66 De oorzaak zal waarschijnlijk nooit duidelijk worden 32 ZEELAND WESTERSCHELDE Onderzoek van plaatvallen moet de veiligheid van dijken verbeteren - VLISSINGEN - Het lijkt vanuit de lucht nog het meest op een mete oorinslag of een uit elkaar geklap te vulkaankrater. Maar in de Wes terschelde is geen brok steen uit het heelal gestort en vormen niet lava- maar waterstromen het (on- derwater)landschap. Door nog on bekende oorzaak is eind juli vorig jaar een gat in de Plaat van Wals oorden geslagen. Met de snelheid waarmee de zandplaat is afgebro ken, wordt die nu weer opge bouwd. 24 uur per dag, 7 dagen in de week, 365 dagen per jaar ver plaatst het water in de Wester schelde zand. Geen dag is het (on- derwater)landschap hetzelfde, al is dat vanaf de dijk nauwelijks te zien. Soms schuiven stukken van zandplaten af. Maar omdat het vaak onderwater gebeurt, ziet nie mand er iets van. Niet voor niets keek menig schip per vorig jaar zijn ogen uit toen een stuk van de Plaat van Wals oorden afschoof. Bij laag water te kende zich tussen Walsoorden en Baalhoek aan de rand van de plaat een enkele meters hoge klif af. Een gapend gat van zo'n 200 me ter bij 300 meter. Het zand schoof voor een deel in de vaargeul en is daar direct weg- gebaggerd om de scheepvaart niet te hinderen. Waardoor het zand aan de rand van de zandplaat is gaan schui ven, is voor Rijkswaterstaat nog steeds een vraag. „De oorzaak zal waarschijnlijk nooit duidelijk wor den", vertelt Gert-Jan Liek. „Het kan zijn dat een zandwinner nog zand heeft gewonnen. Dat kon in 2014 nog op die plek, of dat een zware golf voorbij is gekomen. Je weet pas achteraf dat zoiets heeft plaatsgevonden, dus je bent nooit op tijd om zoiets te zien." Plaatvallen komen vaker voor, zo wel in de Wester- als Oosterschel- de. „De Val bij Zierikzee heet niet voor niets zo. Naast de 'krater' op de plaat van Walsoorden liggen drie kleine 'hapjes'. Dat zijn eer der ook plaatvallen geweest. Maar deze was wel heel erg groot." Na de plaatval zijn verschillende onderzoeken gestart. Want net als vulkaanuitbarstingen, laten plaat vallen zich (nog) niet voorspellen. „Je ziet het eindresultaat. Plaatval len zijn zo lastig te voorspellen, omdat ze van veel dingen afhanke lijk zijn. Behalve de waterstand, bepalen pakking van zand, steil heid van de helling en de hoogte waarover de helling steil is of het zand gaat vloeien. Als per onge luk een schip zijn anker kwijt raakt, kan dat een trilling veroor zaken die genoeg is om het zand te laten schuiven." Net zoals bij een lawine is het van belang om plaatvallen vooraf te kunnen voor spellen. „Nu gebeurt het aan een plaat- rand, maar als het meer richting de oever is wordt het misschien vervelender", legt Marco Schrijver van Rijkswaterstaat uit. „Want dan krijg je met dijken te maken. Maar dit vormt geen risico, want de vooroevers houden we strak in de gaten en deze zijn waar nodig versterkt. Toch is het goed om te snappen hoe zo'n fenomeen zich herstelt. Want die informatie kun nen we gebruiken om de oevers en de dijken beter te kunnen be waken." Direct na de val op de Plaat van Walsoorden is in samenwerking met Vlaanderen een groot onder zoek opgezet. Door middel van peilingen wordt per vierkante me ter in kaart gebracht hoe het zand zich beweegt. Niet alleen op de plek van de plaatval wordt geme ten, ook in de directe omgeving ervan. „We willen leren hoe snel de zandplaat weer aanzandt. Het voordeel is dat we snel nadat het is gebeurd met het onderzoek zijn begonnen. Daardoor krijgen we een compleet beeld. Ook stopt Deltares dit gebied in een compu termodel. Dat gaat stroming en se- PLAATVAL BIJ WALSOORDEN Lawines in de Westerschelde Het 'gat' in de Plaat van Walsoor den in de Westerschelde is vanuit de lucht goed te zien. Ondertus sen slibt het al aardig dicht. Naar verwachting is de plaat volgend jaar hersteld. foto Rijkswaterstaat, Edwin Paree door Jeffrey Kutterink Gert-Jan Liek, Rijkswaterstaat Kapelle Hansweert Oosterschei Kruiningen Hoedekenskerke Perkpolder Platen van Valkenisse Plaat van Walsoorden Walsoorden Kloosterzande Flexibele storting 0 Plaatval Vaargeul Krabbendijke Waarde Rilland Saefting he infographic Rolant Quist foto Rijkswaterstaat Westerschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32