Internetten, bellen en sms'en uit één bundel. Stapelen van opleidingen 'NN schikte met politie' hollands nieuwe. 66 Het is gek dat de verdachte met bewijs moet komen dat hij iets niét heeft gedaan 8 BINNENLAND GASWINNING Samsung Galaxy S4 PvdA wil dat NAM moet aantonen dat schade aan Groningse huizen met is ontstaan door beving. Amsterdam Museum geeft schilderij terug Het Amsterdam Museum geeft een schilderij terug aan de dochter van de voormalige ei genaar. De commissie, die claims over roofkunst onder zoekt, oordeelde dat de vroege re eigenaar het werk tijdens WOU onder dwang afstond aan de Duitsers. Het is een por tret van Joan Huydecoper door een anonieme kunstenaar. Huy decoper was een welgestelde koopman en zes keer burge meester van Amsterdam. De Consumentenbond sugge reert ten onrechte dat een groep politieambtenaren met een woekerpolis van Nationa- le-Nederlanden (NN) een bete re compensatieregeling heeft gehad dan andere klanten. Het gaat hier echter om een schik king die werd getroffen omdat er door NN fouten waren ge maakt, zo zei een woordvoer- Jongen bedreigt leraar met mes Een leerling van een school voor speciaal onderwijs in het Friese Rijs heeft gisteren een 42-jarige leraar bedreigd met een mes. De 16-jarige jongen is aangehouden, meldde de poli tie. Niemand raakte gewond. De verdachte heeft een verkla ring afgelegd en bekend. De jongen mocht na verhoor met zijn ouders mee naar huis. Wat de aanleiding was voor het inci dent, is niet bekend. ster van NN gisteren: „Het gaat om een apart geval." De Consu mentenbond en claimorganisatie Wakkerpolis onthulden dinsdag avond dat honderden politiemen sen een veel hogere compensatie regeling kregen dan andere klan ten met een soortgelijke beleg gingsverzekering. Hierover sloot de verzekeraar een akkoord met de Nederlandse Politiebond. Nog twee bezetters Maagdenhuis vast Van de tien actievoerders die za terdag bij de ontruiming van het Maagdenhuis in Amsterdam wer den opgepakt, zaten er gistermid dag nog twee vast. Zij zitten in vreemdelingenbewaring omdat zij weigeren hun naam prijs te geven. Zolang de politie werkt aan het vaststellen van hun identi teiten, blijven zij in detentie. Gis teren werden drie actievoerders heengezonden nadat hun identi teit was vastgesteld. Onderzoek naar omgangsregeling Minister Van der Steur (Justi tie) laat onderzoeken hoe vaak het voorkomt dat kinderen een ouder moeten zien terwijl die hen ernstig heeft mishandeld of misbruikt. De WD wil dat ouders die hiervoor zijn veroor deeld, hun omgangsregeling verliezen. De minister kijkt of dit in de wet geregeld kan wor den. Het uitgangspunt moet zijn dat het belang van het kind altijd vooropstaat en daar na pas de wens van de ouders. Muziek om bij in slaap te vallen Wie zich door musici live in slaap wil laten dommelen, kan daarvoor op 25 april terecht tij dens een 'Sleepoverconcert' in de Scheveningse Lourdeskerk. Op sokken sluipende musici spelen de bezoekers in slaap met slaapopwekkende nacht stukken. Het slaapconcert is een onderdeel van het Kamer muziekfestival Den Haag. Cel en tbs voor doden van medepatiënt De 30-jarige Guy van IJ. is giste ren veroordeeld tot zes jaar cel en tbs met dwangverpleging. De rechtbank in Den Haag leg de hem die straf op wegens het doden van Ilja Dijkhuizen op 20 juni vorig jaar in zorginstel ling Palier in Den Haag. Van IJ. en het slachtoffer verbleven beiden in Palier. Tegen Van IJ. was dertien jaar cel geëist. Dat werd minder omdat hem tbs is opgelegd. Combineer je Sim Only met de: ^'fecoml ^'fe companion per maand hollandsnieuwe.nl/pzc DEN HAAG - In de Tweede Kamer lijkt een meerderheid te zijn voor het PvdA-plan om de bewijslast om te keren bij schadegevallen na aardbevingen door gaswinning. Maar de VVD ziet het niet zitten. Henny Sackers, strafrechtdeskun dige aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, kan die bezwaren begrijpen. „Als jij iemand ergens van beschuldigt, is het gek dat de verdachte met bewijs moet ko men dat hij iets niét heeft gedaan. Dat is in feite de omgekeerde we reld." Toch is dit precies wat PvdA-Ka- merlid Jan