Politie mag niet staken tijdens cybertop 'Vrije-uitloopouders' zijn in Amerika €89°° 44 Vruchtbare 44 De achteruitgang van de bodem vormt een serieuze bedreiging voor de landbouw S Hotel Weidenbrück 4 IN HET NIEUWS LANDBOUW De kwaliteit van de vruchtbaarste bodems in Nederland holt achteruit door intensieve landbouw. De bonden, die actievoeren voor een betere cao, moeten hun op roep intrekken en aan hun leden bekendmaken dat de acties on rechtmatig zijn, aldus een recht bankwoordvoerster. „Een verbod is een zwaar mid del", vindt Gerrit van de Kamp, voorzitter van politievakbond ACP. Hij zegt teleurgesteld te zijn, 'maar we zullen de uitspraak van de rechter respecteren'. De bonden maken binnenkort nieu we acties bekend. De politie is te vreden met de uitspraak. „We hebben veel begrip voor de acties, maar we trekken de grens daar waar de veiligheid echt in het ge ding komt", reageert een woord voerder. De advocaten van de Staat en de korpsleiding betoog den voor de rechter dat de natio nale veiligheid in het geding zou komen als de acties zouden door gaan. Voor de top worden onge veer duizend politiemensen inge zet. De bonden stelden dat de vei ligheid wel gegarandeerd zou zijn tijdens hun acties, maar dat hin der niet uit te sluiten zou zijn. Het programma op het laatste mo ment overhoop gooien, vonden de bonden 'vervelend voor con gresgangers, maar wel doenlijk'. De opzet van de acties was dat po litiepersoneel tijdens de cybertop twee keer het werk neer zou leg gen om naar vakbondsbijeenkom sten te gaan. We trekken de grens daar waar de veiligheid echt in het geding komt LELYSTAD - Ze staan bekend als de groentetuin van Europa, die vruchtbare jonge polders in Flevo land. Ze zijn het paradepaardje van de hoogproductieve Neder landse landbouw. Maar de kwali teit van het op de Zuiderzee ge wonnen land neemt in rap tempo af, door onder meer intensieve teelten en zware machines die de bodem verdichten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Raad voor Integrale Duurzame Landbouw en Voeding (RIDLV) dat gisteren is gepubliceerd. „Binnen één generatie is de kwali teit van de bodem zo verslechterd dat steeds meer boeren hun toe vlucht nemen tot diepploegen. Daarbij wordt de grond tot 1,5 me ter diepte omgekeerd; een rigou reuze maatregel die je maar één keer kunt uitvoeren", zegt Edith Lammerts van Bueren, voorzitter van de raad en hoogleraar aan de Universiteit Wageningen. Dat de bodem verslechtert is niet alleen een probleem in Flevoland, waar de oorzaak ook deels ligt in natuurlijke inklinking van de pol der. Op veel plaatsen kampen boe ren met verdichte grond. „Maar dat zelfs de mooiste bodems van Europa hard achteruit gaan, maakt duidelijk dat we een maat schappelijk probleem hebben", zegt ze. „Vruchtbare bodems vor men immers de basis van onze voedselvoorziening." Akkerbouwers herkennen de pro blemen die de RIDLV aankaart, zegt Arnold Michielsen van Land- en tuinbouworganisatie LTO. Meer dan elders in Neder land zijn de ambitieuze boeren die een halve eeuw geleden in de maagdelijke polders van de nieu we provincie aan de slag moch ten, beland in een vicieuze cirkel van winstmaximalisatie. „De grond was zo vruchtbaar en gewild, dat de prijzen snel stegen. Om die hoge grond- en pachtprij zen op te kunnen brengen, moet je met intensieve teelten aan de slag", zegt Michielsen. Gewassen als wortels en aardappe len leveren veel meer op dan tar we en gras. Maar de lucratieve groentes wonen de bodem uit, ter wijl gewassen als graan en gras die juist verrijken. Ook speelt mee dat het traditione le rentmeesterschap in de land bouw aan het verdwijnen is, con cludeert de RIDLV. „Een boer die weet dat zijn zoon het familiebe drijf overneemt, is er alles aan ge legen om de grond op lange ter mijn gezond te houden", zegt Lammerts Van Bueren. „Maar veel agrariërs hebben tegenwoor dig geen opvolger meer." Daarbij komt dat de overheid in 2007 het pachtsysteem heeft ge liberaliseerd. Naast grond die boe ren zelf in hun bezit hebben, hu- bodems vormen de basis