VS-Cuba: terugkeer criminelen op agenda Opkomen voor uitgescholden moslima wordt hit op internet Kersvers Liberland m o s k v a^ruuln u 10 BUITENLAND TELEVISIE-OPTREDEN Russische president probeert het volk te laten zien dat hij nog steeds de touwtjes in handen heeft. De gesprekken moeten voorko men dat het besluit van Obama door het parlement wordt ge dwarsboomd, meldden Ameri kaanse media gisteren. Een aantal parlementsleden eist bijvoorbeeld de terugkeer van cop killer (agentenmoordenaar) Joan ne Chesimard, alias Assata Sha- kur. De inmiddels 67-jarige vrouw werd in 1977 veroordeeld wegens moord op een agent. Ze was lid van het extremistische Black Libe ration Army. Ze ontsnapte in t979 uit de gevangenis en vluchtte naar Cuba waar ze in 1984 poli tiek asiel kreeg. Ze noemt zichzelf een ontsnapte slaaf uit de 20e eeuw, maar volgens de FBI is ze een terrorist. De Afro-Amerikaan- se staat sinds 2013 als eerste vrouw op de Amerikaanse lijst van meest gezochte terroristen. In 1979 ontsnapte ook William Morales uit een Amerikaanse ge vangenis en vond uiteindelijk een goed heenkomen op Cuba. Deze Puertoricaanse extremist zat een gevangenisstraf van 99 jaar uit voor zijn rol bij een bomaanslag op een café in New York. Daarbij vielen in januari 1975 vier doden en circa vijftig gewonden. Mora les was lid van de ultralinkse na tionalistische FALN (Nationaal Be vrijdingsleger van Puerto Rico). Er zouden mogelijk zo'n zeventig Amerikaanse criminelen en terro risten van een ongestoord leven genieten op het door de commu nist Raül Castro geregeerde Cari bische eiland. BERLIJN - Van de melkproductie in Rusland tot het conflict in Oekraï ne en de gebrekkige hulp aan slachtoffers van branden in Sibe rië: de Russische president Vladi mir Poetin had over elk probleem in zijn reusachtige land weer een mening, gisteren, in zijn jaarlijkse vraag-antwoord show op de natio nale televisie. Het was de dertien de keer dat Poetin in het program ma Een directe lijn met de president, vanuit een studio met publiek, in ging op vragen van burgers. Die vragen zijn allemaal voorge kookt, zeggen Poetins critici, dus lekker makkelijk. Dat neemt niet weg dat Poetin vier uur lang, fit ogend - wat na zijn recente myste rieuze 'verdwijning' een niet on belangrijke constatering is - en met veel dossierkennis tientallen miljoenen Russische burgers er van probeerde te overtuigen dat hij nog altijd de touwtjes in han den heeft. Of dit is gelukt, is niet zeker want een aantal vragenstel lers was opmerkelijk kritisch. Vanuit verre uithoeken belden ze in, zoals een stokoude veteraan, die net als die andere klagende burgers van Poetin persoonlijk een oplossing verwachtte voor zijn huisvestingsprobleem. Zo gaat dat al eeuwen in Rusland: de goede tsaar in het Kremlin moet ook de meest onbenullige persoonlijke problemen van zijn onderdanen oplossen. Als er in de uitvoering iets misgaat, dan is niet de tsaar verantwoordelijk, maar zijn diens ondergeschikten schuldig. Tussen alle Poetin-pr glipte wel degelijk ook interessante informa tie door. Bijvoorbeeld dat het met de Russische economie niet zo slecht gaat als wordt veronder steld. Het Britse tijdschrift The Economist constateerde, net als Poetin, dat ondanks de internatio nale sancties de vrije val van de roebel is gestopt en dat er uitzicht is op economische groei. Poetin, volgens de lezers van Ti me Magazine de invloedrijkste persoon ter wereld, zei geen pro bleem te zien in de verkoop van S-300 raketsystemen aan Iran. Hij sneerde naar Washington, dat President Obama wil dat ge vluchte Amerikaanse crimi nelen en terroristen door Cuba uitgeleverd worden. Een oudere vrouw maakt de mos lima, die met haar man in Sydney in de trein zit, voor van alles en nog wat uit en zit aan haar hoofd doek. „Waarom draag je zoiets, zo dat je met een man kunt trouwen die met een zesjarige trouwt?", zegt de vrouw onder meer. De 23-jarige Stacey Eden komt tus senbeide en neemt de scheldka nonnade en haar eigen reactie in tussen op. „Zij draagt hem (de hoofddoek, red) omdat ze beschei den wil zijn in wat ze van zich zelf laat zien." De oudere vrouw begint vervolgens over ont hoofdingen en de gijzeling in een café in Sydney in december 2014, en suggereert dat de moslima een aanhanger is van IS. Eden stapt niet uit bij de halte waar ze er ei genlijk uit moet, maar reist mee totdat het echtpaar uitstapt. Na dat ze het filmpje online zette, stroomden de reacties binnen. De echtgenoot heeft een bedankje op Facebook gezet. Zijn vrouw heeft geen aangifte gedaan, maar de po litie hoopt dat zij dat alsnog doet. Liberland is een idee van de 31-ja- rige Tsjech Vit Jedlicka, in zijn ei gen land actief voor een libertijn se partij. Hij ontdekte dat er op de omstreden grens tussen Servië en Kroatië een stukje van 7 vierkante kilometer aan de oever van de Do- nau is dat beide landen over het hoofd hebben gezien. Ooit was dit deel van Joegoslavië, maar het lijkt op dit moment noch door Servië, noch door Kroatië te wor den geclaimd. Dat maakt het volgens Jedlicka ter ra nullius, niemandsland, en dus besloot hij er maandag een onaf hankelijke staat uit te roepen. Het microstaatje is het op twee na kleinste land ter wereld. Alleen Monaco en Vaticaanstad zijn klei ner. Liberland, naar het latijnse woord voor vrijheid, wil proberen zich zo min mogelijk met het leven van zijn burgers te gaan be moeien. Iedereen mag staatsbur- MIAMI - Cuba en de Verenigde Sta ten gaan praten over de terugkeer van een aantal prominente Ameri kaanse voortvluchtigen die in Cuba zijn neergestreken. President Ba- rack Obama heeft deze week ge zegd dat hij Cuba schrapt van een lijst van staten die terrorisme steu nen. door onze correspondent Wierd Duk SYDNEY - Een filmpje waarop te zien is hoe een jonge Australische vrouw het in de trein opneemt voor een moslima die wordt uitge scholden, is op internet al zo'n 80.000 keer bekeken. door onze correspondent Joost van Egmond I Fragment uit het filmpje BELGRADO - Drie dagen geleden was het een vergeten moeras in niemandsland tussen Servië en Kroatië, maar de kersverse repu bliek Liberland heeft inmiddels naar eigen zeggen bijna 20.000 aan meldingen voor staatsburgerschap binnen. dertiende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10