SPORT 39 De favorieten Driemaal scheepsrecht voor Harmes? Vasseur gaat voor trilogie De vrijwilliger Herman Sarneel geniet vooral van de Kidsrun Vrouwenwedstrijd IJsebaert gaat voor het podium Estafettemarathon Loopjongens van Curamus vs Loopmeiden van Curamus Eén keer was Erwin Harmes de torenhoge favoriet om de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen te winnen, maar ging hij ten onder aan de druk. Een keer liep Harmes bijna de perfecte marathon, maar moest hij in de slotfase Sébastièn Schletterer voor laten gaan. Komende zaterdag staat poging drie voor de Middelburger op het programma. Als drie keer inderdaad scheepsrecht is dan wint Harmes de marathon. De enige die het feestje van Harmes nog kan verstoren is op basis van de voorinschrijvingen Remy Vasseur, al is de kans aanwezig dat een andere sterke Zeeuwse loper zaterdag alsnog inschrijft. Maar een nog grotere tegenstander van Harmes is Harmes zelf. Een te snelle start wil hem aan het eind van de race nog wel eens opbreken. „Vorig jaar deed ik 2.30 uur over de marathon, die tijd hoop ik nu te verbeteren", zegt de ambitieuze Middelburger aan de vooravond van de marathon. „Ik ben goed in vorm." Eigenlijk zou Harmes helemaal niet meedoen in Zeeuws-Vlaanderen, hij wilde immers een toptijd lopen in de Marathon van Rotterdam. „Maar die kwam net iets te vroeg, omdat ik ziek ben geweest. Ik heb last gehad van m'n longen en ribben en durfde het niet aan. Daarom ben ik geswitcht. Nu heb ik nergens meer last van. De marathon winnen zou echt super zijn, de finish is dit jaar in Hulst en dat is een heel gezellig stadje. Er zullen veel toeschouwers zijn, dus dat brengt best wel wat druk met zich mee." De Middelburger kende door persoonlijke problemen een moeilijke voorbereiding. „Dat vreet wel aan me, maar er zijn heel veel mensen die me gelukkig steunen. Ik wil me zaterdag volledig concentreren op het lopen en er een mooie wedstrijd van maken. Ik heb er heel veel zin in." Sinds dit jaar telt Zeeland drie marathons: de Trail by the Sea, de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen en de Kustmarathon. Remy Vasseur steekt het niet onderstoelen of banken, hij gaat voor drie op een rij. De Vlissingse triatleet heeft zich ten doel gezet om ze alle drie winnend af te sluiten. Stap 1 zette hij in februari door te zegevieren in de Trail by the Sea, stap 2 moet komende zaterdag volgen in Hulst en als alles meezit gaat hij ook nog voor de winst in de Kustmarathon. „Drie keer winnen in je eigen provincie? Dat zou toch fantastisch zijn. Ik ben veel beter in vorm dan vorig jaar. Vorig week liep ik nog erg lekker in de Oosterscheldeloop in Goes, dus dat belooft wel wat voor Zeeuws-Vlaanderen." De Vlissingse triatleet ziet in Erwin Harmes zijn grootste concurrent. Saillant detail is dat Vasseur samen met Harmes over een maand een duo vormt bij de Bike2Run-wedstrijd in Vlissingen. „Maar er kan natuurlijk ook nog een sterke Belg aan de start staan, dat weet je bij deze marathon maar nooit." Vasseur heeft een tijd van 2.34 uur in gedachten. „Ik verwacht dat Erwin wel snel zal starten, maar ik laat me daar niet gek door maken. Ik loop altijd mijn eigen race. Ik hoop dat het warm weer wordt, dat ligt mij wel." De Vlissinger heeft in aanloop naar de marathon minder lange duurtrainingen gedaan, maar zich meer gefocust op krachttraining. „Dat bevalt heel goed, ik merk dat ik veel sterker word. Mijn overwinning in de Trail by the Sea had ik ook aan de nieuwe manier