Dressuurpaard Capri Sonne verkast naar Engeland SPORT 35 Zeel. Middelburg is lachende derde Geen kwaad woord over het Fran se merk, sinds hij er in Londen olympisch goud op won. En de laatste trainingsweek in Naald wijk, speciaal uitgezocht omdat die turnzaal uitgerust is met Gym- nova-apparaten. „Een supertoe stel. Daar vloog ik fantastisch." Bij aankomst in Montpellier merk te Zonderland in de trainingshal al een verschil. De wedstrijdop stelling op het podium voelde weer anders aan. Hij slaagde er niet in het verschil in vering te fi- netunen. „Als turner moet je met alle situaties om kunnen gaan. Ik zoek de oorzaak meer bij mezelf." Door fysieke ongemakjes en een verkoudheid verliep de voorberei ding op het EK niet optimaal. „Ik heb me wel eens fitter gevoeld. De ervaring leert dat er toch wel fantastische oefeningen uitko men, als ik een goede dag heb. Maar de ruimte om moeilijkhe den op te vangen bleek kleiner dan normaal." Sporter en coach Daniël Knibbeler deden de misè re van Montpellier af als een inci dent. Zij zien nog geen reden om met het oog op het WK later dit jaar te sleutelen aan het rekpro- gramma met idealiter twee combi naties van twee vluchtelementen. De verzwaarde brugoefening van Zonderland kwam in Zuid-Frank rijk ook al niet uit de verf, met als resultaat een twaalfde plaats voor de winnaar van het brons vorig jaar in Sofia. Daardoor is hij in het weekeinde gedwongen toe te kij ken bij de toestelfinales hoe Bart Deurloo (achtste op vloer) en Yu ri van Gelder (zesde op ringen) het er vanaf brengen. Voor Deur loo kon het de pijn van het mis sen van de rekfinale niet verzach ten. Hij voelde zich op zijn zachtst uitgedrukt ondergewaar deerd door de jury. Zelf gebruikte hij de term 'hard genaaid'. Hij kwam naar Montpellier voor niets minder dan een medaille op rek. Mogelijk gloorde zelfs goud na het wegvallen van Epke. Di rect na zijn oefening, inclusief vier losse vluchtelementen, maak te Deurloo een armgebaar ten te ken dat de finaleplaats was veilig gesteld. De felicitaties van coach Jeroen Jacobs sterkten hem in die overtuiging. Tot de keiharde cij fers op het scorebord verschenen. Op de tribune liet ook de jarige Zonderland zijn afkeur blijken. „Een gevalletje turnen", ver woordde bondscoach Bram van Bokhoven het diplomatiek. De Ridder sterk op WK studenten Op de eerste dag van het WK korfbal voor studenten heeft de Arnemuidse Anita de Ridder indruk gemaakt. Met Nederland 2 won ze met 29-7 van Hong Kong en scoorde ze liefst acht keer. Het duel met Chinees Taipei werd eveneens gewonnen: 19-16. De Middelburgse Nao mi Zuidweg won tweemaal met Nederland 1. Zeeuwse renners in Amstel Gold Race De Zeeuwse wielrenners Marco Minnaard en Johnny Hoogerland rijden zondag al lebei de enige Nederlandse voorjaarsklassieker, de Am- stel Gold Race. Voor Min naard wordt het zijn tweede Gold Race; vorig jaar stapte hij uit na een valpartij. Voor Hoogerland wordt het zijn zesde Gold Race. Zonder zeifin actie te ko men heeft Zeelandia Middel burg goede zaken gedaan in de tweede klasse E van het zondagvoetbal. Titelconcurrent Uno Animo verloor de inhaalwedstrijd tegen 't Zand met 2-0, waar door Zeelandia Middelburg en Uno Animo nu samen op kop staan met 40 punten uit 22 duels. Evenwichtige dag voor Ben Provoost In het NK dammen heeft Ben Provoost gisteren twee punten gehaald, 's Ochtends speelde de Zeeuwse damtop- per gelijk tegen Frits Luteyn en 's middags bereikte hij hetzelfde resultaat tegen Wouter Sipma. Provoost staat negende. Alexander Baljakin leidt de titelstrijd. De voormalige Duitse won in 2012 op de Olympische Spelen in Londen goud in de landenwed- strijd en brons in het individuele dressuurtoernooi. Ze ziet in Capri Sonne de opvolger van haar huidi ge toppaard Mistral, die met zijn twintig jaar aan zijn pensioen toe is. Van der Endt kocht Capri