Kraan De Schelde komt terug naar Zeeland 'Zijn stoommachines gaan weer naar liefhebbers, dat zou papa fijn vinden' 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Wereldwinkel zoekt vrijwilligers Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. Uitnodiging PLAFONDSHOW Politie en Natuurmonumenten zijn op zoek naar de man die het dier uit de kofferbak van zijn Audi zette. ZIERIKZEE - Bij de Wereldwinkel, gevestigd aan Het Gravensteen aan de Mol, is momenteel weer ruimte voor een paar nieuwe vrij willigers. Het gaat daarbij om mensen die eenmaal per week een ochtend of een middag een winkeldienst wil len draaien. Meer informatie daarover is te ver krijgen via Wiets Ennenga, tele foon: 0111-413462. Met de verkoop van fairtrade-pro- ducten investeert de Wereldwin kel is een leefbare wereld voor ie dereen. De producten uit het assortiment zijn met zorg en volgens fairtra- de-criteria geproduceerd en inge kocht. De op spoorrails rijdende hijs kraan werd in 1946 gebouwd door scheepswerf De Schelde. Het werktuig werd gebruikt op het ter rein van de werf in Vlissingen. In 1974 is de kraan geschonken aan de Stoomtram Hoorn-Medemblik (SHM). Omdat de stoomkraan niet meer goed binnen de collec tie past, besloot de SHM haar te schenken aan collega-museum Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). Hiermee keert dit Zeeuwse indus triële erfgoed terug naar de thuis- provincie. Vrijwilligers van SGB en SHM hebben in Hoorn de giek, het huis en het onderstel van elkaar gescheiden. Hierdoor is de kraan beter transporteerbaar geworden, maar nog altijd is er sprake van een imposant transport, dat met zwaar materieel over de weg zal plaatsvinden. Donderdag wordt de kraan met behulp van een mo derne telescoopkraan in delen op diepladers geladen. In Goes wordt het gevaarte de volgende dag weer opgebouwd. Daar krijgt de kraan een prominente plaats op het museumterrein van de SGB. Hoewel de stoomkraan geschon ken wordt, zijn er toch flinke kos ten verbonden aan het transport. Enkele sponsors hebben deze ech ter op zich genomen: Damen Schelde Naval Shipbuilding (op volger van 'De Schelde'), Goud Transport uit Waarde, Stichting Holland Spoor en enkele particu liere schenkers. BURGH-HAAMSTEDE - „Het illus treert dat mensen toch maar wat doen met dieren, hè," sombert Herman van Heffen aan de Mool- weg in Haamstede. Dinsdag rond het middaguur zag hij een auto komen aanrijden over het smalle en voor autover keer verboden weggetje achter het Slotbos. „Halverwege stopt de auto", vertelt Van Heffen. „Het was een lichtblauwe Audi A3. Er komt een man uit en die doet de achterklep open. Da's niet pluis, dacht ik al. Hij pakt iets dat in een plaid zit gewikkeld en duvelt dat in de wei. Die is afval aan het stor ten! Ik pak mijn fiets er rij er naar toe. Maar hij komt achteruit terug gereden. Als hij langs me rijdt, klop ik op de ruit. Hij ziet me, maar geeft extra gas. Ik schat 'm een jaar of twintig en hij had een petje op." Even later blijkt het ge dumpte afval een varkentje te zijn. „Een flinke big, hoor. Die scharrelde rond en de paarden in de wei snuffelden eraan." Van Heffen belt de beheerder van Slot Haamstede en boswachter Jan de Roon. „Die bracht nog twee vrijwilligers mee. Met z'n vijven hebben we het beestje op gedreven. Het ontsnapte nog een paar keer, maar uiteindelijk sprong de boswachter er met het bagagenet uit zijn auto bovenop. Ze hebben het weggebracht. De Roon zat voorin de auto met de big in het net op schoot." Het varkentje is voorlopig onder gebracht op boerderij van een bos wachter in Rockanje, zegt woord voerder Ted Sluijter van Natuur monumenten. „Als de