van trainen te danken." Ongeveer 350 vrijwilligers zullen tijdens de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen in touw zijn om het evenement in goede banen te leiden. Een van hen is Herman Sarneel. Hij verzorgt de pr, maakt flyers en verstuurt nieuwsbrie ven. „Hoe langer je bij het evenement bent betrokken, hoe meer werker bij komt." Sarneel, die altijd werkzaam is geweest in het basisonderwijs, zet zich sinds zijn pensioen in voor de marathon. ,Drie jaar geleden ben ik erbij gekomen. Ik had al de nodige bestuurservaring, want ik ben secretaris geweest bij voetbalclub Corn Boys en voorzitter van triatlonvereniging het Zwin. Ik ben in contact gekomen met Marlon Roels, de grondlegger van de marathon, en hij heeft me gevraagd. Ik wilde echter even wachten tot ik met pensioen was, nu heb ik er voldoende tijd voor. Vrijwilligers zijn heel belangrijk voor deze marathon, daarmee valt of staat het evenement." De laatste maanden heeft Sarneel het meeste werk. Maar in september beginnen we al met flyers maken. Op de dag zelf ben ik contatcpersoon voor de pers." Vanuit de media komt steeds meer aandacht voor het evene ment, dat elk jaar een beetje meer groeit. Sarneel kijkt zelf het meest uit naar de Kidsrun. „Dat heeft er ongetwij feld mee te maken dat ik uit het onderwijs kom. Ik vind het prachtig om al die blije gezichten te zien als ze vol inspanning een rondje rennen." De Belgische Sofie Claus uit Sinaai is op papier de sterkste vrouw in het startveld van de marathon. Vorig jaar liep ze de Marathon van Eindhoven nog in 3.07.42. Mocht ze zaterdag die tijd evenaren, dan lijkt ze op voorhand niet te kloppen. Daarachter ligt de strijd waarschijnlijk open. In Hulst zullen de ogen vooral gericht zijn op Ingrid IJsebaert, de vrouw die in 2013 in haar eigen woonplaats de toeschouwers in vuur en vlam zette. Een herhaling van die prestatie lijkt er op voorhand niet meteen in te zitten, maar bij IJsebaert weet je het nooit. „Het is twaalf dagen na de Zestig van Texel", zegt IJsebaert. „Ik heb er veel zin in en ga er vol in, maar weet niet of mijn lijf dat alweer leuk vindt." Op Texel liep de Hulsterse zestig kilometer. Zaterdag moet ze 42 kilometer overbruggen. „Ik ga voor een podiumplek." Ze verwacht Cisela van den Bergh, Annemiek Smet en Audry van Dijke ook van voren in het veld. Bij zorginstelling Curamus in Zeeuws-Vlaanderen zal het maandag op de werkvloer waarschijnlijk maar over één ding gaan. Waren de Loopmeiden sneller dan de Loopjongens? Het bedrijf doet met twee teams mee aan de estafettemarathon en daarin staat behoorlijk wat prestige op het spel. Zo'n 140 teams, die uit minimaal twee en maximaal vier personen bestaat, nemen het tegen elkaar op. Je mag het niet hardop zeggen, maar het is misschien wel het populairste en meest besproken onderdeel van de marathon. Sommige teams zijn al maanden bezig met de voorbereiding en alles staat in het teken van de overwinning. Bij andere ploegen - zoals het Bierteam uit Clinge of Zethetbiermaarkoud uit Breda - zijn de verwachtingen ongetwijfeld een stuk minder hoog gespannen. Hoe dan ook, de estafettemarathon is een begrip in Zeeuws-Vlaanderen. En of de Cipskamer uit Philippine, de Leffe Mannen uit Hulst of de Snelle Wuufkes uit Axel nou winnen of verliezen, het plezier zal er niet minder om zijn. infographic Rob Paardekam, Rolant Quist foto's Peter Nicolai, Mark Neelemans, Marcelle Davidse, Camile Schelstreate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39