lekJteA/ Margot 8 UIT Op deze pagina's worden verhalen over eten geserveerd en af en toe valt er van een recept te genieten. Streekproducten komen aan bod en we schromen niet om tips over voeding te geven. Kijk voor meer info op www.lekker-zeeland.nl en mail tips naar info@lekker-zeeland.nl Slager Cor Verburg is de vierde generatie slager op Kortgene. Ze slachten er nog zelf hun vlees. Als een van de weinigen. Brouwerij Kees! en Desafinado trekken samen op De Oosterscheldekreeft op het menu van de restaurants van de Bijenkorf Noordbevelam; Het goede van vroeger en het mooie van nu. Er zijn geen too slagers in Nederland meer die zelf slachten, maar ach ter de winkel in Kortgene gebeurt dat nog wel. En gelukkig maar. De limousinkoeien staan op onge veer 300 meter verderop in de wei bij boerderij Noordhoek. Die ko men stressloos naar de slager toe, begeleid door de boer zelf. De lammetjes komen van schapenfok kerij Oosterstein in Kats. Ze lo pen langs de Oosterschelde, die een heerlijke pré-salé smaak aan het lamsvlees geeft. Het lams vlees hier heet dan ook Noordbe velam en heeft het Zeker Zeeuws keurmerk. Verburg staat bekend om het goede lamsvlees. En daar is het nu weer tijd voor aan het worden. Hoewel er, in tegenstel ling tot vroeger, nu het hele jaar door lammetjes worden geboren. „Van jaar tot jaar verschilt de kwa liteit wel eens", vertelt Corry Ver burg, „maar dit jaar is de kwaliteit prima." Naast de verkoop in de winkel, verkopen ze veel van hun lamsvlees aan de Noord-Beveland- se horeca. Ze leveren aan zes za ken, die onderling veel samenwer ken. Dat zijn in Wissenkerke de Kroon, in Kamperland restaurant Emelisse, De Patrijs in Colijns- plaat, de Rozentuin in Kats, Graaf van Buren in Kortgene en restau rant de Korenbeurs op landgoed Rijckholt. Onderling hebben ze een wedstrijd uitgeschreven voor de beste lamsstoofpot met Noord bevelam", vertelt Corry enthou siast. „De Korenbeurs op land goed Rijckholt kwam hierbij als winnaar uit de bus. Dat recept ma ken we nu na in de slagerij en dat leveren we in weckpotten aan bij de andere vijf deelnemers. Overal staat die lekkere lamsstoofpot op de menukaart", vertelt Corry Ver burg. „We leveren ook aan een nieuw Italiaans restaurant op Delta Mari na; Trattoria la Barca Italiana. Zij zijn nog maar twee weken geo pend, maar ik heb al wel zes keer vlees moeten leveren. Bij de lunch serveren ze onze zelfge maakte lamshamburgers en in de stoofpot bij hen gaan lamsworst- jes, samen met ons rundvlees. En dat schijnt erg goed te lopen." Cor en Corry Verburg houden zelf ook van lekker eten en vinden het daarom een uitdaging om in de keuken te experimenteren. „Dat is niet moeilijk met zoveel mooie producten in huis. Boven de slage rij hebben we nu een droogzolder- tje voor lamsworstjes. En omdat ze zelf lammeren slachten en dat helemaal willen vermarkten, zijn ze gaan zoeken naar mogelijkhe den om de lamsschouder en de lamsbuikjes in gerechten te ver werken. Nadat ik een aanvraag voor een Zeeuws buffetje kreeg, ben ik gaan proberen", vertelt Cor ry. „Dat heeft geresulteerd in qui ches met gestoofd lamsvlees en zeekraal. Ook de lamsham in een klem, met een vijgensausje doet het goed." Nu het vakantiesei zoen weer begint, maken ze steeds meer rollades. „Toeristen die hier op de campings staan wil len groot vlees voor de green eggs. Dat loopt heel goed." Recept: malse lamsschouder: Bestrooi een lamsschouder met zout, peper en olijfolie. Maak inkepingen in het vlees. Braad de schouder in een braadslee met 3 grof gesneden uien, wat stukken wortel, 3 tenen knoflook, rozemarijn en tijm, een scheut olijfolie en iscl. witte