'A Je eigen e Het geheim van niks 44 Je moet nooit haast hebben als je delicate lekkernijen maakt. CONSUMENT 41 «\k KOOPWAAR Wouter Klootwijk ls je nu denkt, weer een nieuwe gehakt- mix, dan heb je het mis', schrijft kruiden- mengerij Euroma. Verstegen in Rotterdam en Euroma in Wapen veld, zuidwest van Zwolle zijn on ze nationale kruiden- en spece rijenmengers. Er was ook Silvo. Het merk bestaat nog, maar de fa briek in Papendrecht is dicht. Maar daar, bij Silvo is het begon nen. Daar is de gehaktmix be dacht. Zout, kruiden en specerij poeder in een zakje. Verstegen en Euroma maakten de mix na en verzonnen, net als Silvo zelf, nieu we varianten. En die originele, denkt Euroma, begint ons stier lijk te vervelen. Culinaire publicisten worden bij eengeroepen en de eerste zin van de uitnodiging is dat de culinai- ren niet moeten denken; weer een nieuwe gehaktmix. Wat is het nieuws dan wel? Hou je vast. Nieuwe gehaktmix! Maar met een sausje er bij. De mix doe je in de bal, zoals je moe der het al deed sinds Silvo er mee kwam, het sausje moet er over. Nog een nieuwtje. De huidige ge- haktmixen uit de winkel staan stijf van het zout. Wij van Euro ma, zegt Euroma, laten mensen die onze nieuwe mix gebruiken weer zelf bepalen hoeveel zout ze er bij doen. En er is meer. De nieuwe mixen smaken naar avon tuur. Dat wil zeggen, naar Cuba of Marokko en helemaal alsof je in Korea een gehaktbal zit te ka nen. De hele wereld in kleine zak jes gemengde geuren. Is eerder bedacht. Er zijn al langer zakjes zout met kruiden waar Italië op staat of Mexico. En om nog een andere reden snap ik Euroma niet zo goed. Die hele wereldkeu ken van de Veluwezoom was er al in blikjes. Ik schreef er eerder over. Mooie kloeke blikken ge mengde kruiden en specerijen van het merk Jonnie Boer, de ge vierde Michelinsterrenchef te Zwolle. Euroma maakt de fantas tische mengsels die Jonnie Boer heten. Echt goede kwaliteit, de meeste zonder zout en als er zout in zit, is het weinig. Mespuntje Jonnie Boer in je bal en je hoeft niet meer op vakantie. Wat ik sowieso kan aanbevelen. Niet op vakantie maar een dagje naar een Chinese supermarkt in een grote stad en een ander dagje naar een Turkse super of een Ma rokkaanse slager die ook kruide rij verkoopt en ander moois. Ik schreef over kalfsvlees. Neder land produceert veel kalfsvlees omdat Nederland veel melkvee heeft. Geen melk, geen kaas, zon der eerst een kalf. Ons kalfsvlees wordt naar ruim vijftig landen geëxporteerd, maar vreemd, het is hier moeilijk te krijgen. Jumbo verkoopt kalf, maar andere grote supermarkten doen er niet aan. Tientallen reacties kreeg ik, van lezers die de weg wijzen. Lim burg gaat er voor de grens over, naar supermarkt Delhaize in Bel- gie. Veel lezer noemen islamiti sche slagers. Ik ontmoette een Koerd. Eethuis, Amsterdam, ge haktballetjes (kebab). Ongekend smakelijk, het loopt er storm om. Vroeg hem zijn geheim. Onthul lend. De Koerd gebruikt géén kruiden. Geen mix, maar niks. Zachte caramels, krakende lolly's en smeltende chocolade. Zelf snoep maken is een dankbare hobby. Uitdelen maar! Laat de anti-suikerlobby maar even voor wat hij is en verwen jezelf met zelfgemaakte zoetig heid. Snoepgoed is niet alleen voor kinderen een felbegeerd hoogtepuntje; veel volwasse nen hebben al evenmin een ver jaardag nodig om zichzelf te trakteren. En snoepgoed smaakt extra lekker als het uit eigen keuken komt. Dat is grotendeels een grotemensen-tijdverdrijf: je moet nauwkeurig werken en met kokend heet materiaal omgaan. Het is leuk te ontdek ken dat je caramels, truffels en dropveters zelf kunt ma ken. Met eenvoudige midde len bereik je al een mooi resul taat en, niet onbelangrijk: je weet precies wat er in zo'n lol ly of bonbon zit. Geen riedel aan houdbaarheidsmiddelen of smaakverbeteraars -al ont kom je er soms niet aan om toch wat druppels kleur- en smaakstof toe te voegen. Snoep maken is een hobby die steeds populairder wordt: in veel ste den openen winkeltjes waar ambachtelijk gemaakte bonbons en nougat worden ver kocht. De benodigde kennis doe je op uit receptenboeken en veel, veel oefenen. Met suiker werken is een gevoelig en exact pro ces: een paar seconden te lang op het vuur en je hele pan caramel is verbrand. Chocola de vergt ook wat handigheid; om een mooie glans te krijgen moet je de chocola de verwarmen, dan tot exact 32 graden Cel sius laten afkoelen en snel verwerken. Laat dat je vooral niet weerhouden het toch te proberen: snoep maken, lukt namelijk aan zienlijk vaker wel dan niet. De culinaire uitgeverij Good Cook presen teerde onlangs Atelier Confiserie, van de Franse auteur Yasmin Othman. De Ma- ATELIER CONFISERIE leis-Engelse kookauteur groeide op in Ma leisië en werkt achter de schermen voor Britse kookprogramma's. Thuis maakt ze op professioneel niveau snoep en taarten. „Werken met suiker en chocolade vind ik heerlijk", vertelt Othman. „Ik kan experi menteren met smaken en het doet me ook denken aan mijn jeugd." Ze combineert graag chocolade met hippe superfoods zo als gojibessen. Othman: „Zeer pure chocola de is van zichzelf al een superfood omdat er veel anti-oxidanten inzitten. Daarmee maak je snoepgoed dat niet al leen lekker is, maar ook nog goed voor je." Het fraai gefotografeerde snoep van Othman lijkt, in al zijn eenvoud gepresenteerd, soms meer op moderne kunst dan op iets eetbaars. In de hel dere inleiding legt Othman uit wat een snoepmaker no dig heeft aan basisuitrusting. Daarbij horen uiteraard een suikerthermometer, een pan met een dikke bodem en een suikervoorraad van basterd tot kristal. Als de plaatselijke kookwinkel hier niet in voor ziet, biedt internet uitkomst. En, zegt Othman, heel belangrijk: „Je moet niet alleen het juiste materiaal hebben, maar ook veel geduld en tijd. Je moet nooit haast hebben als je delicate lekker nijen maakt." Het oefenen met Othman's recepten in ei gen keuken was in elk geval een feest. De Nougat a la tiramisu was in een half uurtje klaar en in een paar mi nuten opgegeten. De zoute caramels wer den met applaus ontvangen. En dan wach ten er nog tientallen recepten op een prak tijktest. HOPE GREENWOOD SWEETS DONDERDAG 16 APRIL 2015 SNOEPWINK door Lindy Jense Yasmin Othman - Atelier Confiserie. Uitgeverij Good Cook, 19,95 euro. Yasmin Othman Zelfgemaakt snoep en gevoel voor hu mor gaan uitstekend samen, bewijst het Engelse duo Mark Greenwood en Kitty Hope. Het olijke duo, dat onver anderlijk in jaren vijftig-stijl is ge kleed, lijkt zo uit een kinderboek te komen. „Oud worden is prima, vol wassen worden kan altijd nog", is hun motto. Ze zijn niet alleen gek van snoep, ze kunnen ook goed zaken doen: Miss Hope en Mr Greenwood hebben een eigen merk snoep en keu kenbenodigdheden, te koop in Enge land en Japan en via hun website www.hopeandgreenwood.co.uk. Kitty Hope schreef drie populaire boe ken over zoetigheid. Afgelopen zo mer presenteerde het duo op de BBC de serie 'Sweets made simple', waarin ze wekelijks een aantal snoeprecep- ten aansteke lijk en heel dui delijk uitleg den. De film pjes zijn op YouTube terug te kijken. Het receptenboek (alleen in het Engels te krij gen) staat vol verrassende zoete combinaties die soms niet echt kindvriendelijk zijn, zo als chilipeper met tequila in witte cho colade, truffels met gin en limoen en espresso macchiato popcorn balletjes. De recepten lees je met een glimlach ('Leg de schijfjes peer op een bak plaat. Lik daarna je vingers af). Hope and Greenwood - Sweets made simple. Te koop vanaf ongeveer 8 eu ro, o.a. via Amazon. MADE SIMPLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41