Eindeloos Zeedorp DIZZIE 17 Adriana Beenhakker uit Kloetinge: in 1906 werd ze vereeuwigd door de beroemde Franse beeldhouwer Raymond Sudre. Haar kopje staat nu in het Zeeuws Museum. Negenhonderd beelden van Omer Gielliet geboekt Rinus Spruit op de radio Napoleon staat op de cover van het jongste nummer van het tijd schrift Zeeland van het Zeeuwsch Ge nootschap. Niet zo vreemd als we twee eeuwen terugdenken. Voor hetzelfde geld had het pleisterkopje van Adriana Beenhakker voorop mogen staan. De Franse kunstenaar Raymond Sudre (1870-1962) vervaardigde het beeldje in 1906. Het portretkopje kwam in 2013 in de collectie van het Zeeuwsch Genoot schap terecht en is sindsdien te zien in de streekdrachtenzaal van het Zeeuws Museum in Middelburg. Het kopje van Adriana opent in het tijd schrift de nieuwe serie 't Is vol van schat ten hier: een reeks artikelen waarin aan dacht wordt besteed aan bijzondere ob jecten in de verzamelingen van het Ge nootschap. Hierboven ziet u Adriana. Wat een schoonheid. En wat een leuk verhaal zit er achter dit mooi verbeelde Zeeuwse meisje. Katie Heyning verzamelde de ge gevens en presenteert ze in het tijd schrift. Adriana Beenhakker werd in 1881 in Kloetinge geboren. In het gezin was ze de enige dochter met verder nog vier broers. Ze werkte in de familie als huishoudster en trouwde nooit. In 1962 overleed ze in Koudekerke. Raymond Sudre was een succesvolle Franse beeldhouwer. In 1900 won hij de Prix de Rome. In 1903 reisde hij door Ne derland, in juli streek hij neer in Zee land. Op de markt in Middelburg ont moette hij de drie dochters in Beveland- se dracht van herbergier Korstanje in Wemeldinge. Volgens de beeldhouwer 'filles splendides'. De volgende dag nam Sudre zijn intrek in de herberg van Kor stanje en vond hij de dochters bereid voor hem te poseren. De kunstenaar bleef de hele zomer in Wemeldinge. Is dat geen prachtig verhaal? Een onge twijfeld zwierige, nog jonge Fransman die valt voor een drietal Bevelandse schonen. In 1906 exposeerde Sudre het in Zeeland gemaakte werk op de Salon in Parijs, in 1910 in zijn geboorteplaats Perpignan. Waar komt Adriana Beenhakker om de hoek kijken? Sudre ontmoette haar broer, de onderwijzer Simon Beenhak ker, tijdens zijn Zeeuwse zomer van 1903. Het kopje van Adriana is gedateerd 1906. Katie Heyning: „Heeft Adriana in 1906 haar Franse beeldhouwer in Parijs opgezocht? Is zij wellicht samen met broer Simon, die inmiddels Frans was gaan studeren, naar de tentoonstelling in de Salon geweest? En maakte Sudre bij die gelegenheid dit kleine pleister kopje? Het zal wel voor eeuwig een raad sel blijven." Wat wel bekend is: het kopje stond tot haar dood naast het bed van Adriana. Ïe ziet het bord dat je Zeedorp in bent gereden, en een paar tellen later passeer je al het rd dat je Zeedorp uit bent. Zo klein is dit plaatsje aan de dijk van de Westerschelde, nabij Kloosterzande. Jan Vantoortelboom heeft zijn roman De man die haast had in en rond om Zeedorp gesitueerd. Een korte roman, weinig bladzijden en veel wit, maar het lezen lijkt, an ders dan een rit door Zeedorp, eindeloos te du ren. Jan Vantoortelboom Dat komt omdat er veel (Elverdinge, 1975) gebeurt in het boek, Debuut: maar het ligt ook aan de De verzonken stroperige stijl. De hoofd jongen (2011persoon, Leon, weet Meester Mitraillette geen raad met de liefde, (2014) en de schrijver wil dat De man die haast blijkbaar in de verwoor- had (2015) ding laten doorklinken. Leon ervaart 'een piek van zinnelijkheid' wan neer hij Liliane ziet. Even later gaat het over 'de bewustwording van een lust in zijn lichaam voor Liliane'. Bij een kus 'woelde een onrust als een onderaards wezen door zijn onderbuik'. En over de eerste nacht: 'Zijn lichaam en geest leken op een be moedigende wijze versmolten'. Taal als een hobbelpad dat alle aandacht opeist in plaats van taal als een weg waarover je onge merkt voortrijdt. Seks in Zeeuws-Vlaanderen, het is wanneer je streekbewoner Jan Vantoortelboom mag geloven, een moeizame aangelegenheid. In andere gevallen lijkt het bestaan er juist heerlijk overzichtelijk. Leon kan als conciërge aan de slag op de school in Hulst waar hij leerling is geweest. Voor een schoolvriend wordt een baan als leraar geregeld. Liliane is eveneens lerares op school. Na haar 'Ik wil een kind van je' laat Leon zich ijlings sterili seren. Dat is het einde van de rela tie, en voortaan kan hij zich weer volledig wijden aan de dingen waar het in zijn leven om draait. Trouw is hij, trouw aan Zeeuws- Vlaanderen dat hij slechts voor één korte vakantie verlaat. Trouw aan Elsie, de vaste oppas toen hij een kleine jongen was. Op een dag valt ze tijdens zo'n op- passessie door het trapgat en raakt zwaar gehandicapt. Hij blijft haar bezoeken, iedere za terdag, met een mengeling van ge negenheid en schuld. Tot een fatale dag op de Wester schelde. De luchten boven Zeedorp, ze zijn door deze roman voor altijd zwart, zwarter, zwartst. VRIJDAG 17 APRIL 2015 OVERZICHT VAN HET WERK VAN EEN PASTOOR-KUNSTENAAR NTR ACADEMIE Op 14 mei wordt de Breskense pastoor Omer Gielliet 90 jaar. Hij is dan tevens 65 jaar priester en 55 jaar beeldhouwer. De ze jubilea worden gevierd met de uitgave van een boek waarin een overzicht wordt gegeven van zijn beeldhouwkunst. Dit boek, getiteld Omer Gielliet in beeld, wordt hem op zaterdag 9 mei aangeboden. Om 14.00 uur zal schrijver Ton Bakker hem in de H. Barbarakerk in Breskens het eerste exemplaar overhandigen. Ton Bakker heeft zo'n negenhonderd beelden van Omer Gielliet achterhaald en in het boek samengebracht. Verder geeft hij een over zicht van gedichten, aforismen en verha len van Gielliet. Rinus Spruit, bekend van De rietdekker en Een dag om aan de balk te spijkeren, is van daag te gast in het radioprogramma NTR Academie (23.00 uur) op NPO Radio 5. Daarin praten schrijvers over hun geboor tegrond. Voor Rinus is dat Nieuwdorp op Zuid-Be veland, waar hij in 1946 werd geboren. door Jan van Damme ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Raymond Sudre: buste van Adriana Beenhakker, Zuid-Bevelandse dracht (gips) 1906; Zeeuws Museum, collectie Zeeuws Genootschap, foto's Jan Torfs Adriana stond model Zeeland Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 24, nummer 1, 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17