Sonne in 2010 op een veiling in Den Bosch, toen de viervoeter drie jaar oud was. Terwijl er diverse jonge paarden voor meer dan een ton van de hand gingen, betaalde de Yersekenaar 15.000 euro voor het hengstje. Amper twee jaar later reed Dinja van Liere Capri Sonne in het Duitse Verden naar de der de plaats op het WK voor vijfjari ge paarden en was hij een veel voud van de aankoopprijs waard. Daarna begonnen Van Liere en Capri Sonne aan een ongekende opmars in de dressuurwereld, waarbij ze bijna alles wonnen wat er te winnen was. Van der Endt heeft het over een 'once-in-a-life- timepaard'. Hij noemt de hengst in één adem met toppers als Toti- las en Valegro, de in Burgh-Haam- stede gefokte goudenmedaillewin naar van Londen 2012. „Zijn drie basisgangen zijn uitstekend en het gemak waarmee hij leert en de oefeningen ten uitvoer brengt zijn fenomenaal. En wat ook heel belangrijk is, hij doet altijd ver schrikkelijk z'n best." En ook voor Dinja van Liere heeft hij lovende woorden. Hij ziet in haar een minstens even getalen teerde amazone als Tomlin- son-Bechtolsheimer. „Dinja is heel erg goed. Die komt er wel." De laatste belangrijke zege boek ten Van Liere en Capri Sonne drie weken geleden op het NK indoor, waar ze de titel in de Prix Saint George - de op een na hoogste klasse die er is - met overmacht grepen. Van der Endt kreeg aanbiedingen uit de hele wereld voor zijn paard, Ik heb Capri Sonne niet gekocht voor de handel. Ik heb hem gekocht om er van te genieten maar sloeg die altijd af. „Ik heb Capri Sonne niet gekocht voor de handel. Ik heb hem gekocht om er van te genieten. Maar omdat de waarde zo steeg, werd het risico om hem te houden steeds groter. Dressuurpaarden zijn enorm kwetsbaar, een ongeluk zit in een klein hoekje. Ik wist dat hij een keer weg zou gaan en wachtte op een goede koper. Van doorslagge vend belang bij de keuze voor Lau ra Tomlinson was haar vriendelij ke rijstijl zoals Capri Sonne ook gewend was bij Dinja." Over prijzen wordt in de paarden sport nooit in het openbaar ge sproken. Voor welk bedrag Capri Sonne van eigenaar is verwisseld is dan ook niet bekend, maar dat de verkoopprijs ver boven het mil joen ligt, is wel duidelijk. Laura Tomlinson-Bechtolsheimer wil Capri Sonne de komende jaren klaarstomen voor de Grand Prix. Omdat de zwarte hengst nog maar acht jaar is, mag hij pas vol gend jaar uitkomen op dat niveau. De Olympische Spelen van 2016 in Rio de Janeiro komen daarom nog te vroeg. Jan-Kees van der Endt verwacht dat het paard er in in 2020 wel zal staan. Voor Dinja van Liere is het zuur dat ze afscheid moet nemen van Capri Sonne. Mede dankzij de hengst kon ze zich ontwikkelen tot een internationaal erkende topamazone. „Dinja raakt een gro te vriend kwijt", beseft Van der Endt. „Ik ben haar erg dankbaar dat ze Capri Sonne op het niveau gebracht heeft waar hij nu is. We hebben er allebei enorm van geno ten. Dinja is professional en weet dat het zo gaat in de paarden sport. Er zijn paarden genoeg, ze krijgt zeker nieuwe kansen." Cap ri Sonne was niet alleen 'werk zaam' als dressuurpaard, maar ook als dekhengst. Daar komt een eind aan. Tomlinson-Bechtolshei mer gaat het paard alleen gebrui ken in de sport. VRIJDAG 17 APRIL 2015 nadat hij een smakker heeft gemaakt op de rekstok, het toestel dat hem de afgelopen jaren zoveel plezier heeft be- Epke Zonderland krabbelt overeind zorgd. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP NORWICH VALKENBURG VLISSINGEN EMMELOORD door Koen de Vries YERSEKE - Het talentvolle Zeeuwse dressuurpaard Duvals Capri Sonne is verkocht. Eigenaar Jan Kees van der Endt uit Yerseke zette woens dag zijn handtekening onder een contract waarin staat dat de Engel se topamazone Laura Tomlin- son-Bechtolsheimer de nieuwe ei genaar is. Jan Kees van der Endt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35