Tom Waits en Dresden Dolls zijn niet ver weg bij Baby Dee UIT 11 Het zevende album 'I'm a Stick' van de Amerikaanse, singer-songwriter Baby Dee komt begin juni wereld wijd uit. Na jaren als rondtrekkende straatmuzikant en een uitbundig leven in de New Yorkse kunstenaarsscène rond Antony Hegarty (Antony and the Johnsons) geleid te hebben, streek de zangeres neer in een klein dorpje in Zeeland. Vrijdag 17 april stelt Baby Dee haar nieuwe album voor in De Spot in Middelburg. Na het optreden in De Spot volgt een volledige Europese tournee met nog eens veertien concerten in zes verschil lende landen. Baby Dee is een klassiek ge schoolde harpiste die zichzelf behalve op de harp ook begeleidt op piano en accordeon. Haar laatste album staat bol van avontuurlij ke, cabareteske pianonummers met lichte, smaakvolle arrangementen. Tom Waits is nooit ver weg, maar ook voor liefhebbers van de Dresden Dolls is er veel te genieten. In de underground geniet ze inmiddels van een be scheiden cultstatus. Zo speelde ze in de band van Antony and the Johnsons of ging ze op tournee met Marc Almond. Live wordt Dee bijgestaan door drummer Alex Neilson en gi tarist Victor Herrero. Het voorprogramma wordt verzorgd door de Middelburger Broe der Dieleman. Met 15 voorstellingen, met tra giek en hilariteit, biedt het Een akterfestival vrijdag en zater dag in 't Spiegeltheater Middel burg een bonte staalkaart van het Zeeuws amateurtheater. De speelvloer van 't Spiegel theater in Middelburg wordt vrijdagavond en zaterdagmid dag en -avond bevolkt door heel verschillende persona ges. Amateurtonelisten uit (bijna) de hele provincie en twee groepen uit Zuid-Holland doen mee aan het Eenak terfestival van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA). Het betreft de 29e editie. In de loop der ja ren waren er veranderingen in repertoire keuze, wijze van jurering, locaties, samen stelling van het deelnemersveld, maar wat bleef is de bezieling waarmee acteurs, regis seurs en vormgevers zich willen manifeste ren. Dat doen ze met bestaande stukken, maar steeds vaker ook met zelfgemaakte producties. De sensatie van het festival zit vooral in de ontmoeting tussen de toneelmakers en het publiek. Het gevarieerde aanbod maakt dat vrijwel alle toeschouwers plezier kunnen beleven aan het programma. „Natuurlijk zit er ook een serieus doel ach ter het Eenakterfestival van het ZCA. Dat behelst uitwisseling, kwaliteitsverbetering en talentontwikkeling van theatermakers in Zeeland", zegt provinciaal toneeladvi seur Rob Lubbersen van Scoop. „Dit festi val biedt altijd weer een energiek theater- weekeinde waarin talenten - jong en oud - zich laten zien. Korte theatervoorstellin gen, afgewisseld met nabesprekingen door de jury in aanwezigheid van het publiek en onderbrekingen in het grand-café van 't Spiegeltheater." Lubbersen is voorzitter van de vakjury die de voorstellingen beoordeelt. De jury wordt dit jaar gevormd door Ineke Kern- per, voormalig provinciaal toneeladviseur en hoofd voor de kunsten van het Gelders Kenniscentrum voor Kunst en Cultuur en Luuk Eisema, provinciaal toneeladviseur in Friesland. Door Eisema is er ook een uit wisseling tussen Friesland en Zeeland in gang gezet. „Twee Friese jonge theaterma kers geven zaterdagochtend een workshop aan Zeeuwse cursisten. Vervolgens gaat er een Zeeuwse deelnemer van dit festival half juni naar Leeuwarden voor een optre den tijdens een theaterfestival daar", laat Lubbersen weten. Het ZCA legt met het Eenakterfestival ook dwarsverbanden met De Kunstbende en met de Monologenwedstrijd 'Solo's in Zuid', die vanuit de Jeugdtheaterschool Zeeland wordt georganiseerd. Enkele deel nemers van deze evenementen krijgen een plekje in het programma dit weekeinde. Het festival opent vrijdagavond met een verkorte versie van 'Verzengend', een voor stelling over het laatste levensuur van Jean ne Hébuterne. Zij was muze, model, moe der van zijn dochter en nog ongeboren kind van de kunstschilder Amadeo Modig- liani. Willem Huijbreghs schreef dit stuk op basis van gedichten van Carlos Dru- mont, Fernando Pessoa en Hugo Claus en liedjes van Edith Piaf en Annie M. G. Schmidt. Deze sololvoorstelling wordt ge speeld door Barbara Kouwijzer. Toneelvereniging Pauze speelt een eenak ter over het verzorgen van een demente moeder en over het wegvallen van die plicht na het overlijden. Toneelvereniging Heer Hendrik maakte een stuk op basis van improvisaties rond een arsenaal aan ge zelschapsspellen. Ook Theatergroep Inter mezzo begon met improvisaties en per soonlijke verhalen over kleding als basis voor het stuk 'Trek je dat aan....'. De Zeeuw se Komedie confronteert in 'De Barrière' een man met een grens waar de passage niet vlotjes verloopt. Het Middelburgs Theater voert in 'Go Vote' twee vrijwilligsters in een stemlokaal op. Alles verloopt naar wens totdat een man met een gitaar het stemhokje in gaat. Ande re thema's die aan de orde komen: de mul ticulturele samenleving, jaloezie, grijpgra ge handen, leugens en dominantie. PROGRAMMA Vrijdagavond; vanaf 20.00 uur: Willlm Producties: 'Verzengend'; Toneelgroep De Buren: 'Gilette en Sophie'; Toneelvereni ging Pauze: 'Mijn demente moeder en ik'; Jelt Pekaar: 'Kaas en Couscous'; Toneelver eniging Heer Hendrik: 'Geluk in het spel'. Zaterdagmiddag; vanaf 14.00 uur: To neelvereniging Helvetia: 'De Erfenis'; Act door deelnemers aan De Kunstbende; Zeeuwse Komedie: 'De Barrière'; Toneelver eniging Sint Leonardus: 'Handen'Presen tatie door deelneemsters aan Monologen- wedstrijd. Zaterdagavond; vanaf 20.00 uur: Vereni ging Middelburgs Theater: 'Go Vote'; Thea tergroep Zierik: 'Kale bomen ruisen niet'; Theatergroep Intermezzo: 'Trek je dat aan....'; De Rederijkers Zierikzee: 'Pausin Jo hanna'. DONDERDAG 16 APRIL 2015 Baby Dee trapt Europese tournee in De Spot af. foto Mechteld Jansen door Bart Cabriëlse Vrijdag 17 april, De Spot, singer-songwriter Baby Dee in Middelburg, aanvang 20.30 uur. door Edith Ramakers Scène uit de eenakter 'Trek je dat aan....' van Theatergroep Intermezzo, foto Dirk-Jan Gjeltema Toneel in bonte mix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55