Dictee is pittig maar te doen Telefoon almanak Verdwenen bankj'es bij* sluis snel weer terecht Bakkerij Boot in Ouwerkerk wordt woonhuis Wonen Lawines in de Westerschelde 32 en 33 ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 17 april 2015 25 Het kabinet komt met een aanvalsplan om de gevolgen van bevolkingsdaling in Zeeuws-Vlaanderen op te vangen. DEN HAAG - Binnen enkele maan den komt er een actieplan om de gevolgen van leegloop in Zeeuws- Vlaanderen tegen te gaan. Minis ter Stef Blok van Wonen en Rijks dienst zei dat gisteren in de Twee de Kamer. Het kabinet moet meer doen om de gevolgen van krimp op te van gen, vindt de Kamer. „Als je van Retranchement naar Knokke rijdt, is het of je van Nicaragua naar Zwitserland gaat", vindt Eric Smaling (SP), waarmee hij aan wil geven dat in Zeeuws-Vlaande ren nog veel te verbeteren valt. Blok komt in het actieplan met concrete maatregelen. Of Zeeland het gewenste steuntje in de rug krijgt, is nog de vraag. Onlangs drukte burgemeester Annemiek Jetten van Sluis de Kamer op het hart dat het Rijk de regio moet blijven steunen om haar leefbaar te houden. Nu krijgen provincie en gemeenten nog extra geld om de gevolgen van leegloop op te vangen. Die bijdrage loopt dit jaar af. Of er nieuw geld komt, kan Blok niet zeggen. Daarover onder handelt het Rijk nog met de Vere niging Nederlandse Gemeenten. Zeeland wordt bij dat overleg be trokken, beloofde Blok na aandrin gen van PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg. Duidelijk is dat Blok Zeeland niet op alle punten tegemoet komt. Persoonlijke begeleiding voor mensen die over de grens wer ken, komt er niet. Grensarbeiders lopen tegen allerlei problemen aan, onder meer met pensioenen, hypotheken en openbaar vervoer. Lidstaten mogen zelf hun wetten en regels te bepalen, aldus Blok. Het kabinet doet veel aan krimp, maar de effecten zijn beperkt, vindt De Vries. „Iemand wacht op een baan en een bedrijf wacht op een werknemer. Een website helpt niet, begeleiding wel." Men sen en bedrijven lopen tegen pro blemen aan, erkent Blok. „Maar ik kan uit Den Haag niet regelen dat openbaar vervoer de grens over rijdt. Dat is aan de provincie." WESTDORPE - Dat was gistermor gen schrikken voor Maurice Kindt van de Stichting Vrienden van de Zwartenhoekse Zeelsluis. De picknickbankjes bij de sluis waren verdwenen. Opgeladen door een onverlaat, die thuis in de tuin goedkoop met een uitgebreide picknickset wil pronken, vreesde Kindt. Totdat een kennis hem er op wees dat in opdracht van de gemeente pick nicksets worden schoongemaakt en van een nieuwe verflaag voor zien. „Mooi", zei Kindt opgelucht nadat bleek dat ook de sluisbank- jes een beurt kregen, „maar dat kunnen ze wel even laten weten." Deze krant lag vanochtend nog in Brabant: in de plaats Best, om pre cies te zijn. Daar staat de drukkerij. Op de werkvloer in Zeeland wordt echter nooit gesproken over 'de druk kerij', maar altijd over 'Best'. Als in 'zijn alle pagina's al naar Best ge stuurd?', of'dat moeten we wel met Best overleggen'. Zo kon het gebeuren dat de collega die onlangs druk bezig was druk technische zaken te regelen, met één blik op de nummermelder een tele foontje aan zijn collega liet. Met de woorden: 'Oh, das niet Best. Neem jij die maar.' Je zag de ander schrikken. Want dat is best dreigend, als je nieuw bent en dat stukje jargon nog niet kent... Door nog onbekende oorzaak is eind juli 2014 een gat in de Plaat van Walsoorden geslagen. Rijk helpt Zeeuws-Vlaanderen door Jeffrey Kutterink De één staarde peinzend en bijtend op z'n pen in de verte, de ander vulde snel, met de tong tussen de lippen, de woorden in. Het Zeeuws-Vlaams dictee der Nederlandse Taal was pittig, maar doenlijk. Daarover waren de specialisten en de liefhebbers het gister avond na afloop van het dictee in de bibliotheek in Terneuzen het roerend eens. De negende editie telde een kleine vijftig deelnemers, opgedeeld in twee groe pen: de geoefenden die maandelijks in Vlaanderen of in de Nederlandse grensstreek wel een paar keer meedoen aan zo'n dictee en de liefhebbers, die graag stoeien met de taal en moeilijke woorden als een leuke puzzel zien. Net als bij het Groot Dictee der Ne derlandse Taal tonen de Vlamingen zich keer op keer de echte virtuozen. Dat was ook gisteravond het geval. Bij de specialisten won Joost Verheyen uit Beringen- Paal met 7 fout, voor zijn landgenoten Robert Joosen uit Kalmthout (8 fout) en Christiane Adams uit Kalmt- hout (13 fout). Bij de liefhebbers won Kevin Willems uit Brugge met 4 fout voor Addy Overdulve uit Zaam- slag (6 fout) en Jan Deroover (7 fout) uit Vilvoorde. Het dictee was geschreven door Mare de Smit, tweevoudig winnaar van het Groot Dictee. Het werd voorgelezen door pastor Niek van Waterschoot van de Elisabethparochie in de Kanaalzone. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25