Verzekeraars weigeren langdurig zieken pgb voor thuiszorg 66 Volgens mij is dit de eerste keer dat ik hierom vraag in alle jaren dat ik Kamerlid ben 66 Geforceerd, krampachtig, weinig sensitief 66 U probeert als voorzitter er te veel een ander debat van te maken 66 Ik zie een 6 BINNENLAND Clashes met de Kamervoorzitter Zaak-Voortman nog niet klaar Van Miltenburg overleeft de rel rond de ombudsman, maar ze kan nog maar weinig goed doen. Partijen 'gedogen' haar. DEN HAAG - Wie Anouchka van Miltenburg in de Tweede Kamer spot, ziet zelden de vrolijke voor zitter die ze bij haar aantreden be loofde te zullen worden. De WD-politica oogt dikwijls ge strest en ze ontloopt de media. In de debatzaal heeft Van Milten burg moeite om de orde te bewa ren. Volgens een prominente fractieleider van de oppositie ont beert ze het gezag om rust te brengen in het kippenhok dat de plenaire zaal kan zijn. Overzichte lijke agendadebatjes escaleren tot ordinaire bekvechterij, waarbij op positiepartijen hun pijlen vaak op de voorzitter richten. Ze zou soms te veel op de hand zijn van het kabinet, zich verliezen in de details van procedures en niet dur ven op te treden tegen belediging en door bijvoorbeeld PW-Kamer- leden. In de beginmaanden van Rutte-II werd die frustratie open lijk in debatten gedeeld, onder meer door Sybrand Buma (CDA), Alexander Pechtold (D66) of Arie Slob (Christenunie). Hoewel de VVD-top zich achter Van Milten burg schaart, klinkt zelfs binnen de partij kritiek. Van Miltenburg vond een opponent in collega-Ka merlid Ton Elias, die in 2012 ook Kamervoorzitter wilde worden. Hij verloor de strijd maar de Kou de Oorlog tussen beiden lijkt sindsdien uitgebroken. Na pijnlijke publicaties eind 2013, waarin fractieleiders anoniem klaagden over de voorzitter, is het nu stiller. Achter de schermen bleef echter de onvrede. Erover zeuren, heeft 'geen zin', zei een lid van de oppositie eerder: „De VVD zal haar toch nooit laten val len. Met als gevaar dat ze een voor zitter namens de coalitie wordt in plaats van namens het hele parle ment." Ook bij andere partijen heerst al langer berusting: „We richten ons er niet te veel meer op. Dat leidt alleen maar af van de inhoud." Voorzitter Van Miltenburg heeft de rel rond de nieuwe ombuds man overleefd. Het lijkt erop dat ze niet per se aan gezag heeft ge wonnen. De reactie van WD'er Elias (ook lid van het dagelijks be stuur) na afloop van de marathon sessie gisteravond was wat dat be treft veelzeggend. Op de vraag waarom het overleg zo lang duur de, zei Elias: „Dat moet u aan de voorzitter vragen." Het bestuur van de Tweede Ka mer (presidium) betreurt zeer de wijze waarop de reputatie van GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman de afgelopen maanden geschaad is geraakt. Zij had ophel dering geëist over de verdacht makingen aan haar adres rond het uitlekken van gegevens bij de be noeming van een nieuwe nationa le ombudsman. Na urenlang overleg besloot het presidium gisteren dat een aantal vragen van Voortman moet wor den besproken in een nader ge sprek tussen haar en Kamervoor zitter Anouchka van Miltenburg. Die laatste deed vorig jaar aangif te van lekken van vertrouwelijke informatie. De rijksrecherche nam vervolgens Voortman op de korrel, maar zij bleek niet het lek. april 2013 lijdensweg, een zichzelf versterkend probleem Menzis heeft in de afgelopen maanden twee derde van de ne gentig nieuwe aanvragen afgewe zen. Bij CZ gaat het om de helft: vierhonderd van de achthonderd. Beide verzekeraars geven aan de regels te hanteren die vorig jaar sa men met staatssecretaris Martin van Rijn (Zorg, PvdA) en de pa tiëntenfederatie zijn opgesteld: zo is een pgb alleen mogelijk als het gaat om zorg die niet goed te plan nen is, op wisselende tijden of lo caties. Tot januari regelde het Rijk de langdurige zorg via de AWBZ en waren er grofweg twee opties: je kreeg een zorgverlener toegewe zen of een pgb om het zelf te rege len. Nu gaat de verzekeraar over verzorging en verpleging thuis. Pgb-belangenclub Per Saldo stelt dat veel verzekeraars nieuwe pgb's weigeren omdat ze er een hekel aan hebben, onder meer door de grotere administratieve last. Volgens Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) zitten verzekeraars inderdaad niet te wachten op meer administratief werk, maar is dat geen reden om pgb's te weige ren. Er is minder noodzaak voor pgb's nu verzekeraars de thuis zorg regelen, meent ZN. „Wij hebben een veel diverser aanbod van hulpverleners dan in de AWBZ, gewoon via een natura- polis", stelt Yvonne Hijnen, hoofd wijkverpleegkundige zorg bij CZ. „Een pgb maakt het onnodig inge wikkeld, ook voor de patiënt." Een woordvoerder van Menzis: „In de afspraken die we vorig jaar met het kabinet en de patiëntenfe deratie hebben opgesteld, staat in welke gevallen een pgb nodig is. Daar houden wij ons aan." Niet al le verzekeraars doet dat op dezelf de wijze en dat mag ook niet van mededingingsautoriteit ACM. Verzekeraar DSW is een stuk min der streng: „De administratieve last bij een pgb is groter, maar wij vinden het belangrijk maatwerk te bieden", aldus Saskia Harten dorp van DSW. De verzekeraar heeft tot nu toe maar 5 procent van de pgb's afgekeurd. „In de ge maakte afspraken staat dat oude renzorg niet voor een pgb in aan merking komt. Onterecht. Een dochter die haar moeder verzorgt, is geen professional en niet via een polis te betalen. Een pgb is de uitkomst." Verzekeraars regelen liever zelf de zorg, om zo de kwaliteit te bewa ken, stelt koepel ZN. DSW vindt dat geen reden: „Controleren of pgb's goed besteed worden kost moeite, maar is het waard. De pa tiënt moet bepalen hoe hij zijn zorg wil, niet de verzekeraar." Voorzitter Anouchka van Milten burg (midden) is samen met medewerkers onderweg naar de Tweede Kamer. Links van haar griffier Jacqueline Bieshen vel. foto Bart Maat/ANP november 2012 Arie Slob (CU) is gepikeerd omdat Van Miltenburg hem afkapt in het debat over de regeringsverklaring. Voorzitter veilig voor nu door Niels Klaassen en Laurens Kok december 2012 Al snel na haar aantreden klinkt stevige kritiek op de voorzitter. BNR meldt eind december 2012 dat Van Miltenburg moest beloven voortaan een betere voorzitter te zijn. Buma (CDA) beschuldigt Van Miltenburg van partijdigheid, in het voordeel van het kabinet. december 2013 Fractievoorzitters van acht partijen klagen anoniem in De Volkskrant over Van Miltenburg, die 'totaal ongeschikt' zou zijn. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Mensen die zelf hun thuiszorg willen regelen met een persoonsgebonden budget (pgb), krijgen sinds 1 januari vaak nul op rekest. Zorgverzekeraars hekelen de administratieve rompslomp. Staatssecretaris Martin van Rijn foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6