Europese maatregel kan staalbedrijf breken 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. Uitnodiging PLAFONDSHOW Voetballende meiden trotseren de warmte Bij Euro-Mit Staal werken 65 men sen. „Er is nog geen paniek. We vallen niet meteen om, maar ba nen kunnen wel in het geding ko men. Dat hangt af van de hoogte van de heffing waarmee de EU in mei komt", zegt general manager Peter de Graaff. De zaak draait om de import van een staalsoort uit de Verenigde Staten, Rusland, China, Zuid-Ko- rea en Japan. Euro-Mit Staal snijdt er dunne platen van, die het hart vormen van grote transformato ren die Europese multinationals bouwen voor onder meer energie centrales. De Europese Commissie meent dat dit type staal voor te lage prij zen op de Europese markt wordt aangeboden. Daarom is ze van plan een antidumpingmaatregel De Europese Unie wil 'anti- dumpmaatregelen' nemen. Dat kan Euro-Mit uit Vlissin- gen duur komen te staan. te treffen. De invoerheffing zou fors worden. Euro-Mit Staal, dat sinds 1992 in de Vlissingse haven zit, betrekt haar staal van het Ja panse Nippon Steel. Dat gebeurt via zijn moedermaatschappij Mit sui. Volgens De Graaff gaat om het hoogwaardig staal waarvoor geen bodemprijzen worden be taald. Als er een invoerheffing bo venop komt, prijst het bedrijf zich uit de markt, met alle gevol gen voor de werkgelegenheid. „Daarom verzetten we ons ook te gen de mogelijke maatregel." Het bedrijf heeft twee ministeries gevraagd druk op Brussel uit te oe fenen. Ook de provincie wil voor komen dat er banen verdwijnen bij het staalbedrijf en heeft haar lobbyisten aan het werk gezet. De Graaff spoort nu ook Nederlandse Europarlementariërs aan in actie te komen. Overigens staat Euro- Mit Staal niet alleen. Ook grote transformatorfabrikanten als Sie mens, ABB en Alstom bonzen op de deur in Brussel. Als de produc tie van transformatoren door een antidumpmaatregel uit Europa verdwijnt, staan er vele duizen den banen in Europa op het spel. De fabrikanten vinden ook dat Eu ropa zichzelf in de vingers snijdt. Ze heeft voorgeschreven dat trans formatoren voortaan energiezui nig moeten zijn. Daar zal volgens de fabrikanten weinig terechtko men als het financieel aantrekke lijker wordt om transformatoren buiten Europa te bouwen. Plafonds Sierlijsten Verlichting Het project streeft naar een duur zame verwerking van afval uit de veehouderij. De ManureEcoMine aanpak moet leiden tot een aan zienlijke reductie van schadelijke emissies en tot de productie van waardevolle meststoffen. De in stallaties, op kleine schaal, staan nog tot oktober bij Van Alphen, waar met varkensmest wordt ge werkt. Daarna verhuizen de vier containers met apparatuur naar een bedrijf bij Barcelona, waar de proef verder gaat met koeienmest. Het verwerkingsproces vindt plaats in tanks, vergisters en fil ters en wordt gemonitord door computers. Zo wordt ammoniak gestript, worden vaste en vloeiba re stoffen gescheiden en blijft uit eindelijk een hoogwaardige na tuurlijke kunstmest over die be ter voor de groei van gewassen is dan rauwe mest of synthetische kunstmest. De installaties draaien op biogas en zijn dus zelfvoorzie nend. Water, geschikt voor irriga tie, is het enige wat uiteindelijk rest. „Mest moet niet gezien wor den als een afvalproduct, maar als een bron van grote meerwaarde", zegt Merijn Picavet van Colsen. „Nu wordt er alleen nog maar bio gas uit gewonnen, maar er kan zó veel meer. Dit heeft echt de toe komst." Op het terrein van Van Alphen lo pen universiteitsstudenten uit Portugal en Brazilië die het pro ject begeleiden. Uiteindelijk moet het proefproject, bij bewezen suc ces, leiden tot het ontwerp van in stallaties op grote schaal, voor de verwerking van grote hoeveelhe den mest. Picavet: „De eerste re sultaten zijn erg veelbelovend. VOGELWAARDE - De meisjeszeven tallen van de basisscholen Ter Doest (Graauw), De Schakel (Vo gelwaarde) en Antonius 1 en 2 (Axel) hebben zich geplaatst voor de finale schoolvoetbal regio Hulst. Die teams waren gisteren de poulewinnaars bij de voorron dewedstrijden van het schoolvoet bal in Vogelwaarde en Sas van Gent. In totaal namen 22 teams deel. Ondanks de hitte straalde het sportplezier er vanaf. De regiofinale wordt woensdag 22 april in Kloosterzande gespeeld. De winnaar hiervan gaat woens dag 20 mei naar de Zeeuwse titel strijd in Westkapelle. Terwijl de meubels blijven staan Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Showroom: Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl door Frank Balkenende VLISSINGEN - Staalbedrijf Euro-Mit Staal in Vlissingen-Oost dreigt slachtoffer te worden van een in voerheffing waartoe de Europese Commissie waarschijnlijk medio mei besluit. In het ergste geval zou de maatregel tientallen hoogwaar dige banen kunnen kosten. Vrijdag 17 april, van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 18 april, van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafondsysteem. De koffie staat klaar! Schone montage in één dag. Zonder hakken en breken. De meubels kunnen blijven staan. Voor elke interieurstijl. Verlichting naar wens. Uit één geheel op maat gemaakt. PLAFONDS Eigenaar Jan van Alphen van het mestverwerkingsbedrijf, Sam Varga van Colsen, twee van de studenten en Merijn Picavet van Colsen (van links naar rechts) op een container vol apparatuur, foto Ronald den Dekker Mest als het bruine door Sheila van Doorsselaer AXEL - Milieutechnisch bedrijf Col sen uit Hulst en mestverwerker Van Alphen uit Axel zijn de twee Nederlandse voorgangers in het in novatieve Europees proefproject ManureEcoMine. Niet alleen biogas, maar alle voedingsstoffen worden hierbij uit de mest gewonnen, waar 'groene' kunstmest van wordt ge maakt. Al wat overblijft, is water voor irrigatie. Meiden van de Sint Jozef uit Nieuw-Namen (lichtgroen) nemen het tijdens het schoolvoetbal op tegen De Nobelhorst uit Hulst, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74