18°# Coalitie op ramkoers 25 Bij de CZAV in Wemeldinge is 750 kilo kunstmest ontvreemd. Met het spul kunnen explosieven worden gemaakt. Jarig Studio Free kiest de ruimte UitGids EU kan staalbedrijf breken Beetje bewolking DONDERDAG 16 april 2015 wemeldinge - De politie is op zoek naar een man die een maand geleden onder een valse naam 750 kilo kunstmest heeft afgenomen bij de CZAV in Wemeldinge. Het gaat om kalkammonsalpeter, een stikstofhoudende kunstmest die na enkele bewerkingen ook kan worden gebruikt om explosie ven te maken. De man gaf bij het afhalen een valse naam op van een vaste klant. Dit kwam aan het licht toen de nota bij de vaste klant op de mat kwam. Deze week publiceert de politie in lokale huis-aan-huisbladen een opsporingsbericht. Daar is voor gekozen omdat agrariërs de ze bladen goed lezen, zegt politie woordvoerder Esther Boot. Uit de advertentie blijkt dat de politie een blanke Nederlands sprekende man van ongeveer 30 jaar oud met donker krullend haar zoekt. Hij reed de bewuste dinsdag 10 maart tussen 11.00 en 12.00 uur in een Volkswagen Golf GTI van het nieuwste model. Boot zegt dat de recherche vooral wil weten waar de kunstmest is gebleven. „Omdat iedereen weet dat je er ook explosieven van kunt maken, willen we weten waar het voor wordt gebruikt." Volgens Luc Smid van de CZAV is aangifte gedaan omdat de man de goederen niet heeft afgere kend. „Dat zouden we ook doen als hij veevoer zou hebben opge haald zonder te betalen." De coöperatie is wettelijk verplicht om voor bepaalde goederen, zoals meststoffen, bestrijdingsmidde len en medicijnen voor vee, te re gistreren wie het koopt. Politie woordvoerder Boot zegt dat bij Het gebeurt zo vaak dat een zoon van een boer iets bij ons komt ophalen ontvreemding van dergelijke stof fen aangifte doen verplicht is. Volgens Smid moeten klanten zich niet legitimeren. „Het ge beurt vaak dat een zoon bijvoor beeld iets komt halen." Ómdat vrijwel nooit valse namen wor den opgegeven, heeft de coöpera tie ook geen hele procedure opge tuigd om dat te voorkomen. Smid geeft aan dat andere spullen waar explosieven mee kunnen worden gemaakt zoals benzine, gewoon vrij verkrijgbaar zijn. In het verleden zijn meerdere aan slagen gepleegd waarbij explosie ven deels uit kunstmest werden bereid. De Noor Anders Breivik deed dit bijvoorbeeld ook bij de aanslagen in Oslo. Overigens zijn op internet ook handleidingen te vinden om met kalkammonsalpe ter relatief onschuldige rookbom men te maken. Ook VVD-staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel) toonde zich eer der optimistisch over de uit komst. „Anders was ik hier niet", zei hij voor het binnengaan. Dat het de liberalen echter menens is, bleek later op de avond, toen ook partijvoorzitter Henry Keizer en de ministers Kamp en Schippers zich in het Torentje vervoegden. De twee coalitiepartners staan lijnrecht tegenover elkaar in wat ook wel de bed-bad-brooddiscus- sie is gaan heten. De PvdA vindt dat illegalen in Ne derland recht hebben op basis voorzieningen zoals onderdak, voedsel en kleding. De WD voelt daar echter niets voor, uit vrees voor een aanzuigende werking. Splijtzwam is een aanbeveling van een Europese mensenrechten commissie die vindt dat Neder land verzaakt. De PvdA ziet daarin een dwin gend advies dat Nederland heeft op te volgen. De WD wijst echter naar een re cent oordeel van het Europese Co mité van Ministers. Dat heeft geen consequenties verbonden aan de aanbeveling. Ofwel, zeg gen de liberalen: Nederland mag zelf bepalen wat ze met de bevin dingen doet. 48% 52% Elders in het land mag het dan officieel geen warme dag geweest zijn, in Zeeland bereikte het kwik wel de zomerse grens van 25 graden. En dat betekende veel buitenplezier voor jong en oud. Zoals hier aan het Veerse Meer waar Lisanne (vooraan) en Daniël (rechts) uit Borssele samen met andere kinderen genie ten van hun vrije middag. Het water is nog koud, maar dat lijkt ze niet te deren Tijdens hun vakanties en vrije uurtjes zijn ze vaak op hetzelfde plekje te vinden en komen ze volgens hun moeder ook vaak dezelfde mensen tegen. Pagina 32 en 33: Zeeland beleeft eerste zomerse dag Editie: Walcheren Euro-Mit Staal voert lobby om importheffing van tafel te krijgen 257e jaargang nr. 89 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 Partij kunstmest gestolen door Joeri Wisse Luc Smid, CZAV door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Van een crisissfeer was gisteravond nog geen sprake, zo be zwoeren de coalitiekopstukken die gisteren het Torentje van minister president Mark Rutte in- en uitlie pen. „Ik weet niet of we er van avond uitkomen, maar ik denk wel dat we er uitkomen", zei vicepre- mier Lodewijk Asscher, nadat hij zich even had teruggetrokken met de PvdA-top. pagina 2: Asielkwestie leidt op nieuw tot hommeles DESTELLING Reageer op pzc.nl Google is te machtig UW MENING 256 reacties Gaswinning moet in heel Groningen stoppen EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1