van onze voedsel voorziening ren ze grond van anderen. Zo ver pacht de Rijksoverheid landbouw grond (totaal zo'n 79.000 hecta re), net als gemeentes, natuurorga nisaties en particulieren. De liberalisering heeft geleid tot kortere pachtperiodes en hogere prijzen: in vijfjaar tijd zijn de pachtprijzen verdubbeld. „De overheid verdient aan het sys teem waarbij de hoogste bieder de grond mag pachten voor een periode van soms maar een jaar. Daardoor is een georganiseerde onverantwoordelijkheid ontstaan ten aanzien van de bodem", zegt Lammerts Van Bueren. „Aan dat systeem moet een einde komen." Het geliberaliseerde pachtsys teem is ook de boeren een doorn in het oog. „In de Noordoostpol der zijn daardoor uitgemergelde kavels ontstaan die geen enkele boer meer wil hebben", zegt Michielsen. „Dat is wrang, omdat je van de overheid oog voor duur zame ontwikkeling mag verwach ten. De achteruitgang van de bo dem vormt een serieuze bedrei ging voor de landbouw." Boeren zitten volgens LTO klem in het systeem. Het belang van vruchtbare grond in de toekomst legt het daardoor af tegen hogere opbrengsten op korte termijn. „In hun hart vinden veel boeren zelf ook dat hun land niet zo intensief bebouwd hoeft te worden. Ze zou den ter afwisseling best meer graan en groenbemesters in hun bouwplan willen opnemen om de grond een jaartje rust te geven. Maar ze zitten vast in het sys teem, ze kunnen niet anders." De Raad voor Integrale Duurza me Landbouw en Voeding pleit voor een taskforce. „De regie ont breekt. Boeren, hun afnemers, de overheid en waterschappen moe ten samen verantwoordelijkheid nemen voor de bodem", aldus Lammerts van Bueren. „Het huidi ge intensieve systeem is niet vol te houden." Free range parenting (vrije-uitloop- ouderschap), heet het in de VS, en wetenschapper Danielle Mei tiv en haar man geloven er in. Hun kinderen mogen regelmatig alleen naar huis lopen vanaf de schoolbushalte of het park. Om dat ze daardoor zelfstandige men sen zouden worden die verant woorde beslissingen nemen. Maar daar denkt de gemiddelde Ameri kaan anders over. Voor de tweede keer kwam deze week de politie eraan te pas. De eerste keer werden de kinderen door de politie thuisgebracht na dat een omwonende 911 had ge beld. De tweede keer gingen ze in een colonne van drie politiewa gens mee naar het bureau na een telefoontje van een omwonende naar alarmnummer 911. De ouders werden niet ingelicht, de kinderen mochten hun ouders niet bellen. Pa en ma hoorden pas na enkele uren waar hun kinde ren waren. De kinderbescher ming werd ingeschakeld en gaf de ouders een berisping. In Amerika is nu een felle discus sie ontstaan over hoeveel vrijheid goed is voor kinderen. De familie Meitiv liet in een verklaring we ten 'woest' te zijn over de be moeienissen van de overheid. door Peter Winterman DEN HAAG - De politie mag van daag geen actie voeren tijdens de internationale cyberconferentie in Den Haag. Dat heeft de rechter gis teren besloten in een kort geding dat de korpsleiding en de Staat had den aangespannen tegen de politie bonden. pagina 12 en 13: Op zoek naar een kogelvrij web Woordvoerder politie Europa's tuin is arm door Annemieke van Dongen Edith Lammerts van Bueren, hoogleraar en voorzitter RIDLV Arnold Michielsen, Land- en tuinbouworganisatie LTO T> door onze correspondent Maartje van Hoek 3 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangendiner Gratis parkeren Gratis Wi-Fi Wandelen in de Eifel of bij de Ahr Bezoek Keulen en Bonn Verblijf t/m september 2015 NEW YORK - De twee kinderen van Danielle en Alexander Meitiv zijn deze week twee keer van de straat geplukt door de politie. De reden: de 6- en 10-jarige Dvora en Rafi lie pen alleen naar huis vanuit het park in Maryland waar ze hadden gespeeld. De kinderen van het echt paar Meitiv zijn deze week twee keer van de straat geplukt door de politie De kans dat een Amerikaan in zijn kindertijd wordt ontvoerd, is erg klein: 0,00007 procent Swisttal Noordrijn-Westfalen Duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4