Strijd om de rode lantaarn zorgt voor diskwalificatie, andere regel en ontslag riHHHKKh Bas Dost is het helemaal kwijt Clubarts boos weg bij Bayern na Porto-echec 34 SPORT EK TURNEN De geschiedenis in Montpellier herhaalt zich. Weer maakt Epke Zonderland op het EK een doodsmak. Een jaar eerder was Philippe Tes- nière laatste geworden in de Tour. Dat had de Fransman geen windeieren gelegd. In de crite riums haalde hij een leuk zakcent je binnen. Dat wilde hij in 1979 nog wel een keer. Eén dag voor Pa rijs stond hij warempel weer laat ste. Als opmerkelijke bonus droeg hij ook nog 's de rode trui als suc cesvolste 'tussensprinter'. Dubbel kassa! Omdat Gerhard Schönbacher als nummer voorlaatst nog best dicht bij stond (binnen een minuut), besloot Tesnière de tijdrit op de voorlaatste dag op z'n dooie akker tje te rijden. Maar hij deed het iets té dooie-akkerig. Hij verteer de de 49 kilometer op ruim een kwartier van winnaar Bernard Hi- nault. Hij had daardoor meer dan de toegestane 20 procent achter stand en Tesnière werd uit koers Zijn laatste voltreffer dateert in middels van 1 maart. Door onder meer twee goals van Dost won Wolfsburg met 3-5 bij Werder Bre men. Maar sindsdien staat hij droog, inclusief zijn invalbeurten in de interlands tegen Turkije en Spanje zelfs al twaalf wedstrijden. Zijn club Wolfsburg kon zijn doel- nog 7Q dagen TOURHISTORIE genomen. Schönbacher was de lachende nummer negentig. Hem werd de laatste plaats in de schoot gewor pen. In de laatste etappe 'vierde' hij dat door kort voor de finish af te stappen en de grond te kussen. Zijn kostje in de na-Tourse crite riums was gekocht. Dat beviel hem zo goed, dat hij een jaar later weer voor de laatste plaats ging. Mede doordat zijn ploegleider Pa- DRIE KEER VANSEVENANT punten gisteravond goed gebrui ken in de Europa League. Op ei gen veld gingen de Duitsers er kansloos af tegen Napoli. Halver wege was het al 0-2 door goals van Higuain en Hamsik. Toen Dost na een klein uur gewisseld werd voor Nicklas Bendtner, maakten de Italianen de return helemaal tot een formaliteit. Ham sik en Gabbiadini zorgden voor 0-4, Bendtner redde de eer. Meer succes was er voor een ande re Nederlander: Jeremain Lens. In dienst van Dinamo Kiev zorgde hij na 36 minuten voor de ope ningstreffer tegen Fiorentina. In blessuretijd werd het nog 1-1 in trick Lefevre hem daarvoor een bonus in het vooruitzicht stelde. Het was wel een iets linkere ambi tie geworden. De Tour-organisa tie vond de prestigieuze strijd om de rode lantaarn namelijk hele maal niet leuk. Voor enkele etap pes werd daarom bedacht dat de nummer laatst uit de koers werd genomen, ook al was deze renner binnen de tijdslimiet gebleven. Maar toch lukte het Schönbacher om het hek te sluiten. Toen hij zijn bonus wilde cashen, gaf Lefevre echter niet thuis. Een stevige woordenstrijd volgde, die uitmondde in het ontslag van Schönbacher. En Tesnière? Die kwam in 2981 alsnog dicht bij zijn tweede laatste Tour-plaats. Hij werd tweede van onderen, boven de Spanjaard Faustino Cuelli. Frat sen zoals in 1979 om nog meer tijd te verliezen, liet hij ditmaal achterwege. 2006-2008 2001,2004 1987,1989 1979,1980 1922,1923 Kiev. Ruud Vormer mag ook nog hopen op een vervolg in de Euro pa League. Hij speelde met Club Brugge op eigen veld doelpunt loos gelijk tegen Dnjepr Dneprop etrovsk. MONTPELLIER - De turner en zijn rekstok. Het is een bijzondere rela tie. Epke Zonderland kan er uren over uitwijden. Hij heeft liever geen ruzie met de stalen stang, want dat gevecht wint hij zelden of nooit. In Montpellier liep het weer eens uit de hand. Uitgere kend op zijn 29e verjaardag. „In een feestje heb ik nu geen zin." Net als drie jaar geleden in dezelf de stad, dezelfde Park Suites Arena, zat de EK-klus er na de kwalificaties al op voor de blonde Fries. Met dit verschil dat Zonder land in de tussentijd een olympi sche, twee wereldtitels en een Eu ropese titel rijker is geworden. Een kampioen van dergelijke sta tuur valt extra diep. Van alle deel- Ik zoek de schuld bij mezelf, niet bij het toestel, ledereen moet het ermee doen nemers aan de ochtendsessie was Zonderland