Vos wil. Hij vindt dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) straks moet bewijzen dat schade aan huizen niét is ontstaan door een aardbe ving. Op dit moment moeten ge dupeerden in Groningen zelf met bewijs komen dat bijvoorbeeld scheuren in de muur het gevolg zijn van bevingen. Geen bewijs? Dan komt er ook geen schadever goeding. De 'omgekeerde bewijslast' die PvdA'er Vos bepleit, wordt in het strafrecht niet gebruikt. „Dat is be doeld om verdachten te bescher men", vertelt hoogleraar Sackers. „Een verdachte hoeft nooit mee te werken aan zijn veroordeling." Toch is het niet zo dat de omge keerde bewijslast in de praktijk nauwelijks voorkomt. Wie een wasmachine koopt die binnen zes maanden kapot gaat, hoeft niet te bewijzen dat het de schuld van de fabrikant is dat de wasmachi ne het zo snel al heeft begeven. De consument krijgt altijd zijn geld terug, tenzij de fabrikant kan aantonen dat het niet zijn schuld is dat de wasmachine stuk is. Dat is zo geregeld in het consumen tenrecht. Ook bij seksuele intimidatie op het werk kan sprake zijn van om gekeerde bewijslast. Wanneer een werknemer zegt te zijn lastigge vallen door de baas, kan het zo zijn dat de werkgever moet bewij zen dat hij er alles aan heeft ge daan om seksuele intimidatie op de werkvloer te voorkomen. Lukt dat niet? Dan kan de werkgever de schuld krijgen. Coalitiepartij WD wil niets we ten van omgekeerde bewijslast bij schade door de aardbevingen in Groningen. „Complexe zaken gaan toch naar de rechter", zegt WD-Kamerlid André Bosman. Het gaat volgens hem om een kleine groep men sen die nu met de NAM in de clinch ligt. Ook vreest Bosman dat door om gekeerde bewijslast veel meer schademeldingen zullen binnen komen. Hij is bezorgd over prece dentwerking. Ook de NAM is tegen een omge keerde bewijslast en vindt dat de huidige regeling voldoet. „Onaf hankelijke schade-experts beoor delen of schade is ontstaan door aardbevingen. Bij onenigheid heeft de schademelder recht op een contra-expertise door een zelfgekozen expert. De kosten worden door NAM gedragen", al dus een woordvoerder van het be drijf. Veel minder vmbo-leerlingen gaan havo doen en het vwo kent minder oud-havisten. Stroomde in 2009 18,5 procent van de vm bo-leerlingen door naar de havo, in 2013 was dat nog maar 13 pro cent. Dat schrijft de Onderwijsin spectie in haar jaarlijkse verslag De staat van het onderwijs. Scholieren volgen daarentegen meer de geijkte route van vmbo- mbo en havo-hbo. Daardoor ha len ze sneller een diploma. De On derwijsinspectie waarschuwt er voor dat het onderwijsstelsel nu te star wordt, waardoor bijvoor beeld laatbloeiers niet meer alle kansen krijgen om op het hoogst haalbare niveau te komen. „We zien in alle sectoren steeds meer vormen van selectie", zegt inspecteur-generaal Monique Vo gelzang. Universiteiten, hogescho len en mbo-instellingen selecte ren steeds strenger en dat begint ook al eerder. „Basisscholen ge ven steeds vaker enkelvoudige ad viezen (havo) in plaats van meer voudig (havo/vwo). Er wordt al voorgesorteerd op één niveau. Op middelbare scholen verdwijnen de brede brugklassen (voor leer lingen met een gemengd advies, red.). En scholen zijn steeds vaker categoraal georganiseerd, dus al- AMSTERDAM DEN HAAG Ard van der Steur foto ANP RIJS AMSTERDAM DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG m n, Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) al voor €11,- per maand (gedurende 24 maanden). Deze combineer je met één van onze voordelige Sim Only abonnementen. Je hebt al een Sim Only vanaf €8,- per maand waarmee je kan internetten, bellen en sms'en. Want bij hollandsnieuwe geldt: alles komt uit hetzelfde tegoed. Zelfs als je opwaardeert. En als je merkt dat je elke maand tegoed overhoudt of juist te weinig hebt, dan kies je gewoon gratis een andere bundel. Lekker flexibel dus! Bestel snel op: Onschuld? door Peter Winterman Henny Sackers, strafrechtdeskundige door Freke Remmers EDE - Van vmbo naar havo? Of van havo naar vwo? Het stapelen van opleidingen gebeurt steeds min der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8