat het meubel helemaal op maat maken. Er zijn allerlei opties. HOE KIES JE EEN BANK? Triteleia Koningin Fabiola. Voor elke bilpartij een bank Het kiezen van de ideale bank is een kwestie van smaak, maar er is meer. Zo is de juiste zithoogte en -diepte, pas send bij de lichaamslengte, belangrijk voor comfort. De doorsnee Nederlander zit prima op een bank met een ge middelde zitdiepte van 52 centimeter. In onderbeenlengte kan veel verschil zitten. Pas hier, met hulp van de adviseur in de woonwinkel, de hoogte van het meubel op aan. Bedenk welke zithouding de voorkeur heeft. Is actieve of re laxte zit nodig of wordt de bank juist vooral gebruikt om op te liggen? Ook het gewicht van de gebruiker speelt een rol. Zware personen kiezen een hardere zitting dan lichtgewich ten. Voel ook of de hoogte van de armleuningen prettig is. Verder is het een kwestie van veel proefzitten. Schroom niet en ga in de winkel rustig een tijdje zitten, hangen of zelfs lig gen. De keuze voor een nieuwe bank mag best serieus wor den genomen. Vergeet ook niet de plek waar de bank komt te staan op te meten. In de winkel oogt een bank vaak veel kleiner dan thuis. Vraag de verkoopadviseur naar mogelijkheden tot maatwerk, vaak is meer mogelijk dan gedacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54