Russisch museum stelt delen van MH17 tentoon roependen in woestijn Protest postbode met landing bij Capitool Ploegen op 1,5 meter diep als noodgreep IN HET NIEUWS 5 Het nieuws komt negen maanden na de crash van vlucht MH17 en een dag voordat vandaag de laat ste zoekmissie in het rampgebied in Oost-Oekraïne van start gaat. Dertig experts zoeken de komen de weken opnieuw naar menselij ke resten, persoonlijke bezittin gen en wrakstukken. De fragmenten die het museum in Ejsk wil tonen, worden ter be schikking gesteld door het Oost- Oekraïense dorp Rassypne, waar de cockpit van de Boeing op 17 juli neerkwam. Het dorp wil daar mee zijn dankbaarheid uiten voor de humanitaire hulp die het afge lopen jaar kreeg vanuit Ejsk in de regio Krasnodar. De voorzitter van het museumbe stuur, Finat Sjajchoelin, toonde zich tijdens het interview in zijn nopjes met de fragmenten en zegt dat het brokstukken zijn die de Nederlandse bergers tijdens de ruiming hebben achtergelaten. „Ze liggen daar maar en daarom hebben ze ze ons cadeau gegeven als teken van respect voor ons." Anderzijds zegt Sjajchoelin dat hij er niet al te zeer mee te koop wil lopen, omdat het gevoelig ligt. „Hoe zal ik het zeggen? Westerse De fragmenten werden ge schonken door het dorp Ras sypne, dat door de Russi sche stad werd geholpen De frontlinie is opgescho ven zodat de hele crashsite nu toegankelijk is voor de forensisch experts landen proberen te bewijzen dat de opstandelingen het vliegtuig hebben neergeschoten. Hoewel het voor mij overduidelijk is dat een Oekraïense piloot van een SU-25 dat heeft gedaan." Sjajchoelins museum heeft afde lingen die zijn gewijd aan de oor logen die de Russen uitvochten in Afghanistan en Tsjetsjenië. De MHi7-resten zijn gepland voor een nieuwe expositie over de oor log in Novorossia, de naam die de rebellen gebruiken voor de opstan dige regio in Zuidoost-Oekraïne. De pro-Oekraïense website Vlada toont de voorpagina van een krant in Ejsk waarop een foto prijkt van een man met een stuk van het vliegtuig van Malaysia Air lines in de hand. Dat zou beteke nen dat een of meerdere brokstuk ken al zijn overhandigd. Op de locatie van de rampplek gaan forensisch specialisten uit Nederland, Australië en Maleisië vanaf vandaag weer aan de slag. De winter in het oosten van Oe kraïne is voorbij en de frontlinie is tientallen kilometers opgescho ven. Voor het eerst kunnen de ex perts ook in het noordwestelijke deel van de crashsite zoeken. Tot de winter begon, was het daar door gevechten tussen het Oe kraïense leger en de pro-Russi sche rebellen te gevaarlijk. Er lig gen nog mijnen en niet ontplofte explosieven. Die worden nu weg gehaald. „We verwachten in dat deel wrakstukken te vinden", zei commodore Theo ten Haaf (De fensie) gisteren op een persconfe rentie. Behalve bij het mijnenveld gaan de experts ook zoeken op de ver brande plekken aan de oostkant van de crashsite. In dat stuk van ongeveer honderd bij honderd meter stortte het grootste deel van de romp van de Boeing neer, en verwacht missieleider Pieter Jaap Aalbersberg ook kleine men selijke resten te vinden. Van de 298 slachtoffers van de ramp met vlucht MH17 zijn er twee nog niet geïdentificeerd. Het DNA-onderzoek in Hilver sum loopt nog. De nieuwe zoek tocht is vermoedelijk de laatste. Andere ouders reageerden op de Facebookpagina van Danielle Mei- tiv vol ongeloof op het feit dat ze haar kinderen alleen de straat op laat gaan. 