Ophef over proef ggz-patiënten Gelaten op weg naar nieuw huis door scholieren wordt bijzonder GALAXY S6 VOOR DE LAAGSTE PRIIS! BINNENLAND 9 De instelling voor geestelijke ge zondheidszorg zou ten onrechte een experimentele medicijnen cocktail hebben getest op patiën ten die daarvoor te ernstig ziek waren. De inspectie voor de ge zondheidszorg onderzoekt de zaak. Zembla deed verslag van een on derzoek onder 52 patiënten met ernstige psychotische stoornis sen. Een deel van deze groep had niet aan het onderzoek mogen worden blootgesteld, zegt Zembla. Zo woonden ze intern bij de zorg instelling, terwijl in de onderzoeksopzet was vastgelegd dat alleen cliënten uit de ambu lante zorg (dus buiten de instel ling) mee mochten doen. Een ver pleegkundige, die daarover een melding deed, zou volgens Zem bla zijn ontslagen. Een van de voorwaarden bij het onderzoek was ook dat de deelne mers aan het experiment wilsbe- kwaam moesten zijn. Toen de fa milie van een van de patiënten dat te horen kreeg, heeft ze aan de bel getrokken. Hun familielid zou zeker niet wilsbekwaam zijn. Omdat de deelname van deze pa tiënt en een groep andere patiën ten in strijd was met het onder zoeksprotocol, trok een verpleeg kundige aan de bel. Ggz Noord-Holland-Noord weer legt de beweringen van Zembla. De psychiatrisch patiënten die meededen aan een onderzoek wa ren allemaal wilsbekwaam, zegt een woordvoerder van de organi satie. De 52 zouden hier vooraf gaand aan het onderzoek op zijn onderzocht. Directeur René Keet van de ggz-instelling zegt wel dat er ach teraf zorgvuldiger had moeten worden vastgelegd welke patiën ten mee konden doen aan het ex periment. „Dat is ook de bevin ding van een externe commissie die we gevraagd hebben naar de ze zaak te kijken." Volgens Keet heeft de verpleeg kundige die de kwestie aanhangig maakte zélf ontslag genomen. Dat wordt weer betwist door program mamaker Norbert Reintjens van Zembla, die er ook op wijst dat di recteur Keet heeft geweigerd com mentaar op de kwestie te geven in de uitzending. Daarover zegt Keet: „We willen klachten van personeelsleden en familieleden van patiënten niet via de media af handelen." LOPPERSUM - Ze hadden geen idee dat ze een wrak kochten en als er in Loppersum geen aardbevingen waren geweest, waren ze daar mis schien nooit achter gekomen. Nu hebben de bewoners van het wijk je in het dorp in Oost-Groningen te horen gekregen dat hun wo ning tegen de vlakte gaat. „Ik heb er vrede mee", zegt een bewoonster van de Zijlvest. „Ik laat het op me afkomen. Waar schijnlijk krijgen we een nieuw bouwhuis dat aardbevingsbesten- dig is." Tussen nu en vijfjaar gaan de woningen plat, hebben de be woners gehoord op een bijeen komst dinsdagavond. Het gaat om 43 huizen, in drie straten. De wo ningen zijn in de jaren '70 en '80 gebouwd. „Bouwtechnisch zitten de huizen niet goed in elkaar", zegt de bewoonster. „Er is iets mis met de funderingen en met de verdiepingsvloer. Door de aard bevingen is dat naar voren geko men." Loppersum ligt in het hart van het aardbevingsgebied. In sommige huizen lopen de scheu ren van boven naar beneden in de woonkamer. Eind vorig jaar trok ken de bewoners aan de bel bij de gemeente: ze voelden zich niet meer veilig in hun huis. Begin dit jaar concludeerde de NAM, de gas- producent in het gebied, dat de woningen veilig waren. Ten on- rechte, zei burgemeester Albert Rodenboog begin vorige maand. Uit nieuw onderzoek bleek dat er wel degelijk iets aan de hand is: de fundering en de draagconstruc ties in de muren, zijn niet stevig genoeg. Acuut gevaar zou er niet zijn, de woningen voldoen aan de bouwnormen onder normale om standigheden, laat het Centrum voor Veilig Wonen in Groningen weten. Maar de omstandigheden zijn niet normaal. Het is nog on duidelijk wie opdraait voor de kos ten, zegt Arjan van de Leur van het centrum. Daarover moet wor den onderhandeld met de NAM. „Uitgangspunt is dat mensen er niet op achteruit gaan." leen een vmbo of alleen havo en vwo in één schoolgebouw." Dat laatste is niet alleen negatief, be nadrukt zij. Het helpt ook om leer lingen juist op een hoger niveau te houden in plaats van af te zak ken, omdat leerlingen niet graag wisselen van school. „Scholen en ouders zoeken het ook kleinschaliger, maar dat heeft dus nadelen. Je stroomt makkelij ker door op een brede school", be vestigt Paul Rosenmöller van de Veel minder vmbo-leerlin- gen gaan havo doen en het vwo kent minder oud-havisten koepelorganisatie van middelbare scholen. Minister Jet Bussemaker maakt zich zorgen over het min der 'stapelen'. „We moeten goed kijken naar wat er gebeurt. Komt het door regeltjes, waar wij wat aan kunnen doen, of slagen scho len er beter in leerlingen eerder op het juiste niveau te plaatsen? Het is een punt van zorg: ieder een moet alle kansen krijgen." Scholen zijn echter bang dat ze slecht scoren bij de Onderwijsin spectie als ze een leerling een kans gunnen die hij of zij uitein delijk niet waar kan maken. De scholier gaat dan naar een lager ni veau en dat betekent een minne tje bij de inspectie. Het scholierenplatform LAKS zegt elk jaar te horen dat scholie ren van vmbo naar de havo wil len, maar dat scholen het niet aan durven. „Waar is het voordeel van de twijfel?", vraagt voorzitter An- nelotte Lutterman zich af. Ook zouden scholieren soms uitgeslo ten worden van eindexamens op basis van hun cijfers, uit vrees dat zij het slagingspercentage beïn vloeden. „Er zijn veel spookbeel den. Er wordt veel niet gedaan want 'het mag niet van de inspec tie'. Daarom hebben we nu een online factcheck: wat mag je wel en niet van de inspectie?", zegt staatssecretaris Sander Dekker. Volgens hem mogen scholen veel meer dan ze denken. „Scholieren mogen al voor een aantal vakken eindexamen doen op een hoger niveau, als ze dat kunnen." LAAGSTE PRIJS VAN 150 belmin/sms 100MB data Hele periode korting! GRATIS VANAF 500MB €37 - D JL (H) kpn 0^. 11:1.1:2 iïPff a&imm w DONDERDAG 16 APRIL 2015 door Paulus Smits HEILOO - Ggz Noord-Holland Noord is verbijsterd na de uitzen ding van onderzoeksprogramma Zembla van gisteravond, waarin ze wordt beticht van medisch on ethisch handelen. door Nadia Berkelder Kinderen spelen op een grasveld aan de Delfstraat, een van de stra ten in Loppersum waarin huizen staan die moeten verdwijnen. foto Corné Sparidaens alle netwerken 1016(2) Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 maar rtpif. t Viv?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9