vakantiepe riode begint, wordt er van alles ge dumpt. Kippen, honden, katten, konijnen en nu dus ook een var ken. Wij zijn niet blij met dit soort acties, dat mag duidelijk zijn." Politie en Natuurmonumenten doen onderzoek. Het kenteken van de Audi is bij hen bekend. Plafonds Sierlijsten Verlichting Kees Jansma kreeg als zoon van een zeeloods de liefde voor tech niek en zeevaart met de paplepel ingegoten. Op jonge leeftijd ver huisde hij vanuit IJmuiden naar Zeeland en volgde de opleiding werktuigkundige aan de zeevaart school in Vlissingen. Daarna ging hij varen en werkte zich op tot hoofdwerktuigkundige. Zo werd hij verantwoordelijk voor de ma chinekamers van tankers. De laatste tien jaar voor zijn pen sionering werd hij door zijn werk gever Nedlloyd uitgeleend aan Shell, met de opdracht om in Ja karta Indonesiërs op te leiden. Bij het lesgeven maakte hij gebruik van (zelfgemaakte) schaalmodel len om te laten zien hoe de machi nes werkten, vertelt dochter Su zanne Janse. Na zijn pensioen groeide de col lectie steeds verder uit. „Hij ging er voor naar rommelmarkten, kocht op internet. Hij had meer passies, maar dit was de grootste", zegt zijn dochter. „Zo ontstond het idee om een gebouwtje neer te zetten voor zijn stoommachi nes. De schuur werd vorig jaar ge bouwd en kreeg de naam 'het Stoam Uus'. Hij had ook al vitri nes gekocht. Maar vlak voordat hij zijn museumpje kon inrichten, overleed hij plotseling." De familie biedt de collectie van veertig stoommachines te koop aan via Veilinghuis Korendijk. Jansma is ervan overtuigd dat hij dat fijn had gevonden. „Want nu gaan ze naar liefhebbers." Maarten Anthoni van het veiling huis is ervan overtuigd dat er veel belangstelling voor zal zijn. „Zo iets kom je niet overal tegen. En zeker in landen als Engeland en Duitsland is hier veel vraag naar. Gezien de resultaten op andere veilingen, is redelijk in te schat ten welke waarde deze stoomma chines hebben. Toch blijft het on zeker hoeveel ze opbrengen. Dat maakt het ook leuk. De machines gaan ook niet tegen elke prijs weg, dat hebben we afgesproken met de familie." door Willem Staat GOES - Een unieke, door stoom aan gedreven hijskraan keert vrijdag te rug naar Zeeland. Hij krijgt een plek bij de Stoomtrein Goes-Borsele. Man dumpt big in wei Haamstede door Ton van den Nouweland Terwijl de meubels blijven staan Vrijdag 17 april, van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 18 april, van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafondsysteem. De koffie staat klaar! Schone montage in één dag. Zonder hakken en breken. De meubels kunnen blijven staan. Voor elke interieurstijl. Verlichting naar wens. Uit één geheel op maat gemaakt. PLAFONDS Maarten Anthoni van Veilinghuis Korendijk toont één van de grotere schaalmodellen van de stoommachines die Kees Jansma uit Middelburg verzamelde en in een eigen museum had willen zetten, foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Jarenlang bouwde Kees Jansma zorgvuldig aan zijn verzameling stoommachines. Hij kocht ze, maar maakte ze ook zelf. Vlak voordat hij ze in een eigen mu seum in zijn tuin wilde tonen aan het publiek, overleed de Middelbur ger. Zaterdag worden de schaalmo dellen geveild bij Veilinghuis Koren dijk in Middelburg. Kijkdagen: donderdag (10.00 tot 21.00 uur) en vrijdag (10.00 tot 18.00 uur). Veiling: zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. In totaal 777 kavels, waar onder ook keramiek, glaswerk, juwe len en poppen. Veilinghuis Korendijk, Korendijk 28, Middelburg. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Showroom: Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59