'Het zijn geen kippen', schreef een ouder. Een ander meldde: 'Jullie zijn in en inslechte ouders'. In Amerika zijn veel ouders bang dat hun kinderen worden ontvoerd. Het is niet ge bruikelijk dat een kind alleen naar school gaat of het park be zoekt, of in het park uit het zicht van zijn ouders verdwijnt. Ouders die hun kinderen wat meer vrijheid gunnen, worden daarop aangesproken door andere ouders. Volgens het National Cen ter for Missing and Exploited Children is de kans dat een Ame rikaan in zijn kindertijd wordt ontvoerd 0,00007 procent. WASHINGTON - Een postbode is gisteren opgepakt, omdat hij met een soort kleine helikopter op het gazon van het Amerikaanse Capi tool landde. Hij deed dat uit pro test. Behalve hijzelf wist alleen de krant Tampa Bay Times van zijn plannen. Maandenlang bereidde de 61-jarige Hughes uit het plaats je Ruskin in Florida zijn plan voor. Om aandacht te vragen voor een politieke zaak zou de postbo de met zijn gyrokopter op het grasveld voor het Capitool lan den, vertelde hij de krant. Aan het landingsgestel bond hij dozen met brieven, voor elk Congreslid één. De Tampa Bay Times plaatste een artikel en een filmpje over de man op het moment dat hij het luchtruim koos, op weg naar zijn landing en de onvermijdelijke ar restatie die zou volgen. „Ik geloof niet dat ze een 61-jarige postbode neer zullen schieten." Dat was een gok, maar Hughes vloog in derdaad ongeschonden naar het vergadergebouw van het Congres en landde daar zonder proble men. Met zijn actie protesteert hij tegen een wetswijziging in 2010, die de financiering van verkie zingscampagnes veranderde. Sindsdien kunnen bedrijven onbe perkt geld steken in campagnes. de aardappelen en uien met 30 procent omhoog." Dat voordeel duurde echter niet lang. „Inmiddels zakt de oogst weer terug. Nu we een paar jaar verder zijn, kamp ik weer met bodemziektes. Daarbij waren er in het begin veel verstuivingen van de grond. In het voorjaar werden kleine uitjes en bietjes van het land af gezandstraald." Zowel in de Flevopolder als el ders in het land nemen steeds meer boeren hun toevlucht tot diepploegen. Maar dat is een noodmaatregel waarover niet te lichtzinnig mag worden ge dacht, stelt de wetenschappelij ke Raad voor Integrale Duurza me Landbouw en Voeding. „Het kan een goede oplossing zijn om de structuur van een inge- klinkte bodem te verbeteren. Maar het gooit de hele water huishouding in de grond op z'n kop", zegt voorzitter Edith Lam- merts van Bueren. Dat kan tot gevolg hebben dat voedingsstoffen, bestrijdings middelen en (kunst)mest recht streeks in de sloot verdwijnen. Bovendien is diepploegen een maatregel die maar één keer kan worden uitgevoerd, „als je het niet goed uitvoert, haal je de ver dichte laag weer naar boven. Daarom moet je er heel goed over nadenken voor je eraan be gint." BIDDINGHUIZEN - Net als veel collega's kreeg akkerbouwer Sam de Visser uit Biddinghui zen zijn aardappels en uien steeds lastiger uit de grond. De kleigrond werd steeds dichter. „Toen mijn vader in '69 met het bedrijf begon, ploegde hij met 65 pk. Dertig jaar later hadden we al 150 pk nodig, en steeds zwaardere machines." Hij besloot tot een rigoureuze maatregel: diepploegen. Daar bij werd de grond tot 1.20 me ter diep omgehaald en de dichte kleibodem maakte plaats voor vers zand. Met re sultaat, vertelt hij. „De eerste jaren schoot de opbrengst van DONDERDAG 16 APRIL 2015 geboerd door onze correspondent Joost Bosman en Niels Klaassen MOSKOU - De Russische stad Ejsk gaat fragmenten van de neerge schoten vlucht MH17 tentoonstel len in het lokale oorlogsmuseum. Dat heeft de voorzitter van het mu seum gisteren in een interview met de Russische radiozender Echo van Moskou bevestigd. Danielle en Alexander Meitiv en hun kinderen. Veel Amerikanen spreken schande van hun opvoed- methoden. foto Facebook Grond in de Flevopolder wordt diep geploegd door zware landbouwmachines. foto Van Werven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5