Wheelie en biertje op de stormvloedkering KHHHHHh LeTo^ t -2®m m&ÊM -ï DJ Wildstylez - Niels GeusebröSR 36 SPORT FED CUP Het succes in de Fed Cup is voor de bondscoach hét bewijs dat er snel een 'Tennis Team NL' moet komen. Vrienden van Zeeland live! - Big Band 'Swinging Affair' en vele anderen.. Op zondag 5 juli finisht voor het eerst in de historie van de Tour de France een etappe op Zeeuwse bo dem. De PZC stelt elke week een kanshebber voor om de rit naar Neel- tje Jans te winnen. Vandaag deel 3: Peter Sagan. Nee, Peter Sagan is niet de gedoodverf de favoriet voor de Zeeuwse Touretap pe. Maar hij is wel een renner om rekening mee te houden. De laatste jaren kleeft het stempel 'net niet' aan het pas 25-jarige multitalent uit Slowa kije, maar schrijf hem nooit af, weten wielerkenners. Ereplaatsen behaalt Peter Sagan de laatste jaren genoeg; in klassie kers als de Ronde van Vlaande ren, Milaan-San Remo en de Am- stel Gold Race, maar ook in grote wielerrondes, zoals de Tour de France. Maar het gemak waarmee hij jaren terug de etappezeges in 's wereld grootste wielerkoers aan elkaar reeg, is voorbij. In een massale massasprint, met alle kleppers in de frontlinie, komt de Slowaak meestal net te kort. Hij mist daarvoor de pure snelheid die renners als Mark Ca vendish, Marcel Kittel, André Greipel en Nacer Bouhanni wel hebben. Het puntenklassement wint hij wel, mede doordat hij in tegenstelling tot de echte sprin ters de bergetappes goed verteerd. Het leverde hem al drie groene truien op in de Tour. Zijn punten voor dit klassement pakt hij vaak bij tussensprinten tussen twee flinke cols in, op een moment dat de Cavendishen en Kittels van het peloton al lang en breed 'in de bus' zitten. Zodra de finales van een etappe wat lastiger worden, kun je de naam van Sagan echter opschrij ven. Een klein heuveltje vlak voor de finish, een sprint bergop of een lastige finale; Sagan kan er pri ma op uit de voeten. nog «1 dagen TOURFAVORIET Maar is de Slowaakse stuurmans kunstenaar ook in staat om de Tourrit naar Neeltje Jans te win nen? Bij wind mee of vol wind te gen lijkt Sagan kansloos. Maar wat als de wind van opzij komt, met liefst een krachtje of zeven, acht. Dan komt er meer bij kijken dan alleen hard fietsen. Sagan is een circusartiest op de fiets en weet in de moeilijkste si tuaties de controle te houden over zijn tweewieler. Wie herin nert zich immers niet zijn whee- lies op Alpe d'Huez. Op één wiel fietste hij net zo makkelijk naar boven als op twee. Die klasse hebben maar weinig coureurs. Als Sagan erin slaagt de sprinters te snel af te zijn op Neel tje Jans kunnen we ongetwijfeld een wheelie op de stormvloedke ring verwachten. Waarna hij zich daarna ongetwijfeld op een flink glas bier zal storten. „Ik hou niet zo van champagne of witte wijn, doe mij maar een bier tje", zei hij al eens na een winnen de koers. Sagan lust er wel pap van. Hij staat bekend als de par ty-animal van het peloton. En de grootste drinker. Na afloop van de Amstel Curacao Race aan het eind van het seizoen staat er stee vast een drinkwedstrijd op het programma, waarin Sagan al jaren onverslaanbaar is. Palmares: 4 etappezeges en 3X winnaar Groene Trui in Tour de rance, 3 etappezeges in Ronde van Spanje, winnaar Gent-Wevelgem Leeftijd: 25 Ploeg: Tinkoff-Saxo ALMERE - Een vaal gordijn met twee centimeter stof erop. Dat scheidt de tennissende huisvrou wen op leeftijd deze ochtend van Michaëlla Krajicek en Paul Haar huis. Sporthal Centre Point in Al- mere doet al jaren dienst als KNLTB trainingscentrum, maar heeft niet bepaald de uitstraling die je daarbij mag verwachten. Het gebouw ademt vooral recrea tie uit. Pal naast de banen voor de Nederlandse tennistop wordt ge squasht. Aan de bar vraagt ie mand een extra koekje bij de kof fie. Toch wil Haarhuis, bondscoach van het Fed Cup-team, het beeld wegnemen van houtje-touw- tje-tennisacademie. Hij heeft net de training met Krajicek afge rond, zelf de ballen geraapt en neemt zijn pakkie zuurdesem brood erbij. „We leveren hier echt kwaliteit", verzekert de gewezen dubbelspecialist. „Er is altijd een bondstrainer, een fysio en soms ook een arts aanwezig. We heb ben