PZC III Balletstudio Free bestaat dertig jaar. In de voorstelling 'jubilair' vrijdag, zaterdag en zondag in De Mythe in Goes wordt met special effects en futuristische romantiek vooral naar de toe komst gekeken. Licht speelt de hoofdrol in 'Jubi lair'. Lia Fonteijn, artistiek lei der en oprichtster van Balletstu dio Free in Goes richt de blik liever op de toekomst bij het 30-jarig bestaan dan dat zij uit gebreid terugblikt. Volgens haar blijken de verworvenheden van drie decennia Studio Free wel uit de kwaliteit van de in totaal 300 dansers die meewer ken aan deze productie. Zij variëren in leef tijd van 4 tot 55 jaar. Die cast is overigens verdeeld in twee groepen die bij toerbeurt vrijdagavond, zaterdagmiddag en -avond en zondagmiddag optreden. Het verhaal in 'Jubilair' speelt zich voor een groot deel af in de ruimte. Daarin maakt een bont scala aan fantasiefiguren zijn opwachting. Die opmerkelijke bewo ners in de ruimte bieden overigens wel een afspiegeling van aardse wezens die staan voor 'goed' en 'kwaad'. Zo zijn er de Kabba lah's met veel innerlijke kracht en de Para Poda's die het bos verzorgen. Waar het echt om draait echter is de bedreiging van de Aimpies. Dat zijn kleine mensjes die ge loven in de liefde en die gevoed worden door het licht van de Glowy's. Zij vieren de liefde uitbundig, maar dat dreigt mis te gaan door toedoen van de agstaanjagende Lichtzuigers die al het licht uit het ruimte- bos willen zuigen. Op het moment dat de pauze begint, ziet het er allemaal niet zo vrolijk uit voor de Aimpies. In het tweede deel zorgen Gib- ba's, Harpijen, Freaks en Jag Ficks voor nog meer ontwikkelingen. „Het maken van een voorstelling begint met het vragen naar ideeën bij de cursis ten. Wij geven hen graag ruimte voor in- breng op het gebied van het verhaal, cho reografie, kostuums en muziek. We willen graag dat zij gebruik maken van hun inspi ratie", zegt Fonteijn. Volgens haar gaat het bij de tweejaarlijkse voorstellingen van Stu dio Free immers niet alleen om 'je eigen dansje doen'maar om alles te ervaren wat bij het maken van een productie van be lang is. „Daardoor weten onze leerlingen al vanaf jonge leeftijd dat het bij een voorstel ling om veel meer gaat dan dans alleen." Uit de grote hoeveelheid ideeën die zijn aangedragen moeten vervolgens keuzes worden gemaakt. Dat doet Fonteijn in nauw overleg met haar dochter Vera Sor- ber. „Ik laat die beslissingen nu steeds meer aan haar over, want na 'Jubilair' ga wat meer terugtreden en zal Vera de scep ter gaan zwaaien bij Ballettudio Free", laat Fonteijn weten. Moeder en dochter maakten zelf enkele choreografiën voor deze productie. Verder leverden de docenten Jikke van Loo, Sheila van Berkel en Iris Veekens een belangrijk aandeel. De kostuumploeg stond onder lei ding van Gerda Knuivers. donderdag 16 april tot en met woensdag 22 april 2015 UitGids Filmfestival Zeeuws- Vlaanderen brengt Lilting PAGINA 4 en 5 De Patrijs, thuishaven en restaurant PAGINA 6 en 7 Studio Free kiest ruimte door Ali Pankow Scène uit een voorstelling van Balletstudio Free, archieffoto Robert de Jonge De Mythe, Goes; vrijdag 17 april, 19.30 uur; za terdag 18 april, 14.30 uur en 19.30 uur; zondag 19 april, 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45