Verdachte moord Els Borst stak zus 40 keer Duitsland en België zijn veel humaner Azoren IN HET NIEUWS 3 AZOREb DEN HAAG - „We behoren niet bepaald tot de meest ruimhartige landen in Eu ropa. Eerder tot de min ste", zegt Peter Rodrigues, hoogleraar immigratie- recht. De ene na de andere mensenrechtenorganisatie tikte Nederland al op de vingers. De opvang moest beter worden geregeld en humaner, klonk het steeds. Al gold dat voor meer landen in West-Euro pa. Het kan echt beter, stel len deskundigen. „Ik durf te zeggen dat in veel omlig gende landen men royaler omgaat met illegalen. De lat om hulp te krijgen ligt in ons land wel erg hoog", zegt Rodrigues. Nederland is meer verge lijkbaar met Groot-Brittan- nië, waar net als hier poli tieke afwegingen het asiel beleid dicteren. Conserva tieve partijen trappen op de rem. Een streng migra tiebeleid is immers vaak een verkiezingsbelofte. Het brengt Nederland op de ranglijst van humani teit in de buurt van Italië en Griekenland, waar wei nig wordt geregeld voor uitgeprocedeerden. Door de ligging van die landen bij Afrika en het Mid den-Oosten, puilen de op vangcentra er al uit. Het kan anders. België sti muleert illegalen te ver trekken, maar vangt hen toch ook op in lokale nood- centra. En in Duitsland, dat de grootste toestroom van Eu ropa te verwerken krijgt, is opvang geen punt van discussie. Voedsel, onder dak en zelfs een zakcentje zijn er standaard. Zoals het ook in Zweden en Noorwegen gaat, waar ille galen zelfs een toelage kunnen ophalen. „Opvang wordt in veel lan den juist gezien als mid del van immigratiebeper king", zegt Lieneke Slin- genberg, universitair do cent migratierecht aan de VU in Amsterdam. „Door opvang blijven mensen in het zicht. Er is controle en je kent dan wel de aantal len. Via gesprekken en vrij heidsbeperkingen wordt daarna druk uitgeoefend om illegalen terug te laten keren naar hun land. Het is maar hoe je het bekijkt." De aanklacht is dat hij de vrouw met voorbedachten rade om het leven heeft gebracht. Van U. moet volgende week vrijdag voor het eerst voor de Rotterdamse rechter komen vanwege de moord op zijn zus. Het onderzoek naar de ge welddadige dood van Els Borst is nog in volle gang. Van U., die boven zijn zus in Rot terdam woonde, werd in januari aangehouden nadat de vrouw dood werd gevonden op de trap. Nadat DNA van hem was afgeno men, kwam hij in beeld als ver dachte voor de moord op Borst. De verdachte verblijft in het Pie- ter Baan Centrum voor psychia trisch onderzoek. Al voor de moorden stelde het hof vast dat hij een bedreiging voor de samen leving was toen hij de cel in moest voor wapenbezit. Hij ont liep zijn straf omdat hij niet kwam opdagen bij het uitspreken van zijn vonnis. Justitie staakte haar pogingen hem achter de tra lies te krijgen. Een onafhankelijke commissie on derzoekt wat er de afgelopen ja ren misging rond Van U. Zo ver zuimde het Openbaar Ministerie in 2012 DNA af te nemen, wat wel had gemoeten bij een veroorde ling voor wapenbezit. Was dit wel gebeurd, dan had Van U. in de DNA-databank gezeten en was de zaak rond Borst mogelijk al kort na haar dood in februari 2014 opgelost. En had de zus mogelijk nog geleefd. De verdachte verblijft in het Pieter Baan Centrum voor psychiatrisch onderzoek. 1149 VRIJDAG 17 APRIL 2015 Uitgeprocedeerde asielzoekers in een gekraakt kantoorpand in Amsterdam-West. De groep werd eerder uit de Vluchtgarage gezet en zwerft sindsdien door de stad. foto Olaf Kraak/ANP door Tobias den Hartog door Marjolein Groenendijk en Adrianne de Koning ROTTERDAM - De 39-jarige Bart van U. heeft zijn zus (43) maar liefst veertig messteken toegebracht. De Rotterdammer, ook verdacht van de moord op oud-minister Borst, stak zijn zus in haar hals, borstkas, gezicht, armen en handen, blijkt uit de voorlopige dagvaarding. Ontdek per huurauto de prachtige Azoren. Geniet van een overweldigende natuur, charmante dorpjes en vele excursiemogelijkheden als walvisspotten en wandelingen. Sao Miguel - Hotel Solar de Conde Verblijf in 3* hotel met uitzicht over de bergen. De perfecte uitvalsbasis voor excursies Klantbeoordeling 8,3: "Verborgen parel!" Zie: Kras.nl/38602 Sao Miguel - Hotel Bahia Palace 4* hotel aan een mooie baai met zandstrand. Grote tuin met zwembad en zonneterras Klantbeoordeling 8,3: "Prachtiggelegen" Zie: Kras.nl/38181 Combi Terceira, Faial Sao Miguel Het beste van de Azoren, verblijf in 4* hotels. 2 binnenlandse vluchten inbegrepen Klantbeoordeling 7,9: "Prachtige eilanden" Zie: Kras.nl/38295 Grand Tour Azoren - 5 eilandenreis Uniek! Dé complete Azoren ontdekking. Een absolute must voor natuurliefhebbers Klantbeoordeling 8,4: "Puurgenieten!" Zie: Kras.nl/38441 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 11 dagen v.a. 15 dagen iinw CLtn d[0 VI&ITATOOTfcCOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3