de enige die door de speaker aangekondigd werd, voor af aan zijn rekoefening. Even later klonken kreten van ontzetting door de matig gevulde hal. De Vliegende Hollander had een buiklanding gemaakt. De Gaylord II deed Zonderland uiteindelijk de das om. Het vlucht- element is genoemd naar Mitchell Gaylord, de Amerikaan die op de Olympische Spelen van 1984 een perfecte tien scoorde. Na zijn turncarrière had hij rollen in speelfilms. Hij deed onder andere de stunts als stand-in voor Chris O'Donnell in de rol van Robin in Batman Forever. Zonderland bleek dit EK niet in staat tot stun ten. „Als ik de stok wel had ge pakt, had ik de slinger erna niet gehaald. Zo dicht zat ik erop. Ik schatte het totaal verkeerd in." Ook bij de eerste twee vluchtele- menten (Cassina en Kolman) kwam hij niet goed uit, maar wist hij in de vlucht nog wat te corrige ren. „Ik zoek de schuld bij mezelf, niet bij het toestel. Iedereen moet het ermee doen." Het sierde de ge vallen kampioen dat hij geen uit vluchten zocht. Het ene merk turntoestel is weerbarstiger dan het andere. Maar zelfs het ene Gymnova-rek is niet het andere, weet Zonderland uit ervaring. Müller-Wohlfahrt doeldee op de verloren wedstrijd van Bayern woensdag in de Champions Lea gue (3-1). „Daardoor is de vertrou wensrelatie die nodig is voor suc cesvol medisch werk te veel be schadigd", aldus de 72-jarige Müller-Wohlfahrt die de medi sche staf van Bayern bijna veertig jaar onder zijn hoede had. Bayern München miste tegen FC Porto veel geblesseerde spelers. Ar jen Robben was niet beschikbaar wegens een blessure aan de buikspieren. Müller-Wohlfahrt botste eerder dit seizoen al eens met Pep Guar- diola, de succesvolle trainer van de koploper van de Bundesliga. Andere zondebokken werden ge vonden in het trio blunderende spelers Xabi Alonso, Dante en Jé rome Boateng. Clubicoon Franz Beckenbauer had het gemunt op de Braziliaanse verdediger die door een slechte aanname de 2-0 inleidde. „Dante moet de bal con troleren als een Braziliaan. Als hij uit IJsland zou komen of van de Noordpool, dan zou ik zeggen: hij heeft zijn skischoenen nog aan. De manier waarop hij de bal ver speelde was verschrikkelijk." Beckenbauer was ontevreden over de prestatie van het comple te elftal. „Geen speler heeft zijn normale niveau gehaald." Zonderland heeft ruzie met rekstok door Rudy Boogert VLISSINGEN - Gerhard Schönbacher is voor altijd verbonden aan de laat ste plaats in de Tour de France. De Oostenrijker droeg zowel in 1979 als in 1980 de rode lantaarn na drie weken fietsen door Frankrijk. Vooral zijn strijd om de laatste plaats in 1979 had de gevolgen. VLISSINGEN - Bas Dost leefde in het begin van 2015 op een roze wolk. Bijna elke bal die hij op het doel schoot, was raak. Na de wedstrijd van gisteravond tegen Napoli in de kwartfinale van de Europa League wacht de Nederlandse spits al tien duels op een volgend doelpunt. De Belg Wim Vanseve- nant is de enige renner die driemaal laatste is geworden in de Tour de France. Wanneer Club Brugge-Dnjepr Dnepropetro vsk 0-0. Dinamo Kiev-Fiorentina 1-1 (1-0). 36. Lens 1-0, 90+2. Babacar 1-1. Sevilla-Zenit St. Petersburg 2-1 (0-1). 29. Ryazantsev 0-1, 73. Bacca 1-1, 88. Suarez 2-1. Scheidsrechter: Nijhuis. Vfl. Wolfsburg-Napoli 1-4 (0-2). 15. Higuain 0-1, 23. Hamsik 0-2, 64. Ham sik 0-3, 77. Gabbiadini 0-4, 80. Bendt ner 1-4. door Marcel Luyckx Epke Zonderland Laatste Renner 3x Wim Vansevenant (Bel) 2x Jimmy Casper (Fra) 2x Mathieu Hermans (Ned) 2x Gerhard Schönbacher (Oos) 2x Daniel Masson (Fra) Laatste 3x 2x 2x 2x 2x MÜNCHEN - De beroemde clubarts Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt heeft zijn functie bij Bayern Mün- chen neergelegd. Dat heeft hij gis teren in een officiële verklaring la ten weten. „Om voor mij onver klaarbare redenen is onze medi sche staf verantwoordelijk gesteld voor de nederlaag tegen FC Porto", zei hij. In het Duitse Verden reed Dinja van Liere met Capri Sonne in 2012 naar de derde plaats op het WK voor vijfjarige paarden. Jan Kees van der Endt houdt de prijs vast. foto Leanjo de Koster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34