binnen- en buitenbanen en een fitnessruimte. Robin Haase traint hier geregeld, Thiemo de Bakker, Arantxa Rus. Dat zegt ge noeg." Dat de plannen voor het nieuwe tenniscentrum in het Gelderse Buren eerder dit jaar werden afge schoten, is wat Haarhuis betreft dan ook geen enorme streep door de rekening. „Natuurlijk had je in dat tenniscentrum het bondsbu- reau onder kunnen brengen. En was er misschien een stadion ge weest om Davis Cup en Fed Cup te spelen. Of een grotere fitness ruimte. Maar puur qua tennisfaci- liteiten is het hier ook prima gere geld." Dat het Nederlandse tennis al jaren niet om over naar huis te schrijven is ligt, kortom, niet aan 'Almere'. Waar het wel mee te ma ken heeft? Geld, onder meer. De tennisbond heeft geen hoofdspon sor. En op het niveau waar de meeste Nederlanders acteren wor den geen grote bedragen betaald. Van het vrouwenteam van Haar huis kan alleen kopvrouw Kiki Bertens (86e op de wereldrang lijst) zich een meereizende trai ner permitteren. De rest is vaak op zichzelf aangewezen. De mage re resultaten zouden kunnen zeg gen dat dit nu eenmaal het niveau van de Hollandse tennissters is. „Maar de Fed Cup bewijst het te gendeel", zegt Haarhuis. „Na een week intensief trainen, met pro fessionele begeleiding en in een goede sfeer, zie je wat ze echt kun nen." Dat de tennissters de laatste zes AFMELDING SJARAPOVA duels in het toernooi wonnen en dit weekeinde in Den Bosch zelfs op gaan voor een plekje in de we- reldgroep, is voor Haarhuis het le vende bewijs dat er een commer ciële Nederlandse (gemengde) tennisploeg moet komen. Achter de schermen is hij bezig om een sponsor te vinden. „Dat lijkt mis schien moeilijk. Maar als ik zie dat er zes of zeven commerciële schaatsploegen zijn... En als Mi chael Boogerd anderhalfjaar gele den roept dat hij een Nederlandse wielerploeg wil oprichten met een begroting van een paar mil joen en een jaar later is de presen tatie, dan is er blijkbaar budget in het bedrijfsleven. En zou het ook in het tennis moeten kunnen luk ken." Haarhuis heeft zich als doel ge steld om per 1 januari te starten. Hij heeft vijf ton nodig. Daarvan zouden onder anderen zes trai ners worden betaald. Die gaan de tennissers uit het team vergezel len in het buitenland. „Het idee komt puur voort uit wat ik zie als bondscoach. Een voorbeeld: Arantxa Rus wint bij de Fed Cup in Apeldoorn twee maanden gele den van Anna Schmiedlova. Dat was toen nummer 218 tegen 75. De week erop reist Schmiedlova met haar coach naar Brazilië en haalt daar de finale van een WTA-toernooi. En Arantxa ver liest die in de tweede ronde van een kleine challenger in Duits land, waar ze alleen naartoe is ge gaan. Het verschil tussen de resul taten in de Fed Cup en de uitsla gen die ik de weken daarna op Te letekst lees, zijn enorm." Het betoog voor een 'Tennis Team NL' gaat over de top vijf van nu. Vanuit de generatie daarach ter klinken maar weinig hoopvol le geluiden. Volgens Haarhuis ko men er best wat talenten aan. Een aantal van hen traint in Almere. „Dat zijn meteen de jongens en meiden waar alle hoop op is geves tigd. Er is geen sprake van een heel bataljon talenten en dat je ze ker weet dat er één bovenkomt." ie niet >z niissen! v s5 Koop nu de laatste tickets op www.lionslentefeest.nl of haal tickets bij Primera Vlissingen/Dauwendaele of Restaurant Solskin (boulevard Vlissingen) Haarhuis op jacht naar geldschieters door Maurice Steketee door Rik Spekenbrink De Duitse tennissters die het ko mend weekeinde opnemen tegen Rusland in de halve finale van de Fed Cup, hoeven zich geen zorgen te maken om Maria Sjarapova. De Russische kopvrouw heeft last van een voetblessure en heeft zich afgemeld. „Ik moet in absolute topvorm zijn om het team op een waardige ma nier te kunnen helpen tegen zo'n sterke tegenstander", liet Sjarapo va door de Russische tennisfedera- tie optekenen. „Er is jammer genoeg geen tijd ge noeg om nog te herstellen." Afgelopen woensdag meldde de Russische tennisfederatie nog dat Sjarapova definitief had toegezegd mee te doen. v! 9 w ,i >1 jz s 22 10 iai-- - jj gggg Peter Sagan maakt een wheelie. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61