Sudan is een neus hoorn. Hij krijgt 24 uur per dag bewa king, in een ultieme poging de soort in stand te houden. 66 De gemakkelijkste manier om aan hoorn te komen, is de neushoorn af te schieten 12 VERDIEPING BEDREIGDE DIEREN Anegada Leguaan Komt alleen nog voor op het ei land Anegada in het Caribisch ge bied. Zijn voortbestaan kwam in gevaar toen mensen katten op de eilanden introduceerden. Katten jagen op jonge leguanen als die net uit het ei komen. Geschat wordt dat er nu minder dan vier honderd exemplaren over zijn. Darwins vos Deze kleine vossensoort komt alleen voor in een berggebied in Chili en op een eiland voor de Chileense kust. Het dier wordt bedreigd doordat mensen op hem jagen. Tegelijkertijd verliest hij leefgebied door ontbossing. Naar schatting zijn er nu nog 250 Darwins vosjes over. Vietnamese reuzenslak De Vietnamese reuzenslak is al leen bekend in een heel klein ge bied in Vietnam. Een paar jaar ge leden werd gevreesd dat de slak uitgestorven was, totdat hij toch weer opdook. De grote kleurige schelp van de slak doet het goed in de handel en de marktwaarde van zijn huis is de grootste bedrei ging voor de soort. de Democratische Republiek Congo. Daar zijn de laatste levende wilde witte neushoorns in 2008 gezien. Plannen om de populatie daar te redden, zijn mislukt. De grootste bedreiging voor neushoorns zijn stropers: de hoorn van een neus hoorn levert tienduizenden euro's op, on geveer 50.000 euro per kilo. En dat is veel meer dan bijvoorbeeld een kilo goud, die 37.000 euro kost. „De hoorns zijn erg gewild op de Aziatische en in het bijzonder de Chinese markt", vertelt parkmanager Wineke Schoo van Bur gers' Zoo. „Aan neushoornhoorn worden allerlei geneeskrachtige eigenschappen toegeschreven." Je kunt de hoorn van een neushoorn ge makkelijk afzagen: een hoorn bestaat uit vergroeid en verhard haar en groeit na verloop van tijd weer aan. „Maar de ge makkelijkste manier om aan hoorn te ko men, is de neushoorn af te schieten. Stro pers nemen de hoorn mee en laten de rest van het dier achter", zegt Schoo. „Het is echt een groot probleem en niet alleen voor wilde neushoorns: een paar jaar geleden werden ze ook gestolen uit ij gaat de wereld over als de laatst levende mannelijke wilde noordelijke witte neushoorn. Foto's van Sudan, omringd door met automatische ge weren gewapende mannen die hem moe ten beschermen tegen stropers, haalden deze week de wereldpers. Sudan is de ster van een inzamelingsac tie van het Ol Pejeta Park in Kenia. Het in stand houden van de neushoorns is kostbaar, de gewapende bewakers moe ten worden betaald. Om de neushoorns - drie witte en honderd zwarte - in het park te beschermen, zijn veertig mannen nodig, uitgerust met gps, nachtkijkers en wapens. De bewaking van de neus hoorns kost alleen al het komende half jaar ruim 100.000 euro. Normaal gesproken haalt het park veel in komsten uit het toerisme; het park adver teert zelfs met de kleine populatie zeldza me dieren, maar toeristen slaan Kenia de laatste tijd over, uit de (onterechte) angst voor ebola en uit vrees voor geweld. Sudan (43) is niet écht een wilde neus hoorn. Hij is in 2009 samen met een an der mannetje en twee vrouwtjes naar Ke nia geëmigreerd vanuit een dierentuin in Praag. Daar was hij terechtgekomen nadat hij als driejarig neushoorntje in Su dan was gevangen. Het andere mannetje is inmiddels overleden en dus leven nu drie van de in totaal vijf nog in leven zijnde noordelijke witte neushoorns in het Keniaanse park. De andere twee wo nen in dierentuinen in Praag en San Die- go- Het was de bedoeling dat Sudan voor na geslacht zou zorgen. Bij hem in het park wonen nog twee vrouwtjes, Fatu en Na- jin. Najin is een wat ouder vrouwtje, bij wie eerder pogingen tot kunstmatige in seminatie mislukten. Fatu is de dochter van Najin. Zij is waarschijnlijk onvrucht baar. De dieren leven in een beschermde om geving, duizenden kilometers verwij derd van waar ze eigenlijk thuishoren, in natuurmusea. Wij hebben de losse hoorns die wij hebben - er valt er wel eens eentje af in een gevecht - hier ook in de kluis liggen. En ons neushoornver- blijf heeft een extra alarm." Wat de neushoorns ook niet helpt, is dat ze niet gemakkelijk jongen krijgen. „Ze hebben een lange draagtijd, zestien maanden", vertelt Schoo. „Dan krijgen ze één jong. En ze worden pas weer drachtig als dat jong zelfstandig is. In die rentuinen fokken met neushoorns is las tig, omdat er ook een match moet zijn tussen twee dieren. Neushoorns zijn die ren die eigenlijk permanent bezig moe ten zijn met voorplanting. Hoe langer een exemplaar dat niet doet, hoe lastiger voortplanting wordt." Sudan is al oud, zijn verzorgers betwijfe len of hij nog wel in staat is om een vrouwtje te bespringen, laat staan om er een te bevruchten. „Deze dieren gaan in de komende decennia dood", zei het hoofd veterinaire dienst van het Ol Pe jeta Park deze week tegen nieuwsorgani satie CNN. „Maar met kunstmatige be vruchtingsmethoden zouden we ze in de toekomst kunnen terugbrengen." De aandacht voor de bedreigde neus hoorn staat in schril contrast met de rela tieve stilte waarin andere diersoorten verdwijnen. „Daar is niet zoveel aan dacht voor", vertelt Schoo, „omdat veel dieren niet zo aantrekkelijk zijn als de neushoorn. Mensen vinden neushoorns leuk, vooral omdat ze groot zijn. Op zich is daar niet zoveel mis mee. Organisaties die aandacht vragen voor één diersoort, zoals bijvoorbeeld het Wereld Natuur Fonds doet met de panda, beschermen daarmee het hele gebied waarin zo'n dier leeft." Voor het voortbestaan van de neushoorn zou het beter zijn als dierenbeschermers zich zouden richten op de zuidelijke wit te neushoorn, vindt Schoo. Daarvan zijn er nog veel meer. „Deze noordelijke wit te neushoorn is natuurlijk een relikwie. Hij is mooi om aandacht te generen, en dat moet ook. Het is een poppenkast, maar die is helaas wél nodig." Bodyguards voor Wineke Schoo, bioloog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12