wijn. Rooster het vlees daarna in 25 minu ten op 200C, verlaag dan de tempera tuur tot 120C. Leg er dan een vel alu miniumfolie op en laat het vlees 3 uur garen. Serveer met de gesmoorde groenten, aardappelen en lamsoren. Margot Verhaagen heeft een ongeremde belangstelling voor voeding, eten en voor alles wat op culinair gebied gebeurt. Ze schrijft hierover wekelijks in deze column en trekt daarvoor de provincie door. Mijn oom had schapen lo pen langs de dijk bij Waarde. Ieder voorjaar was het een feest als we naar de lammetjes gingen. Die waren er toen nog niet het hele jaar door. Nee, als er lammetjes waren, dan was het voorjaar in aantocht. Als kind mocht ik dan in de stal de verstoten lammetjes een fles ge ven. Een heel karwei, want de beestjes hadden honger en dorst en trokken enorm aan die fles. Als peuter moest ik me dan wel behoorlijk schrap zetten. Toch is het best raar dat er tegenwoordig het hele jaar door lammetjes zijn. Dat schijnt afhankelijk van het ras te zijn. Overigens kan me niet her inneren dat wij thuis vaak lams vlees aten. Ik las laatst dat dit ook te maken heeft dat het lamsvlees vroeger vooral uit Australië geïm porteerd werd en dat dit vlees vrij sterk van smaak was. Dat kwam de populariteit destijds niet ten goede. De komst van al lochtonen en het feit dat mensen steeds vaker en verder op reis gaan, heeft de populariteit van lamsvlees doen toe nemen. Niemand kijkt nog op van kebab of een tajine met lam. Ik eet zelf heel graag Zeeuws lamsvlees. Een lamsbout met kruiden in de oven en dan lekker lang laten garen op een lage temperatuur. Een lams schouder gegaard met granaatap pel. Een knapperig lamskoteltje dat nog een beetje rosé van bin nen is. Of lamsworstjes op de barbecue; het is er weer de tijd voor. Heerlijk met couscous of bij gebakken aardappeltjes met rozemarijn en een knoflook yogurt sausje. Om je vingers bij af te likken. Op schilderijen sym boliseren lammeren meestal deemoed en de behoefte aan be scherming, wist u dat? En in veel geloven is het lam erg be langrijk. Het lam staat er voor onschuld, nederigheid, offerbe reidheid, geduld en vernieu wing. Lammeren werden heel vroeger dan ook geofferd als symbool van de vernieuwing van de natuur tijdens de lente. En het lam Gods zou de zonden van de wereld weg nemen. Bin nenkort ga ik het schilderij van de gebroeders van Eyck weer eens bekijken. Met natuurlijk daarna een heerlijk diner met in de hoofdrol lam. Hoe dan ook. Kees Bubberman van Brouwerij Kees! in Middel burg zal een samenwerkingsverband aangaan met het Middelburgse Jazz-café Restaurant Desafinado. Dat feit wordt feestelijk gevierd op zondag 19 april. Dan is er een proeverij van 15.00 uur tot 17.00 uur en wordt er getoost op de nieuwe sa menwerking tussen de brouwerij en het café-res taurant. Desafinado zal voortaan fungeren als exclusief proeflokaal voor Brouwerij Kees! Van 15 april tot en met 15 juli zal de Oosterscheldekreeft ook in de La Rucherestaurants van de Bijenkorf besteld kunnen worden. In de La Rucherestaurants in Utrecht, Den Haag, Rot terdam, Maastricht en Amstelveen en in de Kitchen in Amster dam en Eindhoven worden de Oosterscheldekreeftgerechten geserveerd. Met de koks van de Kring Oosterscheldekreeft ontwikkelde de Bijenkorf een kreeftenkroket, die geserveerd wordt met een briochebroodje en citroenmayonaise, een bis que met Oosterscheldekreeft en een salade met Stellendamse garnalen, zalm en Oosterscheldekreeft met limoenvinaigrette. De keurmeester controleert de organen van het net geslachte vlees. Noordbevelam met door Margot Verhaagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52