Het verhaal over zomerwonen aan de zeereep Gratis toegang wegens Nationale Museumweek WALCHEREN 31 ■ËÈDI;iAMER Geschreven door een relatieve nieuwkomer in de gemeenschap jes achter het duin: Anne-Marie Vermazen, Oostkappelse uit Mid delburg, in 2009 in het zomer- strandwonen ingewijd door haar vriend die er een huisje heeft. Het leek haar niks. „Mijn familie ging altijd naar Oranjezon. Mijn vader vond het hier te druk. Ik ook. Dus ik kwam hier nooit." Omgepraat door haar lief werd de eerste dag ook nog eens niks. „Ik had het gevoel dat iedereen op die bordessen keek. Toen liep mijn hond ook nog weg. Dat viel niet goed." Het leven aan de zeereep, rustig kabbelend of wild en woest on der monsterwolken, kreeg haar toch te pakken. Voorjaar 2012 keek ze die minihuisjes langs en dacht: „Ik zou best binnen willen kijken wie daar wonen." Ze besloot een boek te maken. „Ik ben te verle gen om aan te kloppen, dus ik vroeg de strandverenigingen een oproep te verspreiden." De verhalen lagen voor het op rapen. „Al bij de eerste mensen die ik sprak, kwam de vraag of ik iets over het verleden van de strandhuisjes wilde schrijven. Veel huisjes zijn familiebezit waar inmiddels de derde en vier de generatie komt." Met hulp van het Gemeentearchief schetste Ver mazen het begin van het Walcher se strandleven voor de gewone man: ontkiemd tijdens de Grote Staking bij De Schelde in 1928. Haar eerste boek schreef ze met historicus/publicist ]an Zwemer: 'Helpt hen! Het zijn wezen!' uit 2005 gaat over de hulpverleners van 1953. Dat ontstond uit de ver- Zo zegje dat Ik zit 'op strand' deze zomer. Zonder lidwoord. Net als bij 'op zee' halen die Vermazen tegenkwam in haar rol als projectcoördinator bij de Provincie Zeeland voor de herdenking van vijftig jaar Wa tersnood. 'Ik zit op strand' is een verslag ge worden van de sociale geschiede nis van de gewone werkende mens met kleine middelen die verpozing zocht en zich een tijde lijke samenleving bouwde op de rand van zee en land, waar de overheid steeds maar grip op poogde te krijgen. Beetje kramp achtig, vindt Vermazen, zelf pro vinciemedewerker. „Alles is er zelfgemaakt en uitgevonden, daar zijn de bewoners trots op. De be woners zijn hulpvaardig en zelfre gulerend. Bemoedig dat!" 'Ik zit op strand' is voor 20,05 eu ro te bestellen bij de boekhandel en www.bookscout.com. De Wijngaard serveert maaltijden Evangeliegemeente De Wijn gaard serveert vandaag maal tijden voor mensen die het financieel moeilijk hebben. Dat gebeurt in de zaal achter De Wijngaard-kerk in de Ka naalstraat. Aanvang 18.00 uur, zaal open vanaf 17.00 uur. Opgave via 0118-470860 of 0118-465132 of per mail: restorank@gmail.com De on kosten bedragen 2,50, voor een gezin maximaal 7,50. Lezing voor NGV over koloniën Wil Schackmann spreekt za terdag over de koloniën van de Maatschappij van Welda digheid. Hij doet dat op uit nodiging van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV). De lezing wordt ge geven in De Vroone, aan de Vereekestraat 74 te Kapelle. Aanvang omstreeks 14.30 uur na de algemene leden vergadering van de NGV. Willebrord-zangers treden op in kerk Het Willebrord Ensem ble uit Zoutelande concer teert zaterdag o.l.v. Elena Berdnikova in de Nederland se Hervormde Kerk in Sint- Laurens. Medewerking verle nen Petra Schot en Tom Lijf- togt (viool), Corella Nijsse (cello) en Bert Geleijns (kist- orgel). Aanvang: 20.00 uur. Toegang 11 euro, t/m 16 jaar 6 euro. Zaal open: 19.30 uur. Gymnastiek Hygiëa geeft uitvoeringen Gymnastiekvereniging Hygiëa in Westkapelle geeft zaterdag om 13.45 en 19.15 uur haar jaarlijkse uitvoerin gen in sportzaal De Bellink. Dat gebeurt met shows waarin een denkbeeldige reis door Zeeland wordt ge maakt. Entree: vier euro voor volwassenen en 2,50 eu ro voor kinderen. De zaal is een half uur voor aanvang van de uitvoeringen open. ION AT HOME MIDDELBURG - Ter gelegenheid van de Nationale Museumweek zijn er diverse activiteiten. Bovendien zijn bepaalde musea dan gratis toegankelijk. Een overzicht: Middelburg Zeeuws Museum: Op zaterdag de gratis publieksdag 'Van Potlood tot Ipad'. Bezoekers die in aanmerking willen komen voor tekenles op de ipad moeten zich vooraf aanmelden via rondleidingen@zeeuwsmuseum. nl. De tekenlessen zijn van 13.00-14.30 en van 15.00-16.30 uur. Deelnemers moeten hun eigen ipad meenemen en vooraf het pro gramma Adobe Sketch installe ren. Dat is te downloaden via: http://www.ado- be.com/products/sketch.html Oostkapelle Terra Maris: Van za terdag tot en met woensdag gratis toegang. Zaterdag is van 10.00 tot 17.00 uur de wisseltentoonstelling 'Het duistere dierenrijk' te bezoe ken. Op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur wordt op duistere die renrijk ingespeeld met doe-activi- teiten voor kinderen. Westkapelle Polderhuis, Dijk en Oorlogsmuseum: Tijdens het museumweekeinde bedraagt de entree van het Polder huis 1 euro. Expositie van Jan de Jonge in de ontmoetingsruimte. VRIJDAG 17 APRIL 2015 Anne-Marie Vermazen werkte drie jaar aan haar boek: „Ik durfde haast niet meer het strand op. Van alle kanten klonk: heb je het al af?" foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan DISHOEK - De Walcherse stranddor pen Dishoek en Westduin hebben hun eigen geschiedenisboek: 'Ik zit op strand', over de slaaphuisjes, wordt morgen gepresenteerd bij strandpaviljoen Vloed. Anne-Marie Vermazen, auteur OOST-SOUBURG KAPELLE SINT-LAURENS WESTKAPELLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31