Leger oefent op Zuid-Beveland Anderen redden is fijn Verdachte van doodslag op Yersekenaar zit thuis Duiveland is kampioen Automatisch GB's dele Met Zakelijk Mobiel SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Oesterkwekerij bij Colijnsplaat kprr.com/zakeiijk 0800 0105 kpn XL winkel SCHOOLVOETBAL Schoolplein Dat gebeurt in het kader van de al gemene militaire opleiding en het op niveau blijven van militairen van 30 Natresbat van de Koninklij ke Landmacht. Een Natrescompagnie wordt ge traind in het bewaken en beveili gen van vitale (burger) installa ties. Locaties waar wordt geoefend, zijn het sluizencomplex in Hans- weert en de bunker aan de Zomer- weg in Kloetinge. Vanuit Hans- weert komt één peloton (35 perso nen met drie jeeps en een vracht wagen) naar Kloetinge. Er zullen dus in de buurt van de bunker de nodige militairen te zien zijn. Er wordt geen gebruik gemaakt van oefenmunitie. Ook in de gemeente Kapelle is een grote oefening. Daar nemen 300 personen en veertig militaire voertuigen aan deel. De oefenen de troepen staan onder leiding van de Commandant 13 LT briga de uit Oirschot. Bij de Kapelse oefeningen wordt eveneens geen oefenmunitie ge bruikt. Deze week krijgen 182.000 Nederlandse jongeren die in 1996 zijn geboren een brief van minister Schippers op de deur mat. De boodschap: 'Ook jij bent sterfelijk. Schrijf je daarom in in het donorregister.' Steeds meer jongeren beantwoor den de donorvraag met 'ja'. Akke Rosendal (17), Annemieke van Har ten (20) en Jelle IJzenbrandt (18) uit 5 en 6 vwo op de Pontes Pieter Zeeman staan er allen positief te genover. „Ik sta nog niet geregis treerd als donor", vertelt Akke. „Maar, dat is niet omdat ik het niet wil. Ik moet het gewoon nog regelen. Het is iets dat er steeds bij inschiet. In de zomervakantie ga ik daar eens goed voor zitten. Dan zal ik zeker aangeven dat ik donor wil zijn." Ook Jelle heeft er geen bezwaar tegen om donor te zijn. De naam van Annemieke staat al wel in het register. „Mocht ik over lijden, dan sta ik mijn organen graag af Het geeft me een fijn ge voel dat ik er iemand anders mee kan redden. Ik dacht er al lange tijd over na, maar regelde het steeds niet. Toen kwam er een campagne voorbij op televisie en heb ik alsnog gedaan. Wel confron terend, hoor. Je bent dan ineens heel erg bezig met de dood." Bij een registratie in het donorre gister vink je aan wat je wel of niet af wilt staan, mocht het zo ver ko men. Annemieke heeft daar goed over nagedacht: „Mijn netvlies en huid wil ik niet afstaan. Mijn ogen zijn heel belangrijk voor me. Het is mijn blik op de wereld. Ik vind het een raar idee dat iemand an ders door dat netvlies kijkt. Het zelfde geldt voor mijn huid. Dat is zo persoonlijk." Ook Akke denkt erover om bepaalde delen niet af te staan. Jelle kan zich voorstellen dat er mensen zijn die het niet zien zit ten om zich te registreren. „Het kan zijn dat dat vanuit je geloof niet mag. Of dat het gewoon niet goed voelt. Daar moet je respect voor hebben, vind ik." Annemieke is het daarmee eens: „Ik vind het ook een slechte zaak dat de poli tiek het zo wil regelen dat je altijd donor bent, tenzij je anders aan geeft. Niet iedereen weet dat." eenmalig De Belg werd zondagavond 9 maart op de Zanddijk in Kruinin- gen aangehouden. Eerder die avond zou hij met de Yersekenaar ruzie hebben gekregen in een ca fé op de Dam. Buiten, op straat, kwam het tot een vechtpartij waarbij de Belg de Yersekenaar zwaar zou hebben mishandeld. Enkele dagen later overleed het 65-jarige slachtoffer in het zieken huis. Een week na het voorval, op maandag 16 maart, is de voorlopi ge hechtenis van de Belg ge schorst, zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. De man, die officieel wordt ver dacht van doodslag, mag zijn zaak thuis in België afwachten, maar moet zich wel beschikbaar hou den voor nader onderzoek. Het onderzoek richt zich volgens de woordvoerder van het OM mo menteel op de toestand van het slachtoffer tijdens het incident. Zo moet duidelijk worden in wel ke mate de handelingen van de verdachte hebben geleid tot het overlijden van het slachtoffer. COLIJNSPLAAT - Smit Smit uit Koudekerke begint binnen een maand met de aanleg van een bin- nendijkse oesterkwekerij in Co lijnsplaat. Vader en zoon Sam en Sybe Smit gaan oesterbroed op kweken tot consumptieoesters. Ook de voeding voor de schelpdie ren, algen, kweekt Smit Smit zelf. Het kweekperceel van Smit 8c Smit ligt naast de viskwekerij aan de voet van de Zeelandbrug. Het gebiedje onder de grote wind molen valt in een zoekgebied voor aquacultuur. Het bedrijf heeft veel schoon Oosterschelde- water nodig en op die plek is al een leiding voor de aan- en afvoer van zout water. Het bedrijf krijgt steun van de ge meente Noord-Beveland, de pro vincie en Europa. Smit 8c Smit wil platte Zeeuwse oesters opkwe ken, en goedkopere creuses. :i DONDERDAG 16 APRIL 2015 ZIERIKZEE - OBS Duiveland uit Nieuwerkerk (foto) is gisteren op sportpark Den Hogen Blok winnaar geworden van het schooivoetbal voor jongenselftal len. Duiveland won de finale na strafschoppen van de Kirreweie uit Haamste de. Bij de zeventallen ging de eer naar Op Dreef uit Bruinisse, dat in de finale 't Meetje uit Ellemeet versloeg met 8-0. foto Dirk-Jan Gjeltema door Luc Oggel KLOETINCE - Op Zuid-Beveland wor den vanaf morgen tot en met zon dag militaire oefeningen gehouden. door Sharon van Oost In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen op Schouwen-Duiveland. Vandaag: Donor: ja of nee Annemieke Sun, 1 March door Joeri Wisse YERSEKE - De 49-jarige man uit Haacht (B) die wordt verdacht van doodslag op een 65-jarige Yerseke naar wacht